WWDC Iunie 2023

Cu vizor cred ca e cu totul alta poveste. Daca e facut sa inlocuiasca monitoare si nu doar pentru videochat cu avatare 3D atunci mi se pare o idee faină. Ai un mini si il poti lua peste tot impreuna cu vizorul fara a mai avea nevoie de monitor. Oare pe lumina puternica de zi se vede bine cu Vision? Sau ca si la proiectoare ai nevoie de intuneric (partial)? Iar pretul ar trebui sa fie cel mult la nivelul display-urilor lor actuale.

Si eu imi inchipuiam ca lumea computerelor va fi tactila. Din pacate a trebuit sa lucrez cu introducere de date in tabele si texte de modificat rapid si mi-au obosit rapid mainile pe langa faptul ca nu aveam precizie cu apasatul degetelor pe ecran. Presupun ca si in grafica lipsa de precizie e o piedica. Nu stiu daca in munca ta poti lucra usor si rapid cu degetele pe ecran. Daca te intorci la tastatura si maus si suport atunci e de fapt un laptop dezmembrat. Ce vrea sa spun e ca munca pe ecrane tip touch nu e fezabila, ergonomica in opinia mea (aparuse acum vreo 2-3 ani un touch gigant de vreo 27-32 inch, impresionant, dar nu cred ca au avut succes cu el). E o insula in mijlocul Pacificului , Nauru ii zice, in care s-au descoperit ceva zacaminte minerale de s-au imbogatit toti peste noapte. Au vreo 30 km de drumuri, unele pavate, dar un sef de pe acolo s-a gandit ca el vrea Lamborghini. Cand i-a venit masina sa se dea pe cei 30 km a descoperit ca, supraponderal fiind, nu poate intra in ea. Cam asa si cu iPad, scula puternica cu care nu poti face mai nimic din ce ai putea face.
Touch-urile sunt perfecte pentru panourile de comanda (arata super fain in Star Trek), harti, citit, etc, de vizualizat si manuit ca imagine.

Și eu cred că un touch screen este foarte bun pt unele lucruri, ineficient pt altele. Eu folosesc iPad-ul, mai ales, pt adnotat PDF-uri ori pt prezentări la facultate. E ușor, are și tastatură, mai poți scrie un e-mail. Lucruri mai serioase nu prea poți face, doar să desenezi și, după câte văd, ProCreate este o aplicație f bună pt așa ceva.
Este și motivul pt care un sistem de operare matur, cum e Windows, merge de minune pe un Surface, să-l poți folosi fie ca tabletă, fie ca laptop, depinde de nevoi. Nevoile și stilurile de lucru pot fi variate, de aceea un 2-in-1 acoperă foarte bine nevoile astea, altfel ar trebui să porți cu tine mereu 2 aparate.

Cum vad eu piata PC ar fi asa’ tableta pentru nevoi minimale enumerate de fiecare dupa utilizare, apoi un 2 in 1 cu sistem de operare normal pentru nevoi diverse si mai dificile ca cele din prima categorie si apoi profesionistii audio-foto-video cu sisteme desktop performante (aici probabil intra si Vision) pentru sarcini dificile.
Mi-ar place un mac studio + un Vision :slight_smile: . N-am nevoie , dar mi-ar place. Asta referitor la produsele prezentate recent.

Macworld zice că, de fapt, vedeta ultimului WWDC au fost mac-urile. Analiza din articol mi se pare bine făcută.
Iată și o analiză privind Vison. Și încă una aici. Posibil ca Apple să fi dat lovitura…

Tot Macworld are o analiză interesantă: pare că Apple a uitat de MBP 13 inci, nici nu apare în poza care prezintă ultimele generații de mac-uri! E drept, este singurul notebook cu touchbar și multora le place. Și eu am impresia că e cumva un model lăsat de izbeliște, nu e un pro „pe bune”, ci un fel de MBA cu touchbar.

Ultimele analize din Macworld sunt entuziaste referitor la Mac Studio și Mac Pro. Au dreptate și când afirmă, în alt articol, că – de fapt – vedeta ultimului WWDC a fost seria mac, adusă la zi și cu upgrade-uri majore, inclusiv pe zona de super nișă Mac Pro. Performanțele par uluitoare. Mai rămâne ca Apple să intre și în lumea jocurilor.

Nu e legată de WWDC, dar iată o știre interesantă. Totdeauna m-am întrebat de ce producătorii de telefoane mobile se chinuie să le facă un design cât mai atractiv, de vreme ce, imediat după cumpărare, utilizatorul le acoperă cu o husă.

Și asta e o știre simpatică, oarecum legată de WWDC:

Eu nu mai port demult husă la telefon. La iPhone 4S (primul meu smartphone) îmi luasem o carcasă flip, cu coperți tari, antișoc. Mă temeam să nu-l stric, deh. La iPhone 6 am avut un toc de piele cumpărat de la o firmă din Turcia. Ăla era drăguț, material subțirel, chiar elegant. Nu mărea substanțial volumul telefonului. A fost foarte rezistent, îl folosește și acum soția pe telefonul ei. După aia n-am mai pus nimic, am purtat mereu în buzunare/genți telefoanele goale-goluțe.

Și fi-mea a renunțat la huse, și la iPhone și la MBP. Oricum, e mai frumos așa, rareori o husă este și elegantă/frumoasă. Îmi imaginez însă că un asemenea material urcă prețul telefonului. Dacă numai cu cîțiva dolari/euro, adică prețul unei huse, n-ar fi bai.

Eu port huse flip, fără folii. Cu husa pe care o am acum, chiar dacă îmi scapă telefonul pe ciment de la înălțimea pieptului, nu pățește nimic. Mi s-a întâmplat de 2 ori cu 2 telefoane. Capacul trebuie să aibă închidere magnetică, să nu se deschidă în aer. Ce nu găsesc încă este o husă flip, care să permită încărcarea wireless.

Da, și eu cred că, fără să am husa, aș fi bulit iPhone-ul, mi-a căzut pe suprafață dură (gresie) de două ori, dacă n-ar fi avut husă, adios…

cea mai buna husa e asigurarea/apple care. Așa nu mai ai nicio bătaie de cap si te si bucuri de el. Cel puțin eu pe soluția asta merg de câțiva ani.