Chat topic vol. 3

Phil Schiller o ține langa cu “touchscreen-ul la un computer desktop e absurd”.

Termenul „absurd” este aiurea, de vreme ce ai deja cîteva modele de acest tip.

Wow, deci m-am grăbit cu afirmația. Păi atunci Electrecord e de cultivat, mulțam frumos.

Samsung cooperează cu Apple de ani buni…

Căutam ceva prin mailuri și am dat de un mesaj de-al meu de acum trei ani, care a ajuns la The Woz, în care îi spuneam de comunitatea noastră. După trei ani, site-ul lui Steve Wozniak încă are un link spre MacForum :smiley:

2 Likes

Mă uitam că au început să apară review-uri la noul Surface Book și, ce să vezi? Pe site-ul MS (atît varianta US, cît și cea UK) scrie la prezentare că ar aduce 16 ore de baterie, dar cînd te duci să-l configurezi pentru cumpărare, găsești doar:

And up to 12 hours of battery life for video playback keeps you going all day, every day, so you can bring your work anywhere.

Or fi uitat să actualizeze de la modelul 2015 sau alea 16 ore sînt de standby? :unamused: Mai așteptăm recenzii.

Ei, reclama e reclamă, realitatea e în trumpziție :slight_smile:

Păi anteriorul avea o baterie foarte bună, iar ăstuia nou i-au mai adăugat cîțiva milimetri la “performance base” (să moară dujmanii Apple de ciuda anti-subțirimii lor), deci ar fi fost plauzibil să sară de 12 ore.

Cum ziceam, așteptăm review-uri. Deocamdată, din ce am citit, unul maxed out duce lejer 2 monitoare 4k la 60Hz și editare 4k.

În altă ordine de idei, Apple a lansat o carte de $199/$299, ilustrată, cu istoria lor, dpdv al design-ului. :joy: Reducerile alea la adaptoare n-or să se amortizeze singure, nu?

hmm… can’t decide whether I should buy an iPad or a book for the same price? Darn this is so hard…

Cu promovarea de rigoare:

Bineinteles ca varianta mai mare - sa-i zicem iCarte Plus - este cu 100$ mai scumpa. Unitatea de referinta la Apple este suta de dolari :slight_smile:

Să mai zică cineva că Apple nu știe să inoveze. Găsește mereu metode noi de a lua banii fanilor (era să scriu “fraierilor”).

1 Like

Rîdem-glumim, da’ îmi vine din ce în ce mai tare să-mi iau un laptop cu Windows, doar în semn de revoltă. Mai c-aș da și aifonu’ pe un Pixel. :slight_smile:

Azi am citit prima dată un articol de la o publicație serioasă pentru a-l da afară pe Cook. Dar căutînd mai multe, subiectul pare a fi mai vechi. Există și o pagină de Facebook unde puteți arunca cu roșii spre el.

Dacă americanii, care au cele mai mici prețuri la produse Apple, plus toate serviciile disponibile s-au săturat de jucăriile lor, e groasă. Sigur, poate fi un val de „hatereală“, dar, cum spuneați și voi, pare a fi un impas serios, de fapt.

“12 ore pentru video playback” – ori de câte ori vedeți estimări pentru baterie făcute pe video playback, țineți minte că ăla este de fapt unul din cazurile cele mai favorabile pentru baterie. În prezent toate playerele video moderne folosesc accelerare hardware pentru decodare iar consumul de resurse este constant și la o valoare relativ mică.

Testul cu adevărat relevant pentru baterie ar trebui să constea în bucle de operațiuni efectuate în Word, Photoshop, Excel și alte softuri utilizate frecvent în munca de zi cu zi. Incluzând operațiuni de deschidere și salvare a fișierelor. Dacă mă ține un laptop măcar 5 ore în condițiile alea, atunci mă declar mulțumit.

Știu ce zici, totul trebuie luat cu o lingură/polonic/pungă de sare și testat IRL, dar chiar au zis 16 ore la prezentare și pe o pagină scrie chiar 16h de video playback. Așteptăm mai multe recenzii, cum ziceam.

Eu am citit că vînzările nMBP au depășit orice așteptări.

Asta nu cred că e de mirare, am mai văzut-o. Probabil pentru că majoritatea cumpărătorilor Apple sînt pur și simplu oameni cu bani care vor să aibă ultima mașinărie de Facebook. Nu știu statistici, dar cred că dacă toți developer-ii și artiștii grafici ar renunța la Apple, în vreme ce toți ăștia „fițoșii“ s-ar ține strîns de ei, cred că nu Apple nu va suferi. Ba poate chiar i s-ar părea treaba roză. Că doar de-aia îi dau înainte în trend de cînd cu achiziția Beats și celelalte isprăvi pînă azi.

Apple a ajuns la răscruce. Dacă o țin tot așa, încep să o ia în jos. Noroc că au iPhone, asta îi va ține cîțiva ani deasupra apei.

Cifrele alea de vânzări nu spun mare lucru. Vorbim despre unul sau două modele de Mac versus N modele de laptopuri cu Windows. Normal că dacă le compari model cu model un MBP se vinde în cantități mai mari decât un laptop cu Windows, pentru că oferta este mult mai mare dincolo iar vânzările totale de PC-uri se împart la N brand-uri și modele.

Dacă renunță developerii la Mac-uri, dispar și aplicațiile pentru macOS și iOS.

Sau poate că scoate Apple un Xcode pentru Windows.

Știu, voiam doar să spun că, din punct de vedere statistic, nu cred că profesioniștii (developeri, artiști grafici) — care, cred, sînt acum principalii, dacă nu singurii nemulțumiți de „noutățile“ lor — dictează trendul vînzărilor produselor Apple.