Chat topic vol.1

Windows 10 is for suckers.

Citiți aici:
https://www.linkedin.com/pulse/microsoft-capitulation-end-windows-everywhere-benedict-evans

Credeți că Windows era s-a dus? Eu nu cred. Este adevărat că MS s ratat niște momente, dar asta e omenește. OS X a atins și el limita șmecheriilor ieftine, lumea vrea acum hardware solid și sisteme de operare asemenea. Apple continuă să scoată un „nou” (a se citi pseudo-nou) OS în fiecare an. În loc să se concentreze pe stabilitate și performanță, continuă să meargă pe nou de fațadă cu orice preț. Poate că unii asta vor, nu știu.

Autorul zice că Microsoft e doomed pentru că viitorul este al terminalelor mobile, Windows Mobile a eșuat lamentabil, iar PC-urile sunt pe moarte. Am mai auzit ceva asemănător atunci când tabletele începuseră să se vândă în draci. De vreo doi ani vânzările de tablete au luat-o în jos și nu mai aud nicăieri vorbindu-se despre “era post-PC”.

Există două sitații în care Microsoft ar muri, fiind ucis de terminalele mobile:

  1. Dacă telefoanele mobile cu iOS, Android sau un sistem de operare altul decât Windows devin atât de puternice încât să poți face orice pe ele, inclusiv office, design, programare.
  2. Dacă toată populația globului se va transforma într-o turmă de proști care nu sunt în stare să folosească nimic altceva decât un telefon mobil.

De situația de la punctul 1 ne apropiem din ce în ce mai mult însă – culmea! – Microsoft e cu mult în fața celorlalți. Mă refer la tabletele Surface. Nu-s ele telefoane mobile dar deocamdată sunt singurele dispozitive mobile moderne pe care poți face cu succes cam orice. Le lipsește o găselniță de marketing care să le facă să se vândă mai bine.

Încercasem în mașină virtuală. N-a mers nici cu opțiunea de update și nici cu cea de creare a unui installer pentru alt calculator, eventual. E posibil să fie și ceva incopatibilități, e sistem nou Windows. M-a amuzat mesajul afișat însă :slight_smile:

Ar putea să le scadă prețul, să le vândă chiar sub prețul de producție, dacă așa ceva e legal, că au de unde subvenționa, până inundă piața și omoară concurența.

Nu cred că aici ar fi problema, ci în faptul că lumea nu percepe MS ca producător serios de hardware, altfel, strict ca performanțe, Surface 3 mi se pare că bate orice concurență la ora actuală. Ultimul MB al lui Apple mi se pare o jucărie frumoasă și atît, încearcă să facă șmecherii laterale.
Sigur că fiecare generație are moda sa, e firesc. Și eu m-am convertit de ceva ani la portabil + monitor-tastatură-maus acasă, am și portabilitate și desktop. Cu cele două discuri 1 + 0,75 TB încă nu am nevoie de spațiu suplimentar de stocare. Alții preferă tabletele, dacă asta le e convenabil, asta e. Firmele astea mari se adaptează la orice.

Știu și eu… Nokia, Research In Motion (Blackberry) nu prea s-au adaptat. Și Apple a fost la 3 luni distanță de insolvență la un moment dat și era mare înainte de asta.

Erau alte vremuri, ale puncte de referință, alte soluții.

Nokia și RIM sunt destul de recente.

Nu pricep ce vrei să spui. Nokia, spre deosebire de Volkswagen, a pierdut competiția, e dusă. Mare pierdere pt Europa și UE în general. Eu mă bucur, deși nu am niciun interes direct, că VW a surclasat Toyota și e adevenit #1 în industria auto. Alături de Airbus, Europa are un mare cuvînt de spus, este un detaliu crucial pt viitorul NOSTRU, al tuturor. Din păcate, deși lider absolut la un moment dat, Nokia a pierdut lupta, nu cred să-și mai revină. Imaginează‑ți că Nokia ar fi fost acum #2, nu zic #1, la concurență cu Samsung. Iar la anul știrile să fi spus că, după ani de luptă. Nokia redevine #1.
Nu mai amintesc de Ericsson, e deja pură istorie, amin.

