Chat topic vol.1

Rumors about an Apple-branded television set have circulated for many years, but picked up in 2011 after the launch of Walter Isaacson’s Steve Jobs biography where Jobs’ interest in the television industry was highlighted. “I finally cracked it,” Jobs was quoted as saying.

Eu tot așteptam să văd la ce se referea citatul ăla din Jobs. Dar ne-a prostit, așa cum a făcut-o și Fermat cu celebra sa teoremă: am rezolvat-o! dar nouă nu ne spune cum.

O fi uitat să le zică soluția și celor de la Apple. :smile:

Au apărut Mac-uri noi!

http://www.macrumors.com/2015/05/19/apple-releases-new-15-inch-macbook-pro/

Taxa de fraier: iar au mărit prețurile în Europa.

http://www.macrumors.com/2015/05/19/apple-raises-prices-europe-may/

Păi, de cîteva zile, dolarul revine spre cursul său de monedă mai slabă, e drept nu la 1,3 USD la euro, ci la 1,12. Este evident că tentativa de a face un curs 1/1 dolar/euro nu convine multor companii americane, deoarece scumpește importurile și ieftinește exporturile.

Marco Arment nu e mulțumit de noul Macbook:

Now, Apple’s priorities have changed. Rather than make really great products that are mostly thin, they now make really thin products that are mostly great.

This concerns me more than you probably think it should. Not only does it represent compromised standards in areas I believe are important, but it suggests that they don’t have many better ideas to advance the products beyond making them thinner, and they’re willing to sacrifice anything to keep that going.

Mi-a plăcut comparația dintre MBP de 15 inci și Honda Accord. Corect, frumoase mașini ambele.

Aveți o zi proastă? Atunci citiți asta: :smile:

2 Likes

Face de râs numele de Wayne, Bruce ar fi dezamăgit…

De ceva vreme, merg majoritatea și la mine. Din păcate, asta nu mă bucură, pentru că acum scroll-ul paginii se agață de fiecare când dă de un astfel de material video, pentru că începe să-l ruleze.

Se poate seta ce să facă cu clipurile, dacă se înceapă să le ruleze automat sau nu. Vezi în contul tău la Settings, are chiar o secțiune specială Videos, pentru calitatea clipurilor și comportamentul implicit (autoplay sau ba).

1 Like

A murit John Nash: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-32865248

Ce moarte stupidă.
Tocmai am vizionat A Beautiful Mind.

Exact acum doi ani îl întâlneam pe John Nash. Am vrut să interacționez cu el, să mă pot lăuda că am schimbat două vorbe cu el (deși habar nu aveam ce să-i spun) sau să ne facem o poză, dar la cât era de fragil, am zis că mai bine-l las în pace, nu-l mai hărțuiesc și eu, așa că m-am mulțumit să stau departe.

Cortana vine pe iOS (și Android).

Sa vina. Fara sfaturile ei nu stiu cate nivele de Halo terminam :slight_smile:

Care sunt șansele ca o persoană să descopere pur și simplu că acest șir de caractere îți crășuiește complet iPhone-ul? :hushed:

Am pățit-o azi, le-am primit de la un prieten (care mă avertizase înainte). Dacă prima dată s-a resetat telefonul, a doua oară când am încercat să accesez Messages, aplicația pur și simplu crăpa de fiecare dată. A trebuit să-mi trimită un alt SMS, ca să pot totuși accesa mesajele și să șterg mesajul buclucaș.

N-am indee cum aș putea să fac să nu se mai învârtă HDD-urile externe la revenirea din sleep, chiar dacă ele sunt demontate. Tre’ să intru manual în Disk Utility și să le dau afară de acolo.

Depinde și de drive. De exemplu am două Seagate care fac o chestie aiurea:

  • drive-ul e în sleep, îi dau Eject = spin-up
  • după ce dispare de pe desktop face spin down și intră iar în sleep
  • scot mufa USB = drive-ul face iarăși spin-up ca idiotul, stă treaz câteva secunde după care se culcă din nou.

WD-urile sunt mai Mac-friendly și parcă nu se trezesc chiar atât de des.

Dar revenind la problema ta, cred că e de vină impulsul electric pe care-l primește hard discul prin USB la trezirea Mac-ului. N-ai ce să-i faci.