Chat topic vol. 4

Folosește cineva astăzi iPad-ul pentru munci serioase? Editat texte, nu programare. Cu o tastatură externă, evident. Acum că există Word, suport pentru OneDrive și Ulysses e un editor bunicel. Mă bate gândul să-mi (mai) iau unul, cel din prima generație e puțin depășit cu al lui iOS 5.

Da, oarecum forțat de împrejurări: nu am reușit să vând (prost) un MBP 2010, dar cineva mi-a propus un schimb cu un iPad 2017, căruia i-am luat o tastatură non-Apple. Ca procesoare de text, Pages și, puțin, Mellel. Eu folosesc Nisus pe macOS, e cel mai potrivit pt ce fac eu, din păcate (încă?) nu are versiune iOS.
Este OK, nu poți face cu ea ce poți face cu macOS. Cred că o tabletă este mai bună pt citit/adnotat PDF-uri și pt grafică dacă ai pro și Apple Pencil (fi-mea e încântată de Combinația asta). Pt mine, care nu am vederea prea bună, mai potrivit ar fi un iPad de 13 inci, dar merge și așa.

1 Like

Federico Viticci de la Macstories.net lucrează exclusiv pe un iPad de câțiva ani. Editare de text, imagini, publicare pe site. Citește-i articolele, o să găsești o grămadă de tips & tricks. Eu m-am abonat la Club Macstories pentru newsletterele lor, sunt excelente. Din câte am văzut pe la ei, un iPad poate fi instrumentul ideal pentru editare de text.

1 Like

Până la urmă, totul este o chestiune de obișnuință. N-aș zice că poți edita text mai ușor în iOS decât în macOS, dar – posibil – să ajungi la tehnici superioare prin practică asiduă.

M-am uitat la un unboxing de Mac Mini. Cel puțin iJustine (și mulți alții) e grozav de încântată că jucăria e făcută cu aluminiu reciclat.
WTF, Apple, în naivitatea mea credeam că resturile de aluminiu de la procesarea MacBook-urilor, MacPro-urilor, iPhone-urile și a tuturor aparatelor din aluminiu sunt folosite. Sau refolosite.

Da’ dă al naibii de bine în marketing să zici asta la o prezentare. Aștept următoarea conferință care să puncteze și că sticla e reciclată woooooow :open_mouth:

Vestea bună e că noile Mac Mini au performanțe foarte bune și cei care au făcut primele review-uri par a fi foarte mulțumiți. Azi încep livrările pentru cei care au făcut precomenzi.

1 Like

Doar ce am aflat despre un editor foto în browser: Photopea.

Autorul a făcut ieri un AMA pe reddit.

Exact cum bănuiam :smiley:

Abia aștept un teardown, din ce am văzut la prima deschidere, e oleacă greu s-ajungi la memorii (care par a fi upgradabile).

Așa se poate schimba memoria RAM în noul Mac Mini. Nici ușor, nici prea greu nu e.

Problemă și rezolvare. După update la 10.14.1, am încercat să downloadez installer-ul, să fac un stick bootabil. Surpriză, aplicația este numai 14,6 M, evident, fără toate resursele. Am început să caut pe net, să văd dacă problema este de la mine. Nu este de la mine și s-a găsit și soluția. http://osxdaily.com/2018/09/29/download-full-macos-mojave-installer/
Evident, nu-l pătchuiți după aceea. Oare asta este noua politică Apple, sau e doar un bug MAS?

Apple a schimbat installerul la 10.14.1 peste noapte, inițial update-ul avea vreo 3 GB, apoi au făcut o versiune combo care, într-adevăr, are doar câțiva megi. Mersi de pont, să vedem ce zice acolo.

Da. este simplu. După ce downloadează installerul, aplicația te întreabă dacă vrei să aplice patch-ul și să creeze installerul cu patch pe stick USB acum, sau mai târziu. Am ales, mai târziu, că nu am nevoie de Mojave pătchuit. Deci, funcționează. Acum îl scriu pe stickul USB cu Install Disk Creator.

Care aplicație te întreabă?

Aplicația se numește macOS Mojave Patcher și a fost făcută pentru a patchui Mojave să se instaleze și să ruleze pe Mac-uri normal nesuportate.

A, te referi la șmecheria aia? Eu am observat că Apple a schimbat tactica în 24 de ore, inițial installerul era complet!
P.S. Nu mă mai chinui să fac installer pe stick, instalez pe curat de pe net, am viteză suficient de mare, durează tot cam la fel, pe la 40 min. pe configurația mea.

De ce ai opta pentru un Mac mini in defavoarea unui iMac? Adica un mini bate pe undeva pe la 6000 de lei, la care se mai adauga tastatura 600 lei, mouse 500 lei, display 4k-5k cu pret de 2000-4000 lei in functie de diagonala. Ajungi cam la aceiasi suma.
Bineinteles ca mini e mai inzestrat… acum.

Motivul principal e că nu-mi plac computerele “all-in-one”. Am avut un iMac G5, i s-a stricat ecranul după câțiva ani (defect de fabricație al panoului LCD, multă lume a pățit-o atunci).

Mini-ul ăsta nou te lasă să-i adaugi ce și câte monitoare vrei, poți să-i pui eGPU dacă vrei o placă video puternică (poți schimba placa dacă apare una mai tare). Tastatură, maus și un monitor vechi am deja. Investiția inițială ar fi deci mai mică decât la un iMac.

Da, am aceeași părere. Am avut câteva serii de mini și, pt desktop, l-aș prefera. Eu nu am nevoie de mari resurse, dar dacă noul mini permite și așa ceva, cu atât mai bine. Folosesc și eu 2 monitoare, este mult mai comod, fiecare cu 3 desktopuri. Monitoare f. bune se găsesc și s.h., la fel și tastaturi Apple, la o adică. Deci dacă noul mini permite resurse superioare, cum pare, nu aș ezita să-l prefer în locul unui iMac. În plus, la o adică, este și f. ușor de transportat dacă e cazul.

Sunt de acord cu elementele de portabilitate, flexibilitate si divizare a riscurilor. Imi ramane ca argument doar designul (nu ca mini ar fi urat). Eu in loc de 2 monitoare folosesc un fel de split view ca in iOS pe ecranul de 27".

Am analizat și eu problema cu split view și am ajuns la concluzia că 2 monitoare de 20 inci îmi sunt mai utile decît un monitor de 27 inci splituit. Este o opțiune… Posibil ca altora să le convină altceva.
Nu sunt un adeversar al iMac-urilor, folosesc și din astea (fi-mea un model relativ recent, din 2015, la facultate am un model vechi, din 2006!..). Pentru mine, un mini este perfect, nu am nevoie de resurse înalte, scriu, nu fac grafică, mai procesez poze… Dacă noul mini oferă condiții superioare modelului actual (al meu, ultimul înainte de acest ultim upgrade), cu atât mai bine. Un mini (semi)pro mi se pare o foarte bună opțiune.