Și eu am spus că eșecurile Nokia și RIM sunt destul de recente (comparativ cu momentul Apple din trecut). Asta am vrut să spun, oricât de mare e o companie, poate colapsa destul de urât dacă nu se mai adaptează pieței, nu contează că atunci erau alte vremuri, se poate repeta oricând și nici Microsoft, Google sau Adobe nu sunt scutite de astfel de accidente.

Cui îi plăceau hărțile Nokia HERE? Au fost vândute grupului Audi-Mercedes-BMW:

1 Like

Dacă fuziunea asta readuce tehnologia europeană în domeniu în primele locuri din lume, toată stima. Mi-e însă teamă că deciziile astea trebuia să fie luate în urmă cu un deceniu, ca să ții pasul cu concurența. Între timp, Apple și Samsung au urcat așa de sus ștacheta, încît e foarte greu să revii. Nu știu, poate au ei un manager genial, dacă îl au, mă întreb de ce nu a făcut nimic pînă acum. Mie astea mi se par, mai degrabă, soluții disperate. Dar poate au ei informații confidențiale pe care eu nu le știu. Ar fi crucial pt Europa ca tehnologia IT să fie reprezentată la nivel mondial de o firmă măcar, așa cum este VW în lumea auto și Airbus în aviație. Și, evident, de România la mici :smile:

Mi-am luat și eu un Unofficial Cardboard 2.0, ocazie cu care m-am jurat să nu mai comand niciodată vreun produs din afară care este adus în țară de Poșta Română. O instituție căreia îi doresc un faliment grabnic și cât mai dureros. (E păstrată în viață în halul ăsta numai ca să aibe unii ce să fure, în timp ce alții se pregătesc de ani de zile ca s-o fure cu tot cu sedii, dar asta e altă poveste.)

Ochelarii au ajuns în regulă și sunt mișto, însă am pierdut jumate de zi alergând de la un sediu poștal la altul prin Suceava. Pentru că pachetele venite din afară pentru tot județul se ridică numai din Suceava, și numai marțea și joia. Coadă, căldură, nervi, etc. Muriți, bre!

Povestea asta cu Poșta Română este tipică, tipică de tot, pt ce înseamnă bătaie de joc, management prost și, culmea, nimeni să nu fie pedepsit. Cică e în faliment. Cum poate fi în faliment o instituție care acoperă cel mai bine teritoriul național, inclusiv în zone izolate de lume, oferind servicii tuturor. Aproape orice factură poate fi plătită și la Poștă. Răspuns: management prost, șmecheri puși acolo ca să profite. Este incredibil.
S-a răspîndit zvonul că doar privatizarea ar fi o soluție. Fals. Soluția este un management bun. Nici nu e mare lucru.

Dacă-mi spuneai, ți-i trimiteam pe ai mei, că zac pe dulap, la 2 zile în care a dispărut curiozitatea.

Așa repede?! Eu acum am descoperit jocul de mai jos, are doar un nivel simpluț dar îmi place. Sper să mai apară aplicații și jocuri pentru cartoanele astea.

Problema la ochelarii ăștia e că lentilele transformă prin mărire ecranul Retina într-unul de rezoluție relativ mică. Și iar vedem pixeli.

Vezi să nu ajungi ca Riker: http://www.criticalcommons.org/Members/ccManager/clips/commander-riker-becomes-addicted-to-a-video-game/view

1 Like

Aș vrea eu ca Riker, dar ai mei sunt doar niște vrăjeli de carton :smiley:

1 Like

Băieți, e 2-1 pentru Steaua la Belgrad!

Sârbii au ratat un penalty, Steaua e în 10… Așa meci nu am mai văzut de ceva vreme…

3-2 pentru sârbi, asta e, a fost un joc frumos, m-am mai răcorit și eu.

1 Like