Chat topic vol.1

Mi-au dezactivat temporar contul… Și recovery key ia-o de unde nu-i…

Citește aici, poate te ajută cu ceva.

Nope. Am citit acolo. Zice că am nevoie de două dintre cele trei chestii: parola, recovery key și acces la device-uri. Am acces la device-uri, dar nu primesc nici un cod pe ele. Recovery key habar nu am ce e și deci nu o am nicăieri. Doar parola o am.

Te-ai uitat în Apple ID să vezi dacă poți genera un recovery key? Știam că opțiunea e valabilă numai pentru conturile cu 2-factor authentication, care acum nu e disponibilă în Romania.

Cum generezi un recovery key: așa.

E același link :wink:
Problema e că nu pot accesa Apple ID. Îmi cere un cod pe care ar trebui să-l primesc pe trusted devices, SMS sau phone call. Nu-l primesc deloc, nicicum, deci nu pot accesa Apple ID.

Dacă ei îți pot trimite codul prin apel telefonic atunci restorează telefonul fără iCloud, doar ca să poți fi apelat.

Sau bagă SIM-ul în alt telefon.

Nu (mai) merge nici prin apel telefonic, mergea doar când aveam iOS9 (deși nu are sens, poate e în funcție de oră?..). Nu aș băga SIM-ul în iPhone-ul soției, să nu-l zăpăcesc și pe ăla. Trebuie să pot cumva să mă conectez la Apple ID să dezactivez porcăria asta de 2-fact auth. Sun mâine la tech support, cică au program între 9-17, ceva număr cu 0800 pentru România.

Dezavantajul de a avea sistemul în limba română: nu mai merg combinațiile de taste, ca să nu pui mâna pe maus.

Gata, am reușit. Am sunat la 0800 894847 (de aici) și după vreo jumătate de oră în care m-au certat că am instalat iOS9 beta, m-au ajutat să îmi resetez parola, lucru care, culmea, se putea fără 2-factor authentification. Dar formularul online pentru resetarea parolei a cerut răspunsurile la întrebările de securitate, bine că le-am mai ținut minte, de obicei uit chestiile astea (se considera că cineva a activat 2-factor authentification fără voia mea, deci că AppleID-ul este compromis). Oricum, a reseta parola fără 2-factor autentification îmi pare un security breach, dar mă rog, bine că am scăpat de probleme deocamdată. Altfel nu mai puteam accesa deloc AppleID și nici descărca aplicații din AppStore, nici măcar cele gratuite. Probabil m-au salvat întrebările de securitate, altfel stăteam pe tușă până la toamnă, pentru că ei spuneau că nu pot dezactiva 2-factor authentification, doar userul poate face asta. Always remember your security questions!

1 Like

Era număr de suport în limba română?

Era în engleză, am fost avertizat. Dar o voce preînregistrată mi-a urat bun venit în limba română și apoi un anunț referitor la garanție tot în românește. Însă cu persoana respectivă am povestit în engleză. Dar pare un număr local (0800), sper că nu mă suprataxează, pentru că am stat la povești o bucată bună de timp :smiley: Pe site zice că 0800 sunt gratuite dacă sun de pe un landline, altfel pot exista costuri suplimentare, dar cum am minute naționale nelimitate, nu mi-am făcut griji.

Felicitari ca ai reusit. Always remember your security questions or choose very particular security questions like How was the maiden name of your mother, you never forget the answers. :smile:

Cine e cel mai șmecher din parcare când vine vorba de stocare?

1 Like

S-a-ntâmplat ceva :smile:

Bootcamp? Virtual? Sau PC?

Am pățit-o și eu. N-am reușit să instalez Win 10 aseară.

Windows 10 is for suckers.

Citiți aici:
https://www.linkedin.com/pulse/microsoft-capitulation-end-windows-everywhere-benedict-evans

Credeți că Windows era s-a dus? Eu nu cred. Este adevărat că MS s ratat niște momente, dar asta e omenește. OS X a atins și el limita șmecheriilor ieftine, lumea vrea acum hardware solid și sisteme de operare asemenea. Apple continuă să scoată un „nou” (a se citi pseudo-nou) OS în fiecare an. În loc să se concentreze pe stabilitate și performanță, continuă să meargă pe nou de fațadă cu orice preț. Poate că unii asta vor, nu știu.