Despre fonturi

Mă mai uit cînd și cînd cît de frumos progresează proiectul Iosevka și mai aflu cîte ceva:

{lang: 'Romanian', sample: 'Înjurând pițigăiat, zoofobul comandă vexat whisky și tequila.'}

:slight_smile:

L-am descărcat, adică toate cele 8 pachete, are peste 200 MB. Nu cred că le pun pe toate, dar sunt frumoase. Mulțumim de pont, nu știam de el.

Fontul e superb, e făcut ca reacție open source la PragmataPro.

E mare pentru că e generat într-o metodă ciudată, folosind tehnici web (ceva cu NodeJS și alte chestii).

O variantă optimizată cred că găsești prin Homebrew, care-ți va face și update manual (brew upgrade parcă), atunci cînd ai nevoie.

Voi pune varianta #1, văd că-s 8 în total! Îl voi pune și pe iOS pe iPad Pro, știu cum se face asta acum.

Un interviu destul de detaliat și interesant privitor la modificările aduse setului Helvetica — primele, după decenii.

1 Like

Da, am descărcat și eu varianta de probă. Am descărcat și setul Iosevka și am pus un snop dintre ele. Frumos font și complet.

https://hellveticafont.com/

Cu plăcere.

Ce fonturi (libere) seamănă cel mai mult cu cel de aici?

Artifakt, seria Avenir și Montserrat par a fi aproape. Mai sunt multe fonturi „elvețiene” pe acest model.

Extensia Fonts Ninja zice că e Univers.

Căutări după “free alternative to univers font” dau rezultate precum: 1, 2.

EDIT: Am văzut că scrie și pe pagină că e Univers. Asta este, am văzut abia după ce mi-a zis Fonts Ninja. :slight_smile:

Adrian, întrebarea era dacă știm un font similar din zona „freeware”.

Da, ceva pe care să-l pot folosi și eu, fără complicații și probleme de licențiere :slight_smile:
Pare un font elegant, lizibil, potrivit pentru mult text, fiind “condensat”. Cel puțin îmi pare că site-ul lor arată bine, asta și din cauza fontului (și văd că pun foarte mare preț pe design).

Cele 2 link-uri postate asta conțin așa ceva. Primul are 100 de alternative, toate “Free for personal use”.

Desigur, gradul de similaritate și mai ales acoperirea caracterelor variază.

O alternativă, condensat și destul de lizibil, este Input Sans, deși arată destul de mult a font de cod.

1 Like

Încearcă Oswald de la Google Fonts.
Sau Roboto Condensed, tot de acolo.

1 Like