Chat topic vol. 3

Și creierul lor nu a putut funcționa cît de cît normal înainte? Mi se pare o chestie subțirică față de complexitatea problemelor. Am mai discutat chestia asta cînd a apărut nMB și unica lui mufă USB-C. Spuneam atunci, mi se pare am scris și pe un site american, că Apple ar fi trebuit să ofere un hub-adaptor cu 3-4 ieșiri uzuale și care să fie cumva prins cu un magnet, la nevoie, de alimentator. Asta ar fi fost soluția elegantă Apple. La mai bine de un an, Apple bîjbîie cu adaptoare și, wow, scade prețurile pînă la sfîrșitul anului. Adică să dea lumea buluc de Crăciun sau ce vor să spună? Dezamăgitor, tare dezamăgitor, frecții la picior de lemn. Este incoerentă și scoaterea lui magsafe, taman la jucăriile astea tot mai ușoare, pe care le poți arunca jos de pe masă imediat dacă iei cablul de alimentare în picioare.

In mod normal trebuia sa le ofere la pachet cu noile aparate in acelasi pret. Macar unu, doua mai folosite.

Au mai taiat si din pretul altor accesorii non-Apple. De ex. 25% la display-urile LG 4k si 5k.

Astea mi se par gesturi disperate, sînt efectiv îngrijorați de ce au făcut și vor să o dreagă rapid. Problema conectoarelor este serioasă din aprilie 2015, cînd au lansat nMB. Soluția era să arunce pe piață un adaptor cu mai multe ieșiri USB-C/ThB 3 la USB 2–3, HDMI și VGA + încă un USB-C pt alimentare, adică așa cum au început să facă unele companii 3rd party. La multitudinea de variante posibile, singura soluție matură este să ai un adaptor cu mai multe ieșiri, nu să iei un snop de adaptoare. Amn și eu unul din ăsta cu minidisplay la un cap și HDMI + DVI + display port la ieșire.

1 Like

Ăsta e procesor de text serios, îl folosesc de ani de zile. La concurență cu Mellel, care are format proprietar și e foarte rapid.

Dau să intru pe discuțiile de la Apple,discussions.apple.com și, na belea, văz asta de mai jos. Păi sînt în Sierra la azi cu ultimul Safari.

Haha, și la mine la fel. Or fi avînd vreo problemă. Sau urmează să lanseze o extensie-dongle pentru site-ul ăla. :wink:

e ciudat! ori cineva le-a făcut-o! Am încercat și cu Roccat, la fel.

Ha! Chrome merge (știu că tu nu ai).

Și-au revenit, de fapt, merge și din Safari.

This guy is back! https://www.youtube.com/watch?v=-XSC_UG5_kU

2 Likes

E cu atît mai amuzantă cu cît intriga e “me llama el cocinero”. :grin:

E simpatic și, pur și simplu are dreptate cînd spune că, pt fiecare alt conector, trebuie un adaptor.

Problema a apărut nu acum, ci în aprilie 2015, deci în urmă cu mai bine de un an jumate, cînd Apple a scos nMB cu o singură mufă USB-C. E drept, în lunile următoare au apărut tot felul de adaptoare, astfel că azi nu ar fi, teoretic, o mare problemă mufa USB-C. Totuși, doar teoretic. Dacă la un nMB problema nu se pune acut, fiind o jucărie pt doamne și domnișoare, unde importantă este mărimea, subțirimea și greutatea, cînd treci la o sculă pro problemele se pun, totuși, la modul serios. În niciun caz șefii Apple nu pot spune „am fost luați prin surprindere”, iar reacția lor este să coboare prețurile adaptoarelor. Gest absolut imbecil, care îmi spune că au avut loc discuții aprinse la Cupertino, 1, Infinite Loop și singura soluție rapidă a fost asta. Da, așa este, dar de ce trebuia să fie rapidă? Doar au avut timp să rumege la ea un an jumate.
Mie unul mi se pare că e ceva tare putred acolo, li s-au anchilozat creierele, nu mai au nicio minte inovatoare, merg rutinier și sînt total rupți de realitate.
P.S. Am restudiat acuma problema pe amazon.co.uk și într-adevăr se găsesc destule adaptoare, văd că tot pe ce mi-au căzut ochii se livrează și în România. Rețineți că eu unul nu am găsit un adaptor care acoperă toate nevoile, unul are eth și 3 mufe USB 2–3, altul are USB 2–3 + HDMI, altul USB 2–3 și cititor de card, iar ăsta și cititor de microSD. Altfel spus, nu e suficient unul singur, musai 2, chiar 3. This is indeed crazy. Adică dau un snop de bani pe o jucărie, să zicem, OK, dar mai dau alt snopișor de bani pe un buchet de adaptoare?

Râdem noi de emoji, dar unii le iau în serios și le folosesc pentru a comunica mai eficient:

https://slackhq.com/some-of-the-ways-we-use-emoji-at-slack-a21be5030815#.q50fnvu28

Dacă vreți să (vă) cumpărați de sărbători echipamente sportive Adibas, Mike, Puna și toate asemenea bunătățile, acum puteți. :smiley:

Articolul observă cum Apple a început să fie neglijent și pe acest segment al business-ului lor.

Sigur, am mai văzut asta. Chiar am reportat la un moment dat direct dezvoltatorului pe Twitter cînd i se furase interfața și chiar și iconița de la aplicație (PDF Expert, poate vă mai amintiți) — pentru că Apple nu are o posibilitate de a raporta aplicațiile! Hai, le mai trec cu vederea la review, să încurajăm dezvoltatorii care n-au apucat să capete profesionalismul necesar programării de mare calitate, mai permiți ceva ad-supported, dar lipsa posibilității de raportare mi se pare o scăpare enormă, poate cea mai importantă, responsabilă de calitatea magazinelor lor virtuale.

AppStore a fost criticat rapid după lansare, mulți și-au retras aplicațiile de acolo și nu fără motiv. macupdate.com mi se pare mult mai util și mai bine făcut, mai ales că are și acele recenzii, de multe ori f. utile.

La posibilitatea apariției reclamelor nesolicitate pe TouchBar nu m-am gândit, bună observația:

First person to get an ad to show up in the Touchbar, without the user’s express consent, wins a cyanide-laced Apple.