Chat topic vol.1

Până acum nu prea foloseam Spotlight, dar cred că de acum îmi voi schimba obiceiurile.

Fix când înjuram de mama focului Word 2016 pentru că mergea greu, au apărut niște update-uri mari la toate aplicațiile Office astea noi.

Sfârșitul unei ere: Siracusa renunță la celebrele sale review-uri. Păcat.

Sincer să fiu de câțiva ani n-am mai avut răbdare să citesc review-urile alea interminabile. Aveau sens pe vremea când trebuia să aștepți acasă DVD-ul cu noua versiune de OS X și erai curios să afli ce e nou. Acum, cu descărcatul online și beta-urile, noutățile se află cu mult înainte. Plus că upgrade-ul a devenit cam obligatoriu.

Lucian Mândruță a testat Apple Watch.

Google mai bate un cui în sicriul device-urilor cu iOS mai vechi și a modelului anterior de Apple TV, cu o modificare care va împiedica din luna mai accesul la YouTube prin intermediul aplicațiilor dedicate. Deci iPad-ul și Apple TV-ul meu nu mai sunt bune nici la asta.

Vor fi afectate și aplicații precum MacTubes care oferă o soluție bunicică pentru vizionat YouTube pe Mac-urile mai vechi cu procesoare PowerPC. :rage:

Fără legătură cu Mac-urile… dar astăzi mă chinuiau amintirile legate de un serial cehesc din anii '80 al cărui nume nu-l mai rețin. Acțiunea se petrecea prin spitale, era un fel de E.R. făcut de cehi iar singurul lucru pe care mi-l aminteam era melodia de pe generic și cele două cuvinte cu care ea începea…

Noroc cu limba cehă învățată din Arabela :slight_smile: că am intuit cam cum s-ar scrie cele două cuvinte (erau simple oricum). Așa că am dat căutare pe YouTube după „muj cas” și imediat am găsit serialul. Titlul original este „Sanitka”, iar melodia e „Můj Čas”. Sunt toate episoadele pe YouTube, dar probabil că numai @Cattus_Thraex le înțelege:

Nu știu dacă e același cu cel pe care l-am urmărit și eu prin anii ’80, l-a dat și TVR 1: Nemocnice na kraji města „spitalul de la marginea orașului”. Mersi de link, l-aș descărca pt studenți, am mai găsit mici documentare pt uz didactic. Unii au deja un nivel bunicel și pot înțelege măcar esența.
P.S. Da, e alt serial ăsta, nu-l știu. Spitalul de la marginea orașului a fost chiar faimos la vremea lui, a fost un succes colosal în Cehoslovacia. Aș putea spune că cehii sînt cei care au produs primul serial inspirat din viața medicilor, chiar merită să-l vedeți, ăsta e sigur și titrat pe undeva, l-a dat și TVR 1 de vreo 2-3 ori. Și recent, anul trecut, nu știu care canal TV a mai dat un serial cehesc inspirat din viața medicilor, dar nu l-am urmărit, era la ore nefavorabile. Bunicel. Eu le mai urmăresc pt limbă, deși pe net sînt destule posturi TV cehești și din alte țări slave.

A plecat de la Apple omul răspunzător de Final Cut Pro, iMovie, iPhoto, Aperture…

Păi ce să mai facă, săracu’, acolo? E clar, nu?
[…] Even iPhoto has been usurped by the simplified Photos app in iOS 8 and OS X Yosemite. Although Apple claims it remains dedicated to the pro market, it’s clearly not the direction of the company. […]

Dacă trendul ăsta va continua, cred că va trebui, la bătrînețe, să reînvăț Windows ori Linux ori ce naiba alt sistem se mai mișcă pe piață. Învățatul la bătrînețe cică te ține cu mintea viguroasă, să nu te ramolești prea repede. De aia cred că Apple începe să aibă grijă de cei care l-au iubit cîndva, le pregătește studiu aprofundat la pensie.

1 Like

The 90s are back: F-Secure pentru OS X. Cred că îl voi instala doar de dragul nostalgiei: https://freedome.f-secure.com/macbeta/

Samsung Galaxy S6 Unboxing:

Majoritatea celor care au mobile ține jucăriile astea într-o husă. Mă întreb de ce toți producătorii le fac alunecoase și lucioase. Păi ca să nu-l scapi din mînă trebuie, din contra, să-l apuci de un material nealunecos, cauciucat. Cît ar costa să pui într-o cutie 2-3 bucăți de huse protectoare, de diverse culori ori la cumpărare clientul să-și aleagă 1-2 dintr-un set, ca bonus oferit de producător. Adaosul ar fi, practic, zero.

Să-ți fie rușine Dinu Pa… ăăăăă, Google!

http://www.macrumors.com/2015/04/24/android-mascot-urinating-apple-logo/?utm_source=osx&utm_medium=push&utm_campaign=ios

Încă vizibil aici și dedesubt, pentru eternitate :smiley:

1 Like

Din cînd în cînd mă trezesc și fac următoarea observație: dacă ar fi să aleg un singur element care mă scoate din sărite în Yosemite ar fi aranjarea ferestrelor maximizate sub bara de meniu. Înțeleg că lumea laudă faptul că bara de meniu acum are o margine inferioară neagră de 1 px, dar asta, împreună cu curbura ferestrelor mă enervează la culme!

Nu știu de ce, nu sînt o persoană ordonată, dar asta chiar mă deranjează. Mai ales că 1) dacă folosesc bara de meniu și dock negre sînt probleme cu fonturile, neavînd un Mac Retina, sînt unele litere ciudate pe interfața neagră și 2) nu te lasă să mărești o fereastră în afara spațiului vizibil, că le lățeam să iasă colțurile în afara ecranului.

Iar pe locul 2 (nu din Yosemite, ci din OSX, în general) este: de ce ți-au mai dat modul de culori “grafit” dacă folderele și bara de încărcare (în Safari, cel puțin) rămîn colorate? Unde mai e unitatea dacă se schimbă, în esență, doar “culorile de semafor” și, eventual, culoarea selecției?

Jason Snell despre Apple Watch. Și lui, ca și altora, i se pare încâlcită interfața. Iar eu nu descopăr nici în acest review vreun element “wow” al ceasului Apple.

Rezultatele financiare ale Apple pe primul trimestru fiscal din 2015:

  • Despre venituri și profituri totale ce să mai vorbim, sunt imense.

  • iPhone aduce în continuare peste 2/3 din veniturile totale ale companiei

  • Creștere pe toată linia, cu excepția vânzărilor de iPad, care sunt în continuă scădere.

  • Pentru prima oară din 2011 încoace s-au vândut mai multe Mac-uri decât iPad-uri. Gata cu „era post-PC”?

  • China devine a doua piață ca mărime (după SUA), depășind Europa.

Cred că Apple poate ajuta fără probleme Grecia să iasă din criză. :slight_smile:

Mda, ar putea cumpăra Grecia și să dea de lucru la oamenii de-acolo. :smile:

Am făcut de Paști un frumos traseu de 3000 km prin Plovdiv-nord-estul Greciei-Salonic-Atena-Korinthos-Ioannina-Kastoria-Sofia-București. Am stat 3 zile la Atena și 2 în Kastoria. Au o infrastructură de invidiat, în vestul Greciei au terminat un șirag de tuneluri cum ar trebui să avem noi între Muntenia și Ardeal. Conduc nervos, dar civilizat, claxonează rar. Ca orice popor balcanic, are hibele cunoscute, totul e la mica înțelegere (taxiurile nu au preț/km, convii cu șoferul), neglijențe uzuale, naivități greu de înțeles etc.