Yosemite 10.10.3 beta pe MacBook Pro Retina

Așa cum am mai scris pe aici, până acum Yosemite nu a strălucit deloc la capitolul performanțe grafice pe al meu MBP Retina, fiind un pas înapoi față de Mavericks. Mai rău e că Photoshop face figuri enervante, iar inginerii de la Adobe spun că e problema celor de la Apple.

Am constatat ieri că pe Mac Mini, pe care am pus 10.10.3b, Photoshop se comportă normal, așa că m-am gândit că în sfârșit cei de la Apple au îmbunătățit driverele grafice. Mai rămânea să testez comportamentul MBP-ului, așa că am clonat cu SuperDuper hard discul Mini-ului pe un HDD extern, de pe care am bootat apoi pe MBP.

Într-adevăr, Photoshop merge OK și pe MBP în 10.10.3b, iar bug-ul cu ferestrele Open a devenit mai rar. Xbench îmi arată un scor ceva mai bun decât cele scoase anterior în 10.10.2. Ceva s-a schimbat în bine.

Dar partea interesantă abia acum vine. După ce am bootat dn nou în 10.10.2, am constatat că micile îmbunătățiri de performanță grafică s-au transmis cumva și în 10.10.2. E ca și cum mica escapadă în 10.10.3b ar fi modificat ceva pe computer (posibil prin PRAM?). Sunt curios dacă rămâne așa sau e doar un efect temporar.

Alte observații:

  • Într-adevăr, avem drivere grafice noi în 10.10.3 beta. Iată numerele de versiune pentru extensia AppleIntelHD5000Graphics:
    • 10.2.46 (Yosemite 10.10.2)
    • 10.6.4 (Yosemite 10.10.3 beta).
  • Kernelul Darwin al sistemului a făcut un salt spectaculos de versiune:
    • v. 14.1.0 (Yosemite 10.10.2)
    • v. 14.3.0 (Yosemite 10.10.3 beta).

Folosesc 10.10.3 beta, parca in general merge mai bine. Am ceva delay-uri uneori si random pe trackpad bt. Din pacate nu pot raporta la Apple, deoarece il folosesc pe o “strutocamila” de computer :slight_smile: Nu aveam acest lag inainte.

Eu acum cu 10.10.3 beta 6 nu mă mai plâng, sunt mulțumit. Dar am dezactivat cam tot ce se putea dezactiva în materie de animații, cu TinkerTool. Lag-uri văd că nu am.

Păi duminica asta e Paștele pe rit occidental, Apple ne servește un sistem mai curat.

Acum a venit un nou update, 14D130A. MI-au citit doleanta via NSA? Glumesc.

I moved 30 posts to a new topic: Observații OS X 10.10.3