Autocad si macbook

Sunt hotarat sa stau cu macbook-ul . Am anulat comanda pentru Alienware si maine sau sambata merg sa imi schimbe acest macbook. Sper ca numarul 3 sa fie norocos sa nu aiba probleme , cel putin cu ecranul .
Am luat in considerare cativa factori : mai usor de transportat, baerie mai buna , windows si OsX pentru autocad sau alt programe si cel mai mult conteaza faptul ca la orice problema in maxim o ora sunt in magazin cu el sa il repare( au cel mai bun suport pentru clienti ) .
Va multumesc pentru timpul acordat si promit ca o sa va mai deranjez in timp !

Bun, deci rămâi în lumea Apple. Cine a pășit în acest tărâm, nu se mai întoarce, deși – în ultimii 2–3 ani, echipa post Steve parcă vrea să-și alunge vechii prieteni. Dar să vedem, zise orbul.

La iphone a fost ok , m-am obisnuit cu sistemul si imi pare mai simplu fata de Android acest IOS.
La Mac Osx … este a doua incercare in 3 ani . Sper sa fie ok . Sambata merg sa schimb laptopul si vedem ce urmeaza :slight_smile:

Repet, acele defecte repetate la două mac-uri noi sunt bizare… De aia, inițial, am crezut că ne testezi nivelul IQ-ului.

Nu testez pe nimeni , pot spune ca Apple imi testeaza limitele starii de calm. L-am conectat aseara la un monitor 24" FHD. Se conecteaza default , nu trebuie setat nimic (doar daca doresti sa modifici rezolutia), am inchis mac-ul si surpriza , functioneaza pe monitor … dar de unde tastatura :)) as cumpara una sa probez legatura Bluetooth cu el stins . Parca a inceput sa agate mai putin … de blocat mai rar vad si nu imi permite update HS

Da, un notebook Apple conectat la monitor și având tastatură externă și maus poate funcționa cu capacul închis, deși nu se prea recomandă, deoarece se încălzește mai mult decât ar face-o în mod normal.

Si al vostru display este la fel???

Nu, bineînțeles că nu! să nu-mi spui că ăsta e al treilea mac nou-nouț care face așa! Încep să cred că vii dinspre X Files.

Acesta este numarul 2 , asa are ecranul si se cam blocheaza :)))
Astazi merg sa il schimb , numarul 3 sper sa fie cu noroc .
Nu inteleg cum platesti atat de mult si primesti atat de putin

Ți l-au dat gata stricat.

Imi fac timp astazi sa il schimb si postez si numarul 3. Va tin informati vis-a-vis de achizitia mea :slight_smile:

Am schimbat space grey-ul cu silver …diseara vedem cum functioneaza .

Macbook-ul numarul 3

https://postimg.org/image/8a7e71v5u3/
Mai are cineva probleme de genul ??? Sau o idee despre ce ar fi vorba …

E tare… Nu, nu cred să fie

Tocmai ce citeam asta …

Toti spun ca este problema hardware… asadar trebuie schimbat , nu are rost sa stau prin service cu el . As putea sa iau altul si sa nu faca nimic 2 saptamani , dupa aceea nu il mai pot schimba :((
Sambata sau duminica sa il schimb … o sa fie numarul 4 … cred ca apple o sa fabrice sosete mai bune de atat :))

Nu fabulez @CATTUS …asa imi apare … si acesta este inceputul .

Asta îmi confirmă părerea, mai veche, că Apple și-a scăzut mult nivelul pe zona hard, pe zona soft stă (încă?) foarte bine. Cei mai afectați sunt utilizatorii pretențioși, din zona semi-pro și pro, pt care Apple nu mai produce, de fapt, nimic. Apple Pro este deja o glumă (mă rog, era o glumă chiar de la început), MacBook Pro noua serie nu prea este pro, nu mai spun de iPad Pro care nu prea este pro din cauza sistemului de operare, care nu permite uz pro «pe bune». Cook a promis că vor reveni în forță și pe zona pro, să vedem.
P.S. Totuși, să ai 4 jucării la rând cu probleme majore mi se pare de-a dreptul ciudat, este chiar mai prost decât puteam bănui.

Rectific , sunt 3 , numarul 4 o sa vina in acest weekend. Apple se axeaza pe imaginea produsului in cei din urma ani , nu pe produsul total.
Anul acesta nu este bun pentru laptopuri ( nici 2016 nu a fost) , voiam alienware …sa inlocuiesc acest laptop. Am tot citit , au probleme cu racirea ( se incalzesc prea mult) variantele de anul trecut si acest an … apple are probleme cu variantele 2016, 2017 .
Pare ca Asus stau bine la seriile de laptop ROG.

Corect. Detaliul privind estetica era o veche preocupare a lui Steve Jobs, care spunea (aproximativ, citez din memorie) „design-=ul unui produs face parte din funcționalitatea acestuia”. Frumos, numai că, așa cum corect ai observat, Apple s-a axat mai ales pe acest detaliu. Eu nu consider nici ultima serie de MBP, nici seria iPad Pro drept produse «pro» în adevăratul sens al cuvântului. «pro» nu înseamnă numai că ai procesor bun și arată bine, include o serie de componente pe care Apple nu le respectă. Dar nu mai intru în detalii, am mai scris despre asta, pot deveni deja plictisitor.

@Cattus … Daca am inteles bine ai 13" , ce varianta ( daca doresti sa imi zici ce configuratie) si o alta intrebare … ruleaza decent autocad ? Sa nu uit de cs go. Stiu ca nu este facut pt gaming , este singurul joc pe care il joc ( mai rar dar nu am scapat de acel “microb”) . Tot citesc si observ ca problema ar fi la 15" touchbar macbook.

Am un MBP din cea mai bună serie, aia cu DVD unit, în locul căreia am pus un HDD de 2 gigei + SSD pt sistem. Ăsta a fost MBP pe bune „pro”. Nu folosesc Autocad, deci nu pot testa. Eu unul și acum asta aș lua, fie și ca s.h. Al meu e din 2012 și încă rulează ultimul sisrtem.
P.S. Mie nu îmi place noua serie MBP, zisă „pro” abuziv, a lui Apple. Sunt fine, compacte, dar musai cel puțin un adaptor ca să poți folosi cumva alea 2–4 mufe USB-C, alți producători nu se înghesuie să facă și periferice pe USB-C, procesul e – cum văd – lent. Când le vor face, apare iar ceva nou și, zbang, Apple o preia fără să aștepte și perifericele aferente. Alte adaptoare…

In acest caz … sa cumpar un 2015 , fara placa video dedicata ???