Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Cert, nu poate fi calificat drept un computer prost.

Nu cred că a zis nimeni că este prost. Discuția este dacă merită sau nu (comparat cu ce mai este pe piață) și dacă este un upgrade sau nu (față de vechea generație). Pentru mine, răspunsul este nu, nu merită. Nu merită nici în comparație cu oferta pe Windows și nu merită nici în comparație cu “vechiul” MacBook Pro. În prezent, cea mai bună variantă pentru mine ar fi un MacBook Pro de 13" cu 8GB RAM și 256 SSD din generația anterioară. Dar MacBook Air-ul din dotare nu dă niciun semn de îmbătrânire (deși este din 2013 și are 4GB RAM/128 SSD), așa că mai aștept. Poate mai scad prețurile între timp.

În general, prima generație a unui produs este de evitat. În cazul de față, nu avem propriu-zis o nouă generație, ci o semigenerație cu destule probleme legate de conectivitate. Dacă în 1-2 ani USB-C va deveni standardul, cum ar fi logic, de vreme ce conectează orice la orice, atunci da. La ora actuală, trebuie luat în calcul un dongle de 200 euro sau un săculeț cu adaptoare, altfel nu văd cum faci față necesităților.

Cât de stupidă poate fi faza asta: dai zoom și Touch Bar îți apare mare pe ecran, dar de apăsat apeși în continuare tot pe touch bar. Că nu erau destule meniuri și butoane pe ecran, mai lipsea Touch Bar-ul.

Puneți băi dracului un touch screen și lăsați tâmpeniile astea.

Tudore, au fost consecvenți propriilor tîmpenii și propriilor declarații cum că Apple nu va face un hibrid. De ce? Nu au argumentat. În loc să fie primii, nici măcar ultimii nu mai sînt.

Încep să apară monitoare foarte performante cu USB-C/ThB 3.
Și ăsta ar fi doar începutul. DEcizia lui Apple de a nu mai produce monitoare dacă știe că alții deja consacrați vor produce mi se pare, așadar, corectă.

Fi-mea a fost azi la iStyle și a văzut nMBP cu touch bar, a fost încîntată, s-a jucat un pic cu el. Cred că mă duc și eu azi-mîine, sînt curios.

Am fost eu acum, am testat ambele, cu și fără bară. E un gimmick, clar. Plus că îl văd pierzînd fluiditate sau făcînd figuri lejer (chiar pe modelul demo s-a întîmplat să nu răspundă bine, să se adapteze cu lag ș.a.m.d.). Tastatura e odioasă (mai bună ca pe nMB, dar tot nasoală). Plus fundul e aiurea, are cele 2 decupaje laterale pentru boxe sau ventilație, care fac să pară cantul și mai ascuțit.

Ecranul e superb, dar cu nimic mai presus decît generația anterioară.

Mie mi-a ajuns. Nu sînt hater, dar dacă, pentru performanță actualizată trebuie să accept atîtea brizbrizuri și compromisuri, mersi, dar nu. Pur și simplu nu e pentru mine, are un set de caracteristici și impune o serie de adaptări pe care nu vreau să le fac, depășesc cîștigurile.

Explică un pic, mă duc și eu mâine și aș dori să testez ce zici că e „odios”.

Întîi de toate, la aspect, au făcut tastele mai pătrățoase. În zona săgeților și rîndul de jos cu cmd, alt, ctrl, fn e cel mai vizibil. Mai apoi, distanța de doar jumate de milimetru face ca tastele să fie indiscernabile la atingere. Astea două, împreună, fac ca “muscle memory” să nu prea mai ajute și să trebuiască să reînveți să tastezi. În plus, experiența propriu-zisă nu-mi place deloc, prefer taste mai profunde la apăsare. Sînt un pic mai solide decît cele de pe nMB – acolo chiar părea că e suprafață touch, dar tot nu-mi place experiența.

E drept că e un lucru perfect subiectiv, mulți spun că preferă așa și probabil există și argumente tehnice de ce ar fi mai bună o asemenea tastatură. Dar pentru gustul meu, dat fiind că scrisul de diverse feluri ocupă cel mai mult din activitatea de la laptop, nu mă văd folosind așa ceva.

Obișnuit fiind cu tastatura veche de pe MBP 2012 13", m-am adaptat imediat și bucuros pe MBP 15" 2014 al prietenei, dar și pe Lenovo Thinkpad T460s al ei de la serviciu (care mi-a plăcut cel mai mult). Noul MBP n-are, pentru mine, acel vino-ncoa’, m-aș adapta, e cert, dar oricînd m-ar bucura un schimb de experiență cu o tastatură cu cursă mai lungă.

Am întrebat asta deoarece și eu, cînd au apărut tastaturile alu, le-am criticat, eram obișnuit cu cele albe, unde degetul bătea pe verticală și mi se părea o mișcare mai robustă, după care m-am obișnuit cu astea. Este cert o chestiune de obișnuință. Mai cred că tastaturile Apple sînt între cele mai bine gîndite și studiate din toate punctele de vedere. Nu mi-au plăcut maușii lor, poate cu excepția celor rotunde, colorate, vîndute cu iMac-urile „New World” de după 199i9.

Chestiune disputată cu Thinkpad-urile :slight_smile: În ce privește “noua eră”, eu sar în barca ailaltă.

Oricum, vei constata diferențe față de nMB, dar dacă nu ți-a plăcut ăla, sînt șanse minime să-ți placă ăsta (la tastatură zic).

Nu am studiat tastatura à la longue, nu-mi pot da seama numai după 1 minut… Dacă au schimbat dimensiunile, este clar că trebuie o perioadă mai lungă de adaptare.

Recent am scos de la naftalină și am curățat o tastatură dintr-aia transparentă, cu taste albe. Mi s-a părut foarte obositor să scriu cu ea din cauza cursei foarte lungi a tastelor și a rigidității mecanismelor. Am uns cu silicon pistoanele de plastic ale tastelor, sperând că or să alunece mai ușor, dar degeaba. M-am obișnuit prea tare cu astea noi.

De acord. Nu mai am așa ceva, am una albă, livrată cu iMac-urile albe. O am la facultate, scriu acum destul de greu cu ea, m-am obișnuit cu cele noi, care au alte dimensiuni și altă cursă a tastelor. De aceea i-am spus lui Adrian că, dacă noile tastaturi au altă cursă și alte dimensiuni, ai nevoie de cel puțin cîteva zile, dacă nu de cîteva săptămîni să te adaptezi la ele.

De acord și eu. Apoi, rămîne chestie de gust, poate nu vrei să depui efortul de a te obișnui, fiindcă nu îți place, din diverse motive. Eu, instinctiv, mă simt mai atras de cele cu cursă lungă, motiv pentru care nu-mi place cea de pe nMB(P). Plus, mă pot adapta mult mai rapid pe cele cu cursă lungă.

E drept, aici nu cred că putem vorbi de argumente obiective. Are toate butoanele (minus primul rînd de sus :slight_smile: ). Restul, după gust.

A, argument obiectiv: Lenovo o are spill-proof. Are o pînză impermeabilă sub taste, pe interior. Asta e mișto :slight_smile:

Ei, da, ăsta e detaliu tehnic, bună treabă.

A apărut un dongle baban pt nMBP.
Este de-a dreptul oribil acel dongle deși – evident – practic în lunile care vin, pînă să apară periferice USB-C. Văd că sosesc monitoare foarte mișto cu USB-C.

Probabil că e cea mai firească abordare pentru a avea USB3, card reader etc.

Îi lipsește eth. Cum folosești migration assistant dacă vrei să transferi date de pe un mac actual? pt asta ai nevoie fie de firewire, fie de thunderbolt 2 la 3, fie de eth.