Chat topic vol. 2

Oare de ce Siri nu vrea să cânte melodii via AirPlay? E enervant.

Zici că dacă ai activat play via Airplay în control center pe iPhone, iar apoi îi zici lui Siri să cânte ceva, muzica iese prin difuzorul iPhone-ului?

Huh? Cum fac asta?

Aaa, uitasem de opțiunea asta, eu mă uitam prin Configurări. Așa merge :slight_smile:

Tocmai am aflat că pot pune pe TV ecranul iPhone-ului… Adică pot pune jocuri pe iPhone și să le văd pe TV?! Ia să vedem, acum descarc Injustice: Gods Among Us. OMG.

Edit: Se cam încinge telefonul, dar merge. Nu știu cum de am uitat de chestia asta.

1 Like

Deci după ce lumea așteaptă de ani de zile o aplicație oficială Reddit, care a venit ieri-alaltăieri, Apple o scoate după numai o zi, deoarece are conținut NSFW. Dar dacă pe coclaurile YouTube, Facebook, Twitter, 9gag ș.a.m.d. găsești așa ceva, e totul OK…

Nu-s utilizator Reddit, dar e urît ce-au făcut. Asta, adunată la aplicațiile plagiate de care am mai zis mă fac să-mi doresc mult de tot o posibilitate de raportare din partea utilizatorilor. Care să fie și citită, cum e contul de Twitter al Apple Music, nu un feedback prin mail care ajunge în pustie.

Au scos câteva aplicații 3rd party pentru Reddit, nu și pe cea oficială. Nu?
Da, am verificat acum, “the official app” este în App Store.

Ups, da, m-am grăbit. Citisem aici.

În orice caz, tot mi se pare abuziv, Alien Blue parcă îi zicea, era destul de “oficială”, cumpărată de Reddit, ei fiind singurii care ar fi trebuit să decidă dacă să o scoată sau nu.

Curios, mai devreme mi-a apărut pe iPhone un update la Narwhal, una dintre aplicațiile scoase. Am făcut update-ul, aplicația merge, dar nu mai e în App Store.

Acum văd că, de fapt, Reddit-ul oficial nici nu e disponibil în Ro. Tu-l ai în SUA, presupun. Noi încă sîntem cu Alien Blue.

Ah, da, ziceau ei că la început aplicația e disponibilă doar în SUA.

Salutare! Am download-at Yosemite sa il instalez dar imi spune ca ‘‘This copy of the install is too old to be opened on this version of OS X’’… ce e de facut? Multam

LE: L-am gasit in iTunes -> Purchased

Pái presupun că ai Căpitan instalat și, evident, nu poți instala Yosemite peste Căpitan. Dacă vrei downgrade, cum presupun, atunci faci un boot flash, bootezi din el, ștergi partiția cu Disk Utility, apoi pui sistemul pe curat.
Presupun că ai vrut să spui AppStore, nu iTunes.

Mda, tot nu merge. Spune-mi te rog cum fac pas cu pas sa inteleg si eu, daca nu nu-i bai. Multumesc!

Ai aici discuția
Descarcă ultima versiunea de DiskMaker X, adică 5.

1 Like

Incerc sa conectez o boxa wireless la ipad si nu reusesc. Mai exact imi zice sa aleg din setari wi-fi si apoi sa setez o noua boxa airplay, dar mie nu-mi apare nimic despre airplay in setari wi-fi.

LG a lansat o serie de laptopuri, Gram, iar HP, noua serie Spectre. Ambele, foarte subțiri și cu destulă inspirație de la MB și MBA. Dar totodată și cu caracteristici de unde Apple s-ar putea inspira. Cum sînt, de altfel, și pe MS Surface (Book).

Doar să vrea să asculte, că dacă ne dă o chestie la fel, doar că “altfel” (eventual “prostite”) și mai ales roz…

Unele zvonuri pe aici.

De circa 2 ani, chiar 3, Apple nu prea mai inovează pe domeniul hard, este deja în urma altora. Avantajul companiei rămâne însă sistemul de operare, de fapt la plural, sistemele de operare rămân atu-ul lor și nu pare a fi ușor de doborât. Cel puțin eu nu pot numi un produs Apple, scos în ultimii 2-3 ani, care să fi deschis un nou drum, cum se întâmpla în era Steve. Ceasurile, mă rog, sunt un moft, după părerea mea, o „chestie”, nu un nou drum.

Da, iar faptul că le merge foarte bine așa contribuie decisiv la această această atitudine.