Despre fonturi

(akbar) #101

La Pecita mi se pare ciudat că unește litera ț cu i în „aprobați” și o lasă dezlipită în „aceptați”
Credeam că se face o regulă de dependență față de litera din față. Da’ e altfel, clar…

(Cattus Thraex) #102

Da, cam așa:

(Adrian Manea) #103

După îndelungi căutări, eu m-am oprit la:

Mono:

Sans:

Serif:

Cu excepția Pragmata, toate sînt gratis. Pragmata cred că a meritat cei ~60€, dat fiind că are aproape 9000 de semne, în varianta simplă. Bold și Italic nu-mi trebuie.

(Cattus Thraex) #104

Pecita este un font handwriting. Este interesant că autorul face ligaturi diferite, deși secvența este aceeași. Îi voi scrie, dacă îi găsesc adresa de e-mail, este curios și simpatic cum se comportă fontul.

(Tudor Vedeanu) #105

Cum se conectează literele între ele în fontul Pecita:
http://pecita.eu/connect.xhtml

(situl ăla arată ca o lucrare de control de la școală :smile: )

(Cattus Thraex) #106

Mie tocmai această inconsecvență îmi place, deoarece seamănă foarte bine cu comportamentul scrisului de mână, care totdeauna mai face excepții, variante etc.

(Adrian Manea) #107

Un font mișto, scris de mînă, în afișe Carrefour. Un biscuit virtual cui îl identifică. O să caut și eu cînd ajung la calculator.

(Adrian Manea) #108

L-am găsit:

Gunny Rewritten.

(Cattus Thraex) #109

E făcut de un ceh, de aia nu are ș și ț (s/t comma), dar le punem! E simpatic fontul.
P.S. Gata, i-am pus și ș ț, avea doar ş ţ (cedilla).

(Adrian Manea) #110

Dă-ne și nouă, dacă tot e gratis. :smiley:

(Cattus Thraex) #111

Gog.zip (39.4 KB)

(akbar) #112

La mine așa arată

st

Dar am bibilit o variantă cu șț mai bun, cred eu

gnyrwn971.ttf.zip (72.9 KB)

(Adrian Ruicanescu) #113

Mulțumesc și eu. Aveam nevoie de un font care să imite scrisul cu creta pe tablă.

(Adrian Manea) #114

Ai Chalkboard, Chalkduster și Marker Felt, incluse în macOS.

Ăsta e, mai degrabă, ca scris de mînă, cu ceva peniță/pensulă.

O alternativă ceva mai curată care-mi place este Rosemary, inclus în Android, din cîte știu.

Da’ ce, dom’le, Pecita scrie urît? :smiley:

(Adrian Ruicanescu) #115

Pecita e fain. Acum eu nu fac prea mult material tiparit. Doar pentru prezentari, mai fac si teme originale.

(Cattus Thraex) #116

Pecita este, de departe, cel mai bine făcut din toate punctele de vedere, inclusiv al repertoriului de caractere, bate orice alt font handwriting.

(Adrian Manea) #117

Un designer lucrează la fonturi copiate din scrisul de mînă al marilor personalități, fonturi care “evoluează” pe parcurs ce compui cuvîntul:

și alții.

Mi se pare foarte faină ideea și proiectele chiar par muncite. Iar la ~35€ bucata, chiar merită, pentru cine e pasionat.

(Cattus Thraex) #118

Da, sunt frumoase… Sîă scrii, de ex., o carte de poezii ori de rugăciuni cu fontul Luther, super…

(Adrian Ruicanescu) #119

Îmi place ideea. Foarte fain.

(Adrian Manea) #120

Ce ciudățenie aici: un font făcut greu de citit intenționat, ca să te facă să te concentrezi mai bine cînd citești. Cu studii și experți în spate.