Chat topic vol. 4

Apas-o.

1 Like

ai fost de mare ajutor :))

Știu, totdeauna pe măsura întrebărilor.

1 Like

se vede…

Ce program pentru recuperarea fișierelor șterse ați folosit? Am dat cu Data Rescue, aveam o versiune mai veche, dar îmi pune JPEG-urile într-un singur folder.

Am o licență din 2016 pt DiskDrill, nu am folosit-o, dar voi încerca zilele viitoare, am un SSD bușit înainte de vreme, poate recuperează ceva. Nu era nimic tragic, dar…

Cred că ultima oară când am încercat să recuperez ceva, tot Data Rescue am folosit. Din câte țin minte, toate programele astea pot recupera în cel mai bun caz doar datele din fișiere. Numele fișierelor și structura de directoare sunt pierdute definitiv.

Mai de mult, era un set de programe, mergeau pe Windows, se numeau “Nucleus Kernel [Fat32, NTFS, Mac] Data Recovery”. Da, și de Mac, dar funcționa sub Windows. Pentru fiecare tip de sistem era separat. Dar, mi-a plăcut cel mai mult. A recuperat inclusiv structura de directoare și numele fișierelor de pe un HDD la care era bușit tot, inclusiv tabela de partiții. Acum am verificat. Mai este: https://www.nucleustechnologies.com/products.html
Nu am încercat niciodată să recuperez date de pe un disc de Mac, pentru că încă nu am pierdut date.

Salut Xanthrax,
De curiozitate, am intrat pe link-ul de mai sus, am incercat sa descarc Kernel for Windows Data Recovery. Defenderul din windows 10 nu m-a lasat, a gasit un troian.

Ciudat. Mă rog. L-am folosit pe vremea lui Windows 98. Atunci era în vogă, parcă Getdataback. GDB, după 24h mi-a adunat fișierele de acelaș tip în foldere de genul “jpeg files”, “doc files”, “xls files” etc. Kernel for Fat32 mi-a recuperat structura de dicrectoare cu numele fisierelor in cam 4 ore. De aia mi-am adus aminte de el. Îmi pare rău pentru inconveniență.

O chestie nouă, pentru mine, de la Google. Chestia e că eu am varianta de email cu punct :smile:

Mi s-a întâmplat o chestie ciudată.

De Black Friday am comandat niște căști Beats Studio de pe Altex.ro. Am încercat să plătesc cu cardul. Plata a fost refuzată și am primit de la banca emitentă următorul mesaj:

We have restricted usage with this merchant, due to a high rate of fraudulent transactions made with it.

Văzând asta, am folosit alt card, de la altă bancă, iar plata a fost acceptată.

O săptămână mai tărziu, de pe cardul cu care am plătit la Altex, cineva a încercat efectuarea a trei tranzacții: una la un comerciant din SUA (în valoare de doar 7 cenți, probabil a testat dacă e activ cardul), apoi altele două de vreo $60 la un comerciant din Filipine. Norocul meu a fost că am blocat cardul imediat după tranzacția aia mică, deci alea din Filipine au fost refuzate.

Eu ce concluzie să trag de aici? Că Altex are o gaură majoră de securitate undeva pe site?

Nu doar Altex, ci si banca respectiva, dar si alte banci si magazine.
In ultimul an, acest lucru s-a intamplat la 2 prieteni apropiati, aproape aceasi situatie ca a ta.
Unul avea card la BCR, celalalt la Raiffeisen. Unul a platit la un magazin online, altul il foloseste pentru a plati ratele si facturile.
Sumele li s-au restituit cu greu de catre banci, dupa multe telefoane si mailuri, in vreo 30 zile calendaristice.
Tind sa cred ca problema este la banci. Sa nu uitam de ziua in care a picat intreaga retea ING, dar si a altei banci care nu-mi vine in cap acum.

Mie mi s-a părut șocant să aflu că Altex e pe o listă neagră a unor bănci pe motiv de tranzacții frauduloase.

Poate ca nici ei ( cei de la Altex) nu stiu ca au gauri. Sau si mai probabil au fost atacati, dar nu au comunicat clientilor asta.
Ar fi ceva tipic afacerilor fara responsabilitate (vezi si cazul Yahoo).

Am avut și eu așa ceva. Altex este o firmă relativ șmecherească, deși poate fi o simplă coincidență.

Surpriza pe care-ar fi putut s-o facă Apple era să pună procesoare i9 în Macmini.
Da’ poate peste 4 ani?!

Ce, unul cu i7 nu-i suficient de scump? :smile:

2 Likes

Păi dacă în mini ar pune asta, în seria pro ce ar pune?

Xeon.