Chat topic vol.1

Nu mă prind, chiar dacă are display port. Un monitor ca ăsta se poate conecta direct la un Mac Mini? Sau e nevoie de minunăția aia de cablu-convertor care trebuie pentru display-urile de 30" de la Apple?

Păi văd că are și HDMI și display și minidisplay port. Ultimele generații de mini au hdmi și minidisplay / Thunderbolt, deci nu ai nevoie de adaptor. Ce mini ai? Nu are ieșire HDMI? Și ThB?

Are de-amândouă, e 2012. HDMI știe doar de 1080p (1920x1200). Hai c-am găsit ceva-ceva. Și se pare că funcționează și pe DELL-uri (am găsit un video cu asta) cu adaptorul ăla. E bine deci :slight_smile:

Acuma, că am intrat în vorbă: asemenea adaptoare am și eu și le mai folosesc. În cazul tău, de vreme ce acel monitor are HDMI, display port și mini-display/ThB,nu văd de ce ai avea nevoie de adaptor, ai nevoie de un cablu HDMI sau, pt rez maxim, ThB/mini-display. Sau e ceva ce-mi scapă?
P.S. Nu mă pricep la tehnicisme adînci, dar acum există parcă și HDMI high-def 4k și cablul aferent. HDMI standard așa era, avea limitare de rez, dar acuma cred că merge mai sus. Se pare însă că, într-adevăr, mini dă afară prin HDMI la rez. maxim 1920 x 1200, deci un conector mini-display ar fi cel dorit.

Ți-a scăpat că monitorul din linkul meu de mai sus are rezoluția 2560 x 1440 pixeli; imaginează-ți cum ar arăta imaginea dacă-i dai un 1900 x 1200. 4K exclus nu duce mini-ul, poate astea model 2014 se descurcă cu atât amar de pixeli.
Mă gândesc că dacă n-ar trebui adaptorul dual link DVI, Apple nu l-ar mai vinde în continuare.

Păi dual link DVI este dacă monitorul are DVI, ăla pus de tine nu are. Citez din ce zice Apple pt mini model late 2012:
External Resolution: up to 2560 x 1600 (Thunderbolt) or 1920 x 1200 HDMI.
Deci jucăria duce rezoluția monitorului, dar numai pe mini-display, nu și pe HDMI, cum just ai observat.

Avem updates astăzi: OS X 10.10.5, iOS 8.4.1.
Și iTunes 12.2.2.

1 Like

4 posts were split to a new topic: Abonament Adobe Creative Cloud pentru educație - disponibil în România?

OnHub = un router drăguț de la Google. După descriere este fix ceea ce Apple ar fi trebuit să facă cu Airpoartele lor de la bun început. Nu știu cu privacy-ul cum stă. Sper să nu dea telefoane acasă la Google.

1 Like

Arată bine, precomanda nu o văd disponibilă decât pe newegg, wallmart și pe frys. Modelul pe negru nu-l au niciunii. Dar e frumos, se integrează bine cu mobila :slight_smile:

Asta e, nația cu moț are privilegiul…

The OnHub is available for preorder in the U.S. via the Google Store, Amazon, and Walmart sites — online only for now. Google shares that the device “will be available for sale in retail stores in the U.S. and in Canada in the coming weeks.”

O corectă analiză a mai noii strategii Apple de a oferi suport pt mac-urile mai vechi. Laudă același model cu al meu, un MB alu late 2008, merge încă excepțional de bine, mai puțin bateria (i-am luat una nouă acum un an și ceva, dar am nimerit ceva prost, am comandat alta). A avut și SSD cîteva luni, zbura frumos, am însă nevoie de spațiu mare de stocare și am trecut la un SSHD de 1 TB.

Happy Windows '95 Day! :smile:

Pe vremea aia habar n-aveam ce-s alea Mac-uri iar la lansarea Win’95 am așteptat cu sufletul la gură numărul următor al revistei PC Report, care avea să conțină discheta gratuită cu un demo al noului sistem de operare.

Demo-ul nu l-am văzut niciodată pentru că necesita Windows 3.1 (la facultate aveam doar DOS) dar un pic mai târziu Win’95 a fost primul sistem de operare modern cu ajutorul căruia am învățat cu adevărat să utilizez un computer.

Eu țin minte c-am instalat Windows-ul la școală de pe multe dischete pe-o stație care avea 4MB RAM (la care-i mai pusesem 4MB de la server să vedem cum e, dacă merge mai repede). Calculatoarele aveau procesoare Pentium I la 60 Mhz, serverul avea 90 MHz, rețeaua era făcută prin BNC… Ce mai, o minune!
Rețeaua era ceva pe Novell iar profii ne-arătau cum se pot conecta remote la orice stație de pe orice stație. Bineînțeles, ne uitam „ca la mașini străine” :smiley:

Primul calculator pe care am învățat să lucrez a fost un Macintosh Classic cu ecran de 8 inci. Imaginați-vă că primele numere ale Tineramei (o mai țineți minte?) au fost făcute pe un asemenea calculator, format A 3. Abia după cîteva luni au apărut și două huidume, erau două monitoare imense, greu le puteau duce 2 oameni vînjoși. Asta era în toamna lui 1990, ce timpuri! Să ciupesc pe ici, pe colo am început prin 1991. De Windows 3.1 m-am atins abia prin 1995.

Apple a pierdut 75 de miliarde de dolari în câteva ore, în nebunia de astăzi de la burse. După care, a câștigat vreo 80 de miliarde și este una din puținele companii aflate pe plus la această oră. Dat fiind faptul că Apple are cea mai mare expunere pe bursa americană, e posibil ca recuperarea record a acțiunilor Apple de astăzi, cauzată de un mail al lui Tim Cook, să fi salvat bursa americană de la un crash și mai puternic. Întreaga poveste, aici: http://www.zerohedge.com/news/2015-08-24/did-tim-cook-violate-regulation-fair-disclosure-emailing-jim-cramer-save-aapl-stock-

Se reașează lumea, creșterea Chinei s-a încetinit simțitor. În mod normal, trebuia să fie un lucru știut, doar că, așa cum a fost și în toamna lui 2008, cei care știu de toate astea tac din gură tocmai pt a specula momentul. Întotdeauna cineva pierde și cineva cîștigă din asemenea seisme bursiere. Și da, China poate provoca asemenea seisme, nu Grecia.

Are ceva daca timp de 2 luni nu deschizi un MBAir? conteaza in vreun fel?

DAcă bateria a fost pe la jumate (recomandabil pt perioade lungi) ori mai mult, nu. Dar de ce întrebi?

Pentru ca asa este in cazul meu, am fost plecat si nu mi-am luat MBA cu mine. Sunt destul de sigur ca l-am lasat cu baterie destula…

Atunci nu ar trebui să se întîmple nimic rău. Reține că bateriei nu-i face bine să stea mult timp nefolosită deloc. Dacă se întîmplă asta, atunci e recomandabil să fie încărcată pe la jumate, deci nici full, nici deloc (deloc e cel mai rău).
Ai rezistat două luni fără jucărie? Poți fi felicitat :slight_smile: