Chat topic vol. 3

Nu am timp. Tot încercăm să aflăm ce anume nu se instalează? Cum se cheamă aplicația aia? Dacă e vreun furtișaj de pe net ar fi normal. Dacă nu e, spune naibii odată cum se cheamă aplicația.

este furtisag de pe net…iSkysoft-itube studi vreau sa iau un program ptr download video

Am bănuit. Alte probleme mai ai?

nu…) sa raman pe macos sierra ? chiar daca am 2 GB ? ultima intrebare …promit
ps ar mai fi una…daca vreau sa schimb placa de baza, cu un model mai nou, adica 2011 sau mai sus, ca sa pot schimba ram ul, se potriveste cu carcasa si retul compenetelor din mac ul meu?

Nu mă pricep la hard și la asemenea modificări, îți trimit prin mesaj privat 2 coordonate, discuți direct cu flăcăii.

Astăzi avem update-uri pentru toate sistemele de operare (macOS, iOS etc.)!

APFS se pare că este gata pentru iOS: http://arstechnica.com/apple/2017/01/ios-10-3-will-be-apples-first-update-to-convert-storage-to-apfs/ :astonished:

Apple plans to release Apple File System as a bootable file system in 2017.

zice Apple. Probabil următoare iterație de macOS vine cu APFS by default, dacă nu-l introduc chiar mai repede, pentru că nu mă așteptam să-l introducă într-un update minor al iOS. Ceea ce mie îmi pare o grabă foarte mare. Probabil au alocat resurse imense departamentului pentru APFS, nu schimbi un sistem de fișiere vechi de 30 de ani dacă nu ești sigur că-l schimbi în bine. Nici nu vreau să mă gândesc ce probleme vor fi cu iPhone-urile, dacă nu e testat suficient și apar bube după update…

Având în vedere faptul că în iOS nu poți face aproape nimic în sistemul de fișiere, nu cred că vor fi probleme. Ăsta cred că e și motivul pentru care au ales să implementeze APFS mai întâi în iOS: pentru că userul nu poate face prostii acolo.

Dacă are cineva cont în aplicația Electrecord: ați cumpărat vreo melodie/album? Dacă da, v-o dă normal la download, fără vreun fel de protecție? Nu găsesc altă variantă de a cumpăra albume de-ale lor digitale decît din aplicație, dar aș vrea să știu dacă nu e vreo șmecherie, să fie legată de cont sau, cumva, să nu deții, pur și simplu, albumul, fără DRM sau altceva după.

Este evident că încep cu iOS, unde utilizatorul nu poate face nimic, doar un expert în soft. Posibil să fi testat bine treaba acolo ori mai ales acolo. De altfel, Apple a investit cea mai mare energie și cele mai multe resurse în iPhone și, implicit, în iOS, dec e firesc să înceapă acolo.

Acum 7 ani, pe 27 ianuarie 2010, Steve Jobs dezvăluia lumii primul model de iPad. Țin minte cât de entuziasmat eram de apariția noului device, pe care l-am și cumpărat direct din SUA chiar în ziua lansării. Îl mai am și acum, l-am deschis în seara asta în timp ce urmăream keynote-ul de mai jos și încă funcționează. Am fost extrem de mulțumit de acel iPad, până când update-urile de sistem l-au încetinit teribil.

A avut și fi-meu unul, l-a vîndut ulterior. Și mie mi-a plăcut, ca și primul iPhone, într-adevăr inovații remarcabile.

Maică-mea încă îl folsoește pentru Tetris și Angry Birds.

Ei, deci tot e utilizabil la ceva :slight_smile:

Așa cum bănuiam, Apple stă foarte bine per total vănzări în ultimele luni. iPhone, desigur, stă cel mai bine, mac-urile nu stau rău: s-au vîndut mai puține dar, fiind f. scumpe, încasările au fost mari. Stă prost iPad-ul, ceea ce nu mă miră.

puteti sa mi recomandati un player video bun, in afara de VLC.

Movist e unul din ele.

MplayerX, Kodi, ElMedia, TotalVideoPlayer, Plex

Ce nu-ți place la VLC?

Tim Cook a făcut o vizită surpriză în Franța, interesant.