Chat topic vol. 4

După ce am avut un iPad de primă generație care a îmbătrânit nu tocmai frumos (din pricina software-ului, că de hardware nu mi-e rușine, e încă funcțional), mi-am mai luat un iPad de anul ăsta, dar non-pro, că nu am nici bani de pro, nici nu aduce ceva în plus pentru nevoile mele. Tastatura Apple wireless pe care o am de pe vremea erei hackintosh s-a defectat subit (nu mai merg tastele de la Q la O de pe primul rând și din câte am citit ăsta e semn de adio), așa că acum aștept alta, după care încerc să văd dacă mi-am luat o chestie utilă, sau doar am dat banii pe un dispozitiv scump de browsing. Oricum, arată și se mișcă tare frumos noua jucărie :slight_smile:

Atât, nu am vrut să întreb nimic, doar să mă laud :slight_smile:

2 Likes

Ce aplicații de iPad intenționezi să folosești în scopuri productive?

OneDrive, care are posibilitatea de a avea fișierele offline și de a selecta care dintre foldere să fie mereu sincronizate – pentru că am Office 365, ceea ce reprezintă un avantaj major față de varianta free a Dropbox. Încă oscilez între Word, Pages sau Ulysses pentru editare text, e și Bear pe acolo pentru notițe dar nu sunt sigur încă, iBooks pentru epub și Documents deocamdată pentru PDF.

Aș fi răspuns mai repede, dar jucam FTL, sorry :stuck_out_tongue:

De ceva vreme am un fetiș cu Hugo și site-uri generate static, voi încerca un workflow de pe iPad cu Termius (pentru terminal), Working Copy (client github) și Ulysses pentru conținut (markdown), să vedem dacă e fezabil.

Gata, am găsit RSS readerul perfect: se numește STARSS și arată excelent, mai ales pe iPad.

1 Like

Nu folosesc (încă?) Office pe mac, deci nu am motive să-l folosesc pe iPad. Pages și Mellel sunt suficiente. Nisus nu are versiune de iPad, deocamdată. Din câte înțeleg eu, nici iCloud, nici Dropbox nu-și descarcă fișierele automat pe iPad, doar pe cel folosit curent. Dacă nu are acces la nor, nu le poți accesa. Voi testa mai atent OneDrive, parcă are 1 GB de stocare gratuită. Aum rumeg dacă să plătesc supliment de stocare, parcă aș înclina pt Dropbox, nu pt iCloud.

Eu am Office365 și am pachetul Office mereu adus la zi, pe care îl pot folosi pe mai multe dispozitive (Windows, Mac, iOS – nu știu dacă simultan, dar nu mă interesează, că oricum nu-l împart cu nimeni) pentru că e musai să-l folosesc pentru job. În plus, cu Office365 vine și 1TB spațiu de stocare în OneDrive, care oferă posibilitatea de selectare a folderelor care să fie sincronizate pe un anumit dispozitiv (extrem de util) plus posibilitatea de a avea fișierele offline pe iPad. Ceea ce, una peste alta, este excelent.

1 Like

Da, eu testasem Office family, nu era mult, 45 lei/lună, pt 5 abonamente family mi se pare mai mult decât bine. Am avut surpriza să constat că nimeni din familie nu l-a folosit, așa că – deocamdată – am renunțat. Nu am musai nevoie de Word, pt ce lucrez eu nu e cel mai bun procesor de text, Nisus și Mellel, chiar Pages fac treabă mai bună.

Eu plătesc 30 lei pe lună (Office 365 Personal) și Microfost a renunțat recent la limitările numărului de dispozitive pe care poate fi folosit, păstrând restul beneficiilor.

Aha, interesant, chiar e un preț OK, Adică vrei să spui că, de ex., dacă iau licența asta, îl poate folosi și fi-mea și/sau și soția? soția nu prea cred, folosește de ani Pages și Keynote și le știe mai bine decât mine! Mă rog, nici 45 lei/lună nu ar fi mult.
P.S. Pe OneDrive se pot stoca orice fel de fișiere, de ex. PDF ori jpg, ori numai ce produce Office? Am uitat, știu că l-am testat odată…

Nu știu dacă Office 365 Personal permite folosirea simultană a pachetului Office. Eu folosesc la munca pe Wndows, acasă pe Mac, iPhone, acum iPad. Dar cum sunt o singură persoană, nu am nevoie să le folosesc simultan. Iar spațiul în OneDrive e doar 1TB, nu 1TB pentru fiecare utilizator, cum e în pachetul pentru familie.

OneDrive poate stoca orice, e la fel ca Dropbox. Doar că dacă plătești Office 365, ai acces la toate funcțiile premium: fisiere offline pe iOS, selecția folderelor care sunt sincronizate pe un dispozitiv (poți avea 500GB stocate doar in cloud, fără a consuma spațiu pe Mac sau PC).

Cred că în toate cloud-urile poți ține orice fel de fișiere. Eu pun și în iCloud Drive zip-uri sau docx-uri și le găsesc în celălalt calculator sau pe iPad. Eventual, pe iPad nu am cu ce deschide unele fișiere, dar ele sunt acolo. La fel în Dropbox, Google Drive, Adobe Cloud, Resilio Sync. One Drive mi se pare cam puturos, încarcă greu, deci, puțin probabil să poți utiliza acelaș fișier simultan, în partajare. Cel mai rapid mi s-a părut iCloud, că prelucrez un fișier jpg pe telefon și în maxim 5 secunde s-a modificat și pe Mac. Toate cloudurile au în schimb o hibă, dacă au de ros ceva cantitate mare de date, până ce încarcă, tot calculatorul este în slow motion, inclusiv Finder. De regulă, după trezirea din sleep, dacă a fost un sleep lung și între timp s-au modificat date într-un cloud.

Mulțam, mă voi reapuca de analize și de teste.

Cine are nevoie de un Linux pe iPad sau iPhone? :open_mouth:

Poate în curând va fi singura modalitate de a avea Linux pe hardware Apple :stuck_out_tongue:

Eh, nu-ți iei un Mac ca să bootezi Linux pe el :grimacing:

Da, și eu zic la fel, Linux îl pui pe un PC. Acuma, nu văd de ce au pus limitarea asta, unora le place linuxu’ și vor să-l ruleze și pe mac…

Unii cumpara Mac pentru hardware-ul de calitate și pun pe el Linux sau BSD pentru că așa sunt obișnuiți și/sau din motive ideologice. Am văzut câțiva cu MacBook și Windows full-time. Tot felul de ciudați pe lumea asta…

A, da, la Biblioteca Municipală la cabinetul directorului este un iMac 21.5 cu Windows full time.

salutare am o mica “problema” am un macbook , iar cand il deschid nu se oprinde automat trebuie sa apas o anumita tasta.