Chat topic vol. 2

Eu, de ex., aș lua unul dintre modelele astea LG sau HP sau altele, pe care să pun OS X, deoarece nu am mai lucrat de mult pe Windows și m-aș readapta greu. simt nevoia unei generații de macbook-uri mai adaptabile, de ex. cu 2 discuri, un SSD pt sistem și un HDD pt date, cum am acum.

Păi boxa știe AirPlay sau nu? Că dacă nu știe, atunci degeaba încerci. Trebuie să suporte explicit conexiuni AirPlay.

Eu cred că, dimpotrivă, la hardware Apple stă bine. La soft a cam stagnat.

Stie. Am reusit pana la urma prin AirPlay. Nu stiu cum,dar a aparut intr-un final pe setari.
Inca nu am reusit prin bluetooth

LG-ul ăla se laudă că rulează Final Cut Pro (scroll, în josul paginii), sunt de toată jena băieții :smile:

1 Like

Acum a apărut și în magazinul românesc și cine o instalează în prima săptămână primește trei luni de Reddit gold.

Adică se poate instala OS X pe el? Poate că băieții știu ei ce știu!

Am văzut și eu asta, dar credeam că e ăla de la Adobe.

Avem noi modele de Macbook și Macbook Air: http://www.theverge.com/2016/4/19/11455044/apple-macbook-processor-upgrade-rose-gold

Printre noutăți ar fi durata mai lungă de viață a bateriei, Macbook acum disponibil și în Rose Gold, (minim) 8GB de RAM pentru MBA de 13", și procesoare mai puternice, deci doar chestii minore. MBA rămân fără retina sau 3D touch. Despre un Macbook Pro nou, nici un cuvânt.

Pro-ul e pentru WWDC.

“We’re replacing the Macbook Pro line with the iPad Pro line. It’s a bold strategy and I’m sure you’ll love it!” --Philip W. Schiller, iunie 2016.

As long as it’s ROSE GOLD, I can live with it. :smile:

2 Likes

Deci Macbook-ul ăla nou cu dizabilități severe (nu are USB), primește retina și procesoare Skylake, în timp ce un Macbook Air rămâne la Broadwell și nu are nici acum retina? WTF, Apple? :rage:

Air-ul e pe moarte.

Păcat, era (este încă) o punte mid-range între Macbook și Macbook Pro. Nu înțeleg de ce trebui să-l sacrifice.

Eu nu-i mai văd rostul acum, după ce au scos Macbook-ul. Deși în ultimul timp Apple nu mai pare a fi compania care să ofere doar două modele de orice. A se vedea cazul iPad-urilor, acum au în vânzare 5 tipuri diferite.

Probabil că și cu iPad-ul sînt în tranziție. Adică eu văd destinația undeva cu Air (cu Touch ID, deci după Air 2), care ar fi varianta “standard”, strictul necesar, să zicem, apoi Mini și Pro. Practic, ar fi Air în 2 mărimi și Pro în 2 mărimi.

Da’ de ce nu fac și un iPad Mini Maxi? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Make that Pro Mini Maxi.

Nici eu… Noul MB este, ín fond, un Air medie íntre 11 și 13 inci. Marea lui problemá rámíne conectivitatea, pe secvenža cínd ai nevoie de mai multe periferice (monitor extern + disc extern +… și ai nevoie să-l și încarci. Am mai scris despre asta, nu mai revin…