Chat topic vol. 2

Păi după ce că App Store e supraîncărcat și nu are posibilități bune de filtrare, să mai avem și furăciuni e neplăcut, acum trebuie să fiu și mai atent cînd mă documentez înainte de a cumpăra una. :slight_smile: Nu lucrez în domeniu, aplicația am descoperit-o întîmplător, ca și pe cea raportată anterior. Le-am pus aici ca să aduc argumente în plus pentru slaba organizare și verificare a aplicațiilor din App Store. Nici asta nu-mi folosește, dar…sîntem pe chat. :slight_smile:

Le-am scris pe Twitter celor de la Readdle, poate fac ei reclamație la Apple. Toată descrierea aplicației ăleia e plină de minciuni. Așa ia lumea țeapă. Cei de la Apple nu au cum să verifice fiecare aplicație dacă e originală sau nu, de aceea trebuie anunțați mai întâi developerii.

1 Like

Mie mi se pare, în faza asta, o altă aplicație de citit/adnotat PDF-uri. Dacă într-adevăr prezentarea e mincinoasă da. Problema ar fi că există prezentări mincinoase și la case mai mari. Un exemplu care m-a afectat pe mine. Acuma ceva ani, am luat iCalamus, o simpatică aplicație DTP care, pt mine, era OK, deoarece suporta și suportă diacritice multiple (nu știu care e situația acum cu Quark și cu InD, dar pe vremea aia nici vorbă; nici Pages nu știa asta, nici Word; noul Pages, cu alte funcții lipsă, știe; și noul Word știe). Avea o hibă majoră: nu importa notele de pagină (footnotes), le-am spus că și Quark 3.3 care rula în Windows 3.1.1 știa să le pună la final de document. Mi-au spus că da, e în lucru și se va rezolva rapid. În iarna trecută, după ce au anunțat că urmează un nou update/upgrade major, le-am reamintit de promisiunea de acum vreo 8 ani (cred, nu mai știu). Mi-a răspuns obraznic cum că nici vorbă, că nu intră în plan așa ceva. I-am întors-o spunînd că acest lucru pare stil VW (compania care face iCalamus e germană), adică păcălirea clientului.
Nu pot afirma că iCalamus este, global vorbind, o aplicație proastă, dar dispariția în neant a notelor înseamnă pierdere de informație, așa ceva nu este admisibil. Acum costă vreo € 130, atunci era vreo 69 cred, am uitat, oricum nu era ieftină. Mi-a mai spus flăcăul ăla că € 130 e mult mai ieftin decît InD ori Quark. Da, i-am replicat, dar așa cum arată iCalamus, nu e de €130, ci de € 29 sau, hai € 49,99.
V-am dat un exemplu cu o aplicație, per ansamblu, bună, dar care are prezentare mincinoasă de ani buni.
Nu că aș lua apărarea ăstora…

Au copiat UI-ul de la PDF Expert și se laudă cu review-uri de pe alte situri (MacStories, The Sweet Setup) care în realitate se referă tot la PDF Expert. E o furăciune ordinară, care mai și costă bani. Nimeni nu ar trebui să acorde încredere unui astfel de „developer”.

Vreau să-i pun și fi-mi un SSD în MBP. Văd că prețurile au mai scăzut. Unul la 256, Kingston sau OCZ se găsesc la 300–315 lei. Au vreo hibă astea mai ieftine? OCZ știu că are reputație bună. Un Samsung EVO bate spre 400 lei.
Nu mă pricep la SSD-uri, macul fi-mi e singurul care a rămas pe rotativ și vreau să-i fac o bucurie de 1 iunie :smile:

Eu am luat de curând două Kingston V300, au un preț excelent. Recomandate de un prieten care le folosea la ceva servere de streaming, avea o grămadă de bucăți și nu are nici unul defect deocamdată, după mai multe luni de folosire (sau poate chiar peste un an, nu mai rețin exact). Oricum, sunt acoperite de garanție 2 ani, timp în care ar trebui să reziste pentru folosire casnică fără probleme. Iar dacă nu rezistă, se înlocuiesc, datele oricum sunt acoperite de backup. Eu am unul într-un PC cu Windows 10 și unul în Macbook-ul alb al soției, ambele merg fără probleme de câteva săptămâni.

Un Samsung 850 EVO are 5 ani garanție iar producătorul vorbește de 75 TB scriși iar un Samsung PRO are 10 ani garanție și 150TB.
Probabil că asta face diferența, plus tehnologia folosită: 3D NAND

Apropo de tehnologie, care e diferența dintre TLC și MLC la SSD-uri?
P.S. Cred că ăla care a citat a citat eronat, presupun că e vorba de SLC v. MLC, aici.

Limba sistemului e în română, mesajul de shutdown e în engleză. A, și-a apărut din nou (sau am pus eu?) iconița steagului american în loc de ABC. :smiley:

Eu nu am sistemul pe română, dra iconițele ABC sunt OK. Posibil să ai un mic bug. Țin minte că dacă nu selectezi româna chiar la instalare, mai apar mesaje în engleză pe secvențe la boot și la shut down.

E primul restart după ce ai schimbat limba sistemului? Sau face tot timpul așa? Mă gândesc că după primul restart ar trebui să se rezolve.

Am doi useri, unul făcut de test a să instalez niște chestii pe care nu le voiam musai pe userul curent. Ăla de test e în engleză. Probabil că asta e cauza.
A, la iconițe văd că se poate alege și English din meniul ăla, cu tot cu steag. Probabil că am făcut așa, nu mai țiu minte.

Păi vezi, cînd te ia lumea la anchetă spui tot, și ce n-ai făcut. :wink:

Minune mare, cineva a reușit să spargă CorePlayer, așa că acum funcționează pe orice Mac cu procesor PowerPC, înregistrat cu unul din serialurile mele. :slight_smile:

http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=35252966101533597745

Face minuni pe G4 și G5.

2 Likes

Din ciclul Limba noastră-i o comoară (de pe Desmos.com):

3 Likes

Azi am respus sistemul pe un disc extern conectat USB la MBP cu al doilea monitor conectat. E așa: 1. după primul restart, ecranul principal era pe monitorul intern; 2. după al doilea, s-a mutat pe cel extern, iar la final s-a remutat pe cel intern, după care cere setările.

Dacă n-ați aflat deja, Smile Software, cei care fac PDFPenPro și TextExpander au introdus abonamente. :thumbsdown:

Într-un fel, sînt de acord cu sistemul ăsta, decît să dai o cîrcă de bani pe un program și să te trezești după cîteva luni că nu-ți mai folosește, mai bine dai lunar cîte puțin și cînd nu-l mai vrei, nu mai plătești. Dar pe de altă parte, și prețurile abonamentelor sînt măricele. Știu că discuția e amplă, dar mie mi s-ar părea ideal niște prețuri modice și eventual update-uri majore, cu plată, o dată pe an, să zicem. Așa, ai avea varianta să păstrezi versiunea mai veche la nesfîrșit. Ar deveni “dumbed down”, dacă nu mai faci update-urile ulterioare, dar cu prețul pe măsură.

Este o variantă de supraviețuire într-o lume dură a concurenței, inclusiv a celei neloaiale și inclusiv a tycoon-ilor software care înghit orice.

Sunt ok abonamentele software, cu condiția să aducă anumite avantaje utilizatorului, care va plăti mai mult pe termen lung. La TextExpander pur și simplu nu merită, abonamentul nu aduce mai nimic nou, dimpotrivă, aud că au scos sincronizarea prin Dropbox, pentru a obliga utilizatorii să folosească soluția lor de sincronizare.

Am abonamente la Adobe și Microsoft. În ultimii ani cele două companii au accelerat dezvoltarea aplicațiilor pentru toate sistemele de operare, lucru care cu siguranță se datorează fluxului constant de cash rezultat din abonamente. Adobe experimentează acum cu o grămadă de aplicații care n-ar fi existat dacă nu erau abonamentele. Microsoft a creat o suită Office pentru iOS foarte bună, iar Office-ul de Mac primește acum update-uri frecvente. În cazul celor două companii merită să plătești un abonament.

Da, cu cel de la Adobe aș fi și eu de acord, dacă aș fi profesionist. 60€/lună pentru produse de mii de euro chiar e foarte bine, cu condiția chiar să folosești minim 2, să zicem.

Pentru MS Office, singurul motiv pentru care îl folosesc este pentru compatibilitate, dacă primesc documente făcute pe Windows la care e musai să se păstreze formatul (e.g. diverse formulare, acte etc.). Dar în orice caz, și la ei prețul e OK.

Dar pentru TextExpander și PDFPenPro mi se pare stupid să plătești abonament. Exact cum spui, le-aș vedea rostul dacă chiar ar crește văzînd cu ochii, ceea ce la aceste produse nu pare a fi cazul.