Chat topic vol. 3

Ăsta e mama și tata tuturor adaptoarelor Thunderbolt 3 pentru noile MBP-uri. Scump, dar nu-ți mai trebuie nimic altceva.

Veche gluma, dar e bună și în versiunea 2016 :laughing:

Probabil au aparut si clasicele cu Hitler.

Da, e perfect, dar pentru ceva gen viitoarea generație mini, e greu de cărat așa ceva. Am vrut să iau și eu unul pt ThB 2, dar am ratat ocazia, era un s.h. la un preț bun, parcă 400 lei, uzual e peste 200 euro nou-nouț. Era similar ăstuia.

Plagiat! :smiley:

1 Like

Atentie la macupdate.com.
https://www.afp548.com/2015/11/09/macupdate-considered-harmful/

Cred că e o falsă alarmă, mai apar d-astea din cînd în cînd.

Din cate am inteles, daca esti abonat la ei, atunci este sigur, daca nu, in programele pe care le descarci de acolo (in special cele ce trebuie instalate .pkg), exista si un adware. Trebuie doar atentie.

Glumă-neglumă, el va fi din ianuarie președintele SUA.

Doamne, cat adevar a putut “scoate la lumina” Jobs in aceasta fraza. Fundamental a avut dreptate 101%.

Am tot studiat problema asta. Pt mine, singurul adaptor util ar fi ThB 2 la USB 3 pt a conecta niște periferice mai rapide. Pt cei cu nMB ori cu nMBP ar fi cumplit să care cu ei așa ceva, este relativ voluminos și relativ greu, să-l cari tot timpul sau, mă rog, ori de cîte ori ai nevoie, e ceva. Apple va da lovitura dacă, în lunile care vin, producătorii de periferice vor migra rapid spre USB-C/ThB 3. În 1999 s-au mișcat foarte repede, în circa 1 an piața era plină de periferice USB.

Lovitură importantă din partea Samsung, au cumpărat Harman-Kardon. Ne așteptăm să dispară echipamentele audio din Apple Store. :slight_smile:

Iar Google Music primește o renovare foarte interesantă. Nu e la fel de ușor să ajungi la lista albumelor sau artiștilor ca în Apple Music, ca să nu mai spunem că nu poți alege ordinea de sortare (nici Apple Music nu mai e ce-a fost, din punctul ăsta de vedere, pe iOS), dar eu, unul, m-aș baza pe algoritmii de căutare și machine learning ai Google mai cu încredere decît pe așa-zisele recomandări alese manual din partea Apple Music.

Plus că mie, unul, nu mi se mai pare așa utilă secțiunea aia For You, parcă numai promovează albumele noi ale artiștilor foarte comerciali și în rest doar de-alea gen “Influențat de [artist ascultat recent]” sau “Fiindcă ți-a plăcut [cutare]”, dar, din nou, cam aceleași recomandări în fiecare zi.

Și apropo, mai e o chestie care mă enervează la algoritmii Apple Music: Shuffle produce în 99% din cazuri aceleași rezultate! Am un playlist cu vreo 2-300 melodii și mai mereu cînd îl dau pe shuffle am aceeași ordine.

“Harman, grup care obtine doua treimi din venituri din vanzarile de componente auto” - interesant, habar n-aveam că-s atât de înfipți pe piața audio pentru automobile (dar nu mă pasionează absolut deloc mașinile, așa că… :slight_smile: ).

Nu știam că Electrecord și-a făcut serviciu de music streaming/download. Are și aplicație pentru iOS. Abonamentul e 2 EUR/lună, 6 EUR/6 luni sau 10 EUR/an, prima lună gratuită. Teoretic e mișto ideea unei colecții de muzică românească din anii 1920-1990, însă am remarcat că lipsesc multe dintre albumele clasice Electrecord. Sau, mai bine zis, cred că oferta este doar o mică-mică parte din muzica pe care au lansat-o ei.

3 Likes

Da, nici eu nu le am cu mașinile, de-aia m-a dus cu gîndul doar la echipamentele audio Harman-Kardon. Că pînă o apărea Apple Garage, probabil asta o să vedem. Adică n-o să mai vedem.

După ce a luat fața Apple cu Surface Studio, Microsoft deschide și pe piața de developeri cu Mac-uri, lansează Visual Studio pe macOS.

Pe site încă n-au înlocuit iMac-ul cu SS, dar asta e…

Pe de altă parte, dacă Apple ar deschide Xcode și celorlalte platforme, chiar cred că ar fi în cădere liberă.

A, da… aveam multe discuri Electrecord, nici nu știam că mai există în România postcomunistă. Mă voi uita atent.
Am testat cu keyword „Phoenix”, slăbuț, o singură melodie. La Dida Drăgan însă, care îmi place foarte mult, e un snop de cîntece acolo.

Nu se știe niciodată, e așa de greu de anticipat evoluția unor evenimente.

Cică au 5 albume cu Phoenix.