Chat topic vol. 3

Cred că aceste „ștampile” digitale sînt cu atît mai evidente cu cît ai o instalație de sunet mai bună sau căști de calitate.
Nici eu nu știam chestia asta, dar mi se pare logic. Și la filme se poate pune o secvență foarte scurtă, o poză o dată la 24 cadre, pt a induce senzații inconștiente, de ex reclame ascunse, pe care creierul le stochează și apoi le folosește conștient.

Se știe că aceste lucruri se pot combate extrem de eficient cu o folie alimentară de aluminiu trasă pe cap.

1 Like

Corect. Odată pusă, ții folia aia tot timpul și anunți că e eclipsă perpetuă de soare.

Unul din lucrurile de tot rahatul de când cu etichetele/tagurile astea noi e că nu poți schimba din portocaliu în albastru direct. Tre să debifezi ulterior o culoare.
Nu-mi dau seama, dar probabil că e o logică și-n schema asta. :grimacing:

Pe vremea noastră culorile erau culori, nu taguri, și nu puteai pune decât una singură per fișier, nu oricâte vrei, ca acum. Mă simt bătrân deja :laughing:

1 Like

O tastatură nouă inspirată de vechile tastaturi ale mașinilor de scris mecanice și care scoate un sunet ca pe atunci.

1 Like

Nu e suficient de șmecheră dacă are tastă separată pentru cifra 1. Adevăratele mașini de scris clasice începeau rândul cu cifre de la 2, pentru cifra 1 se tasta litera mică “L” și pentru semnul exclamării se tasta punct, se trăgea carul peste el și se tasta un apostrof :smiley: (am aflat și eu asta de curând)

1 Like

Te înșeli, așa arată doar ACEA MAȘINĂ, nu toate. Fiind mai puriu, am scris la zeci de mașini de scris, în diverse locuri. Dat fiind că România nu avea un standard al locației tastelor, mașinile care veneau la noi aveau diverse combinații de taste, adesea fără diacriticele necesare. Erau însă flăcăi care le puneau, era o meserie relativ bănoasă („repar mașini de scris”), cum ar fi acum tehnician instalator. Este adevărat că cifra 1 nu prea era, deoarece l (L mic) se folosea și pe post de cifra 1, dar nu totdeauna. Semnul exclamării însă era, de regulă, lipsea doar pe unele dar, cum spuneam, flăcăii pricepuți îl puneau, la cerere, dacă lipsea, cînd puneau ă ș și ț; de regulă, î și â erau de multe ori pre-existente. Termenul „tastă moartă” a fost preluat de la mașinile de scris.
Cele mai multe mașini de scris din perioada comunistă era Consul (Made in Czechoslovakia) și unele produse prin RDG (ehe, știți de înseamnă? Republica Democrată Germană), la un moment dat au apărut unele chinezești (cele mai proaste). Cele mai vechi, cum e cea din link, erau deja destul de rare, de producție germană, cele mai multe.

Până la un moment dat, așa arătau majoritatea. Cine caută Remington pe Google Images o să vadă că nu este vorba despre un singur model, mai multe au aranjamentul ăsta. Nu am zis că toate, dar mi s-a părut interesantă șmecheria.

Nu am avut niciodată una acasă, dar pe vremuri am prins câteva birouri cu mașini de scris și foi de indigo, doamnele secretare erau de treabă și după program mă lăsau să scriu în voie, aveam cam 5-6 ani pe atunci. Îmi plăceau cum țăcăne :slight_smile:

La judecătoriile din RO încă se foloseau pînă spre sfîrșitul anilor ’90! În general, așa este, mașinile foarte vechi, cum e cea din poză (cele pe care le-am folosit eu erau relativ frumușele, am avut un Consul portabil, era – să zicem – notebook-ul acelor vremuri, am făcut facultatea alături de mașina asta, foarte bună). Ca să facă economie de taste, l (L mic) se folosea și pt cifra 1, unele aveau însă cifra 1 specifică. Ca să pot scrie și în cehă, un flăcăul mi-a adăugat ca tastă moartă ˇ (č, ř…) și ă pt română, ¨ (ü) exista deja, de asemenea ´ și ` . Ce vremuri…

Știați că nu aveți voie, conform EULA, să folosiți iTunes pentru a construi arme nucleare, biologice sau chimice? Eu nu știam, am aflat astăzi: http://www.cultofmac.com/140224/itunes-eula-wtf/

2 Likes

Tonight, Pinky, we try to take over the world….but not with iTunes!

:smile:

1 Like

M-am gândit la episodul ăsta când am văzut articolul :smiley:

Începând de astăzi avem iPad-uri de 9,7" mai ieftine, numite simplu “iPad”. iPad Air a dispărut.

“Mai ieftine”…

Stai să vezi pe piața noastră…

Mă rog, curățenia asta e binevenită, din mai multe motive.

Și avem și iPhone 7 roșu, o aplicație nouă de videoclipuri scurte (toată lumea se bate se copieze Snapchat, mă?!) și curele noi de Watch2.

Da, un iPad non-pro este bine venit.

Din ciclul “astăzi am învățat că…”

… pentru a afișa rapid fișierele ascunse în Finder, există scurtătura cmd shift .

(Pe vremea mea trebuia să fac manevre complicate în Terminal pentru asta. Acum e floare la ureche :smile: )

1 Like

A, super, mersi… De cînd are macosx chestia asta? Doar din Sierra?

Super, foarte bun de știut. Eu începusem deja să-mi iau figura de “hacker” și să mă obișnuiesc cu ls -a în Terminal. :sunglasses: