Chat topic vol. 3

Căutînd un adaptor ieftin USB la eth, am dat peste acest LogiLink. Are și driver pt macOS adus la zi și pt toate sistemele de operare. Folosește cineva așa ceva? Se găsește la mai multe magazine de la noi, cam la 60 de lei cu transport cu tot. Mi se pare o achiziție OK pt un Air, de ex. ori pt retinele ante ThB 3.

Mie încă mi se întîmplă chestia asta, și pe MacBook-ul nou, 10.12.3. Am debifat “Preload Top Hit in the Background” în Safari (m-am gîndit că o fi de acolo, dar nu).

Pur și simplu, dacă deschid un site care nu se încarcă instantaneu, cum ar fi Facebook, apoi repede un tab nou cu alt site, în 90% din cazuri îmi ignoră a doua cerere și-mi deschide Facebook (sau ce am cerut) în al doilea tab.

S-a rezolvat bug-ul cu o curățenie în Safari, cel puțin așa pare. :slight_smile:


MS a lansat azi update la Office for Mac, cu suport pentru TouchBar, mai puțin în Outlook (unde va urma „în curînd“). Și ce să vezi? Este mult mai divers și cuprinzător decît iWork. În plus, și fiindcă am schimbat Mac-ul, dar probabil și ei au mai făcut optimizări, mi se mișcă mult mai bine toată suita Office, încă de la deschidere, dacă testez template-uri mai sofisticate, totul răspunde frumos.

Nici la MS, nici la Apple nu se poate personaliza TouchBar-ul în aplicațiile astea, dar Office are o cîrcă de acțiuni. iWork se rezumă la astea de formatarea textului, liniilor și culorilor.


Mi-am amintit ceva de care zicea și Tudor, respectiv interacțiunea cu notificările pe macOS vs Windows. Acum, cu TouchBar-ul, ar fi fain să apară bannerele aici de la mai toate aplicațiile. Sau măcar cîteva. :slight_smile: De exemplu, la Mail, mi-ar plăcea mult să-mi apară, mai ales pentru cele ce vreau să le șterg direct. Nu cred că e loc de 2 rînduri de text, dar măcar expeditorul, 2-3 cuvinte din subiect și acțiunile – astea ar fi musai.

Cei care aveți MacBook cu Retina, ați folosit/folosiți rezoluție scalată (în sus, “More Space”)? Dacă da, cum vi s-a părut performanța?

Am citit destulă teorie, înțeleg că, practic, ține GPU-ul ocupat mai mereu, dar sînt curios, în realitate, dacă ați constatat diferențe și cînd/cît?

Mulțumesc.

N-o să vezi prea curând asta, deoarece Apple le zice developerilor așa:

Use the Touch Bar as an extension of the keyboard and trackpad, not as a display.
The Touch Bar shouldn’t display alerts, messages, scrolling content, static content, or anything else that commands the user’s attention or distracts from their work on the main screen.

M-am gîndit, da, și recomandările lor sînt bune, dar măcar să-mi apară buton direct de acțiune în TouchBar, așa cum apare la apeluri.

Asta ar însemna o rescriere a sistemului de notificări, pentru că, by default, aproape nicio aplicație nu „ia fața“ cînd arată o notificare, cu excepția apelurilor FaceTime și Skype.

Este o recomandare, în principiu rațională, ceea ce nu exclude ca unii să aibă alte idei. Să vedem cu ce noutăți mai vin în iunie la WWDC.

Am testat acum, pe baterie doar (că nu am necesități de putere, momentan). Cu upscaling pe 13", estimat maxim 7:40. De îndată ce am m-am întors la rezoluția Default, a sărit spre 8:20. Deci, acolo, un 10% minim se va simți.

Dacă mai aveți experiențe similare, sînt curios să le aflu.

Păi e simplu: orice consum suplimentar de energie va conduce la o încărcare mai frecventă a bateriei. Dacă faci ce spuneai, mai conectezi și un HDD extern, pui volumul mai tare, conectezi un dispozitiv bluetooth etc. înseamnă că bateria se va consuma mult mai repede.

E evident și bine cunoscut ce zici. Eu eram curios strict de upscaling la rezoluție, cît influențează. Fiind în opțiunile standard de display, m-am gîndit că ar putea fi chiar ne-simțit. Se pare că nu e cazul.

Influențează și dacă conectezi un monitor suplimentar, placa grafică papă mai multă energie, după estimările mele se duce cam la 15–18% din funcționarea fără monitor suplimentar. Vorbesc de cele conectate prin adaptor la VGA ori la HDMI. Dacă aș avea monitor pe USB bus powered, presupun că ar fi și mai mult.

Ați văzut asta? :scream:

Amuzant este că la Málaga, toată lumea fuge spre festival, în vreme ce la Apple, toți stau cu spatele și se feresc de conturul mărului. :smile:

2 Likes

Aoleu, ce jenant. Să-și dea demisia Jony Ive :smile:

Și-a dat-o? Nu văd nicio știre în acest sens… Sau e pe țeavă? Deocamdată, văd că Apple stă foarte bine la bursă.

În seara asta am văzut la HBO cea mai reușită comedie românească a tuturor timpurilor, cred, „Două lozuri”. Am rîs cît tot anul trecut, ăsta și anul viitor.

Ia uitați ce mici șmecherii face Apple ca să-și mențină piața foarte sus. Nu comentez de rău… doar vorbesc.
P.S. Concluzia: „With the only color option being gold, it also implies a targeted launch for price-conscious Asian consumers.”

Shazam pentru opere de artă = SMARTIFY.

Mișto.

1 Like

Ce spuneți, e vreo șansă să scoată Apple un iMac cu procesor AMD Ryzen? Mă gândesc la modelul R7 1700 65W cu care s-ar câstiga pur si simplu o performanță dubla fața de actualul dar în același preț.
Review-uri sunt cu zecile pe net, cred că ați vazut deja.

Ar fi primul mac cu AMD… știu și eu, teoretic este posibil orice, inclusiv un iMac cu procesor Apple.

Eu acum am aflat că studiourile pun watermark audio pe muzica în format electronic. Sesizabil mai ales la muzica clasică și prezent la toate serviciile de streaming.

Mai multe detalii aici:
http://www.mattmontag.com/music/universals-audible-watermark

Și un test în care puteți verifica dacă auziți sau nu acest watermark:
http://mattmontag.com/audio-listening-test/

1 Like