Chat topic vol.1

Să-i stăpînești sănătos, dacă nu se năclăiesc repede, s-ar putea să-i folosești mult și cu spor. Unii spun că i-au folosit ani de zile fără probleme. La tine acolo aerul e mult mai curat ca în alte părți.

Dacă vă cumpărați un Macbook nou din Europa, inspectați cu atenție partea inferioară a carcasei, să nu cumva să fie boțită din cauza ștecherului de priză de tip european. Au pățit-o unii deja:

Dacă doriți să vă conectați la Internet, folosiți acest site: https://www.dialupsound.com

1 Like

Dial-up-ul pare istorie veche acum, dar în 2003 eu încă îl foloseam exclusiv… :tired_face: n-aveam alternativă.

Cumpără cineva un PC ieftin? :hushed:

http://www.ebay.de/itm/DOS-PC-Komplett-Pentium-III-500-MHz-512-MB-Ram-Radeon-9250-ISA-Slots-36387-/111669038530?clk_rvr_id=830017988298&rmvSB=true

Cică Windows 10 Preview merge mai bine pe noul MacBook decât OS X:

Ce să vezi, merg în sfârșit în Safari videourile urcate pe Facebook. Mare minune!

Ești sigur? Mie nu-mi merg:

Mda, unele clipuri merg, altele cer în continuare Flash.

Mie mi-au mers toate, mereu. Singurele probleme au fost din cauza extensiei ClickToFlash pe care o folosesc, uneori (foarte rar) nu voia să “activeze” clipul. Sau…poate că de-aia îmi merg, datorită extensiei? Nu știu, dar mie mi se pare foarte utilă (pentru YouTube, în special). Dacă nu o folosiți, ați putea să o încercați.

Dacă ai pluginul de Flash instalat, îți merg toate, au mers mereu. Dar unii dintre noi suntem puriști și nu vrem să murdărim Safariul cu Flash :smile:

Păi tocmai, ClickToFlash blochează conținutul Flash, iar în cazul YouTube, convertește clipurile în HTML5 sau QT, cum preferi. Te referi la faptul că am instalat Adobe Flash Player (spre deosebire de voi, “puriștii” :smile: ) ? Bine, dar în lipsa lui, cum ar trebui să afișeze Safari clipurile? Îmi scapă ceva, cred.

Eu am Youtube Center- externsia e instalată însă nu e activată. Nu cred că are vreo legătură. N-a mers până acum câteva zile niciun flash. Și Safari 7.1.6 pe Mavericks. Chestia e că au început de vreo câteva zile să facă play. Sunt aproape încântat :blush:

Astăzi e ultima zi când Dropbox încă mai funcționează pe Mac-urile cu procesoare PowerPC. De mâine - canci!

Vouă vă merge Mac App Store sau e de la mine?

La tine, probabil ceva trecător…

Tudore, de vreo săptămînă macforum.ro a dispărut brusc din rubrica „freqently visited” și nu mai reapare. E vreun șpil de care nu știu eu sau l-am șters din greșeală și acuma nu mai reapare din acest motiv. L-am vizitat frecvent, tocmai pt a-l repune la loc, dar văd că nu mai apare, apar altele mai rar vizitate.

Nici la mine nu apare la frequently visited, dar eu îl am în favorite, adică un etaj mai sus și probabil că e suficient de isteț să nu-l afișeze de două ori.

Nu știu care e explicația. E posibil să nu apară degrabă dacă a fost șters manual.

E ciudat. Nu cred că l-am șters, am zis și eu așa… Dacă nici la tine nu apare, înseamnă că e altceva la mijloc. Apar însă site-uri vizitate mult mai rar. Hm…

În sfârșit sper că se termină odată cu zvonurile despre un televizor făcut de Apple:

http://www.macrumors.com/2015/05/18/apple-nixed-plans-for-television-set/

Niciodată n-am înțeles de ce Apple ar trebui să facă un televizor. Pe piața TV, aparatul propriu-zis, televizorul, este doar un consumabil fără valoare. Ce e important este conținutul: filmele, serialele, emisiunile TV. Acolo se fac banii. Iar Apple are demult în stăpânire conținutul, prin iTunes Store și Apple TV.