Chat topic vol.1

Au infrastructură, le-am văzut și eu autostrăzile suspendate și tunelurile acum 3 ani, dar au și datorii pe măsură. Nu știu ce aș prefera, tuneluri între Muntenia și Ardeal sau datorii externe colosale și o țară în pragul falimentului.

Dezechilibrul nu a fost creat de lucrările în infrastructură ci, cum bine știm, prin dirijarea banilor în direcții incorecte. În plus. Grecia încă este singura țară a UE unde medicii, profesorii, arheologii și, în general, meseriile umaniste sînt apreciate la nivel social. De-a lungul anilor, a fost un pact social tacit între politicieni (care, evident, au ciordit mult mai mult decît trebuie) și popor, cei conduși: luați, dar dați-ne și nouă. La un moment dat, a venit momentul socotelilor, pe neașteptate (criza declanșată în octombrie 2008 nu fusese anticipată de nimeni, din contra, în iunie marii „specialiști” în economie dansau fericiți că totul merge prea bine).

Opinii nu prea grozave ale cumpărătorilor de MacBook, pe forumul MacRumors.

„A handful of users within the discussion forums claimed that they regretfully returned their new MacBooks shortly after receiving one because of those compromises”
Evident, l-au luat bazîndu-se pe poze (arată bine jucăria), după ce l-au folosit 1-2-3 zile și-au dat seama că prea multe nu sînt în regulă. Da, e un netbook foarte frumos, dar cu multe, prea multe probleme, mai ales legate de conectivitate. Totul ar fi fost OK, așa cum am mai spus, înainte să citesc analizele, dacă acel încărcător ar fi inclus și ieșirile VGA, HDMI, USB 2/3 și încă un USB-C, ca să poți chiar face ceva cu el. Ar fi fost un încărcător ceva mai mare, dar ar fi fost ceva compact și foarte util. Cum conectezi un monitor extern? cum transferi datele? cum faci backup (rapid) pt volume mari de date? cum faci toate astea alimentînd jucăria în același timp?
Oamenii și-au dat seama de toate astea în primele ore de folosire și mulți l-au returnat, evident. A începe să tot iei adaptoare urcă și mai mult prețul, în plus este nepractic: păi de rost are să ai o jucărie mică și ușoară dacă începi să-i tot iei adaptoare, sîrme și alte alea? Rateu, după părerea mea. Totul ar fi ușor rezolvabil dacă ar scoate rapid un încărcător-adaptor, cum le-am sugerat, ar mai drege treaba din mers. Cu o bună reclamă, ar ieși o reparație din mers.

Nu ar fi pentru prima data cand mai rateaza si ei ceva. Sper sa invete din asta si noua generatie de Macbook sa fie mai versatile ca functionalitate.

Pur și simplu, au vrut să repete chestia cu unica mufă din prima serie de PowerBook G3 din 1999 Păi altele erau vremurile atunci, altele acuma.

Iar aici discuții despre adaptoare, cabluri și alte sîrme:

Evident, de rău.

Posibil ca Apple să aibă un plan secund al acestei aventuri în conectică, să fi avut discuții cu unii, cu alții… mai degrabă cred că au fost iar secretoși. Așa reiese și din analiza de mai sus: nu există conectică adecvată, nu o oferă nici măcar Apple, totul este aruncat undeva într-un viitor incert. Cred că, la ora actuală, la Apple au loc discuții intense privind acest produs. Impactul nu e cel așteptat. Frumos, frumos, dar cu probleme.

Uite pentru cine e noul Macbook:

http://www.macobserver.com/tmo/article/how-my-new-macbook-speaks-to-me

Adică pentru cei care sunt dispuși (și pot) să arunce la gunoi toate sârmele și să adopte un mod de lucru complet wireless, de dragul unui laptop ultrasubțire, scump și nu prea puternic.

I-am răspuns distinsului „analist“. Vorbe…

Aplicația YouTube a dispărut de pe modelul anterior de Apple TV:

Cred că e timpul să instalez aTV Flash pe Apple TV-ul meu.

Happy Star Wars Day! Astăzi în App Store avem discounturi la tot felul de chestii legate de Star Wars.

Ca să echilibrăm balanța, cine vrea să-și transforme iPhone-ul într-un Tricorder, o poate face în doi pași:

  1. Wallpapers;
  2. Scientific Sci-Fi Scanner, o aplicație drăguță care nu doar sună și arată ca un Tricorder, dar afișează câteva informații interesante despre mediul înconjurător: nivelul de zgomot în dB, coordonate GPS și latitudine, intensitatea câmpului magnetic, date meteo etc.
1 Like

Nu as vrea sa deschid un topic nou, deoarece s-ar putea ca problema sa se rezolve de la sine. Stiu ca a aparut Safari 8.06, dar pe acest Mac SU nu-l vede. Este o posibilitate de downloada update-ul ca si un pkg? Stiu ca update-urile de sistem mai apar alternativ ca si installere.

Dacă ai 10.10.3 (nu 10.10.4 beta!):
http://swcdn.apple.com/content/downloads/42/22/031-21293/ml7kx4su87va03367o4xoxwgddvvpukj0r/Safari8.0.6Yosemite.pkg

Multumesc mult.

Mi-am luat doi mauși Mighty Wireless noi-nouți de pe eBay. Vânzătorul ăla a avut un stoc măricel de Mighty, varianta OEM care venea la pachet cu Mac-urile mai vechi. În ciuda problemelor cu murdărirea biluței, Mighty mi se pare cel mai bun maus făcut de Apple. Iar biluța este grozavă, atâta timp cât funcționează perfect.

2 Likes

Și mie mi-a plăcut MM, problema a fost biluța aia. Fi-meu a avut răbdare să-l desfacă, după niște instrucțiuni de pe net. S-a rezolvat, după care iar s-a murdărit. Bucureștiul e un oraș cu mult praf + transpirația de pe degete = nașpa. Altfel, da, ar fi un maus f. bun, Apple a dat-o în bară cu curățarea lui, dacă gândea un sistem simplu de scos biluța aia pt a fi curățată, ar fi fost OK. Ca de obicei însă în ultimii ani, a scos un produs negîndit pînă la capăt, dovadă că a și abandonat biluța.

Mi-aș fi dorit și eu unul, dar când am văzut taxele de transport + vama… De-asta e bine să ai pe cineva în State.

Un motiv în plus pentru care mi-am luat doi mauși: pentru că așa a ieșit mai ieftin transportul+vama per bucată.