Autocad si macbook

Ziua buna !
Zilele urmatoare o sa achizitionez un macbook pro 15". Sunt indecis , asta deoarece o sa utilizez in mare parte autocad( versiunea mac) si nu am idee daca face fata ok cel din 2015 cu GPU integrat (versiunea de baza) , ori … ar trebui sa ma uit la cel cu touchbar . Acesta din urma are GPU dedicat 4Gb , pretul fiind pe masura .

Evident că GPU dedicat e varianta cea mai bună. Dacă îți permiți, nu mai sta pe gânduri.

Ok . Eram curios sa stiu daca cel din 2015 face fata acestui program , cu GPU face fata sigur .
Multumesc !

Primul a fost cu probleme , dunga rosie pe ecran … cr stea pe zi ce trece (pana la 1/2 din ecran ) , l-am returnat si am cumparat altul … acesta are si el probleme … renunt la macbook si merg pe alienware …sper sa fie ok la acelasi pret cu ultimul tip de macbook 15" full

Cum adică? Laptopuri noi și defecte?

Ei, eu cred că ne aburești cu povești.

Ai dreptate … am si mailurile de la ambele macbook-uri cu dovada achizitiei , asta daca nu ma crezi oe cuvant … nu am avut eu noroc , in urma cu 2 ani am avut un 13 inch si zbura fata de acestea 2 .



La al 2 lea iti fac poza maine seara ( inca il am acasa pentru inca 7 zile , timp in care il pot returna ) . Doresti si video sa vis zi cum ingeata in jocuri simple , autocad si altele ??? Inclusiv volumul in touchbar a fost blocat astazi , cred ca vreo 20-30 de secunde a devenit inutilizabil acel touch.
Primul a fost comandat cu tastatura english international si a fost livrat din olanda , cel pe care l-am achizitionat ulterior …este din magazinul apple din covent garden -Londra. Am dat comanda astazi de alienware.Am toate mailurile de achizitie daca doresti sa vezi si acestea. Mentionez ca macbook-urile sunt variantele 15 inch , i7 4gb gpu si 512 ssd.

Văd că te-ai enervat… Astea toate se trag de la Brexit. Nu am altceva mai bun în cap, scuze.

Nu sunt nervos , nu am de ce sa mint … nu sunt norocos , 2 defecte ? Nici mie nu mi-a venit sa cred .
De aceea renunt . Am iphone si e ok , la mac … acesta nu este " copt".
De la brexit ?

Înercam să fac o glumă…

Eugen, fă update la high sierra sa vedem dacă nu e eroare soft

Florine, nu se recomandă niciodată să faci update la un sistem foarte nou, cum e H.S., dacă ai probleme soft. Sunt multe aplicații care nu sunt încă optimizate pt H.S. Dacă o aplicație merge prost în Sierra, este puțin probabil să meargă bine în H.S. Ciudat sau nu, jucăriile alea par să aibă o problemă hard. Posibil să fie și una soft, respectiv de compatibilitate. Dacă e așa, nu cred că o poate rezolva făcând upgrade la H.S.

L-am dus pe acela , acum am acasa numarul 2 … acesta are o lampa in partea dreapta sus care imi face o fanta alba ( nu gasesc alta expresie) … necesita inlocuirea acelui display.
Cel cu acele benzi rosii a avut probleme hardware (si cei de la apple au spus asta) , voiau sa il repare . Nu am am acceptat deoarece nu platesti produsul cel mai scump si primesti o chestie care nu functioneaza in parametri indicati ,asadar eram in perioada in care am putut sa il returnez.

Nu se mai lune accent pe calitate in ultimii 2…3 ani . Apple este concentrata pe profit , suntem prea multi cei care inca mai credem ca face “scule” cum faceau odinioara. Sper sa nu se mai cumpere produsele lor in cantitati asa de mari , poate poate o sa vedem ceva mai inovator de la ei .

Eu tocmai ce mi-am luat macbook-ul de 13 cu touch bar versiunea 2017. Al meu nu are absolut nici o problema. I-am facut update la HS si am gasit si aplicatiile actualizate (nu chiar toate) dar merg oricum.

@Cattus, deja cele noi din 2017 comandate de pe site-ul Apple vin preinstalate cu HS deci nu prea mai ai ce face. Al meu a venit cu Sierra fiindca era in dulap la Vox Timisoara. Cand am spus sa faca update la HS aveam in cap faptul ca poate eroarea era genarata de driver-ul video si prin update poate se remedia chestia. Dar na, nu e normal oricum.

Ei, diversele aplicații care încă nu merg în H.S. vor avea un update. Singujra mea problemă majoră a fost imprimanta laser color Canon, dar am rezolvat-o și pe asta printr-un tertip, deja nu mai am nevoie de nici-un update de driver, doar dacă aș fi nevoit să printez direct conectată la macul cu H.S. Presupun că zilele astea vor face un update de driver ca lumea, ăla testat ieri nu se poate instala direct în H.S., deși așa ar scrie acolo.

Stiu ca suna copilaresc … sunt indecis .

Macbook pro 15" ( i7, 16gb ram , 4gb Gpu , 512 ssd) sau sa merg pe varianta Alienware r4 17"( i7 , 32gb ram , gpu 1080 8gb , 256 ssd si 1 tera hdd) … acesta din urma ajunge in 10 zile si macbook ul il pot schimba ( are probleme cu ecranul si se cam blocheaza fara sa il forjez)

Nu e vorba de copilăresc, dar întrebarea trebuie reformulată, deoarece nu este vorba numai de configurații, ci de două jucării cu DOUĂ sisteme de operare complet diferite. Adică, altfel spus, îmi iau un mac, deci care rulează macOS, ori îmi iau un PC, deci care rulează Windows.
Din analiza pe care o văd aici, acel Alienware este perfect pt gaming. Dacă «gaming» este termenul care te caracterizează și ești și familiarizat cu windows, atunci – evident – ăsta e pt tine. Înțeleg că ai avut probleme (bizare) cu două mac-uri recent luate, acest lucru poate fi descurajant ca nou venit (așa e? nu știu) în lumea mac-urilor.
P.S. Mai este și portabilitatea. Eu văd o cutie mare și urâtă („„sturdy” scrie nenea ăla în analiză). Știu și eu… Pare o valiză, solidă, e drept.

Nu sunt nou in acest ecosistem (apple) , am avut un macbook 13" in urma cu 2 ani , acela era cu ani lumina in fata acestora 2 pe care le-am luat in ultimele 3 saptamani. Este normal sa mai agate cand si cand , cel pe care il am acum as puteq spune ca “ingheata” nu doar ca se blocheaza intr-o aplocatie. Am dat comanda de alienware … insa nu sunt 100% convins ca este pentru mine( am renuntat la jocuri in general) . Pe langa filme si alte chestii uzuale special pentru autocad vreu un mac( portabilitate buna) si sa mai joc rar insa decent un cs Go.
Am incercat zilele trecute sa joc ca go si blocari peste blocari. In autocad se descurca ok, nu blocari sau alte chestii.

“Laptop de gaming” înseamnă, întîi de toate, ceva cu placă video bună (asta ar trebui să însemne, cel puțin). Iar placa video poate fi utilă în multe alte contexte serioase. Nu știu despre Autocad, dar cunosc cercetători în inteligență artificială care au mașini cu GPU monstru.

“De gaming” sună bine la public. Dar poate însemna și lucruri serioase.

Evident că o placă video bună se poate folosi și la grafică.