WWDC 2021

P.S. Dar poate că iPad-urile astea au utilizări „speciale”, naiba știe, le folosesc serviciile speciale să lanseze rachete spre Pyonyang sau mai știu eu unde, e nevoie de ceva portabil și puternic. Ori fac unii filme în junglă, în savană, prin Grand Canyon… Altfel, nu pricep cine ar da o sumă imensă pe un asemenea iPad, chiar nu văd la ce ar folosi un M1 într-un iPad, de vreme ce sistemul de operare e limitat la chestii relativ simple și la funcții limitate. Mă rog, poate ăia de la Apple știu mai bine.

Intregul macOS este un bug, au mare dreptate haterii cind denigreaza Apple care chiar este o mizerie

Poate nu știai că acesta este un forum de macuseri, unii mac-fani, deși nu neapărat mac-maniaci. Totuși… Poate nu te simți bine azi, altele sunt soluțiile.

Eu nu prea înțeleg oamenii care cumpără un produs sperând să se transforme în altceva în loc să-l cumpere pentru ceea ce este.
Înțeleg dorința, feedback-ul, dar să te enervezi că nu se întâmplă exact cum vrei, când vrei e ciudat.
Nici nu țin minte ca Apple să fi făcut schimbări bruște de UX. Lucrează în sistem slow boil mi se pare.
Iar în cazul comentatorului nu văd la ce putea să-l ajute M1 pe termen scurt, indiferent de cum se comporta OS-ul. iPad-ul nu ducea lipsă de putere pentru sistemul de operare.
Capacitatea M1 poate fi pusă în valoare de aplicații, fără ca OS-ul să se schimbe cu ceva dpdv UX. De exemplu procesare de imagine, video, sunet, combinații de video cu AR, grafică, simulare meteo, simulări de interacțiune a fluidelor și altele din zona fizicii și biologiei. O randare de film ar trebui să dureze mai puțin pe M1.

Nu s-a enervat nimeni, noi nu ne enervăm, schimbăm păreri, avem păreri, nu le impunem nimănui, nu-i batem și nici nu-i înjurăm pe cei care nu sunt de acord cu noi.
Cred că fiecare are dreptul să spere și să aștepte ceva, orice, de la oricine și oricând, nu trebuie să-i dea cineva sfaturi că speră prost și/sau că așteaptă prost.

Mă refeream la cel de pe macrumors, Cattus, și situația lui cu M1.
Evident că fără dorință nu apar nici rezultatele.

Ar ajuta mult dacă iPadOS ar fi mai flexibil. De exemplu în ceea ce privește lucrul cu fișierele. E greoi să gestionezi pe iPad un proiect în cadrul căruia ai de lucrat cu fișiere de diverse tipuri, pe care trebuie să le creezi sau să le editezi folosind aplicații diferite. Nu pricep de ce nu au îmbunătățit chestia asta până acum, totuși au trecut atâția ani.

Exact aici mă așteptam la o soluție, sunt probleme de care mă lovesc de vreo 3 ani, de când folosesc curent un iPad: gestionarea fișierelor, mutarea lor de colo-colo, organizarea lor. Aseară am început să-mi ordonez niște fișiere, treabă migăloasă, merge relativ greu și pe calculator. Am trecut pe iPad și am renunțat, nu poți face așa ceva sau, mai exact, e mult prea lent și prea obositor, așa că am renunțat.
P.S. În rest, sistemul se comportă OK, este rapid, nu pică aplicațiile (foarte rar), nu ai ce reproșa.

Am citit ce scriu analiștii despre Monterey, iPadOS și iOS. Ar fi OK, oricum nu mai rău decât pînă acum. Dacă nu butonez, mi-a greu să analizez. iPadOS ar fi un sistem OK dacă ar rezolva o chestiune simplă, după părerea mea (se pare însă că nu și după a lor): gestionarea fișierelor. Dacă tot poți folosi un iPad cu maus și tastatură, să fie ceva simplu să muți fișierele de colo-colo, să le atașezi la un e-mail etc. etc. Se pare că tocmai chestia asta nu o fac, nu pricep de ce, de ce ar fi așa greu și cu ce i-ar încurca pe cei care nu au nevoie de așa ceva, de ex. pe potato_joe.
Cât despre iOS, mă bucur că cel mai vechi iPhone din familie, al meu, un 6S Plus, va suporta iOS 15.

Uitați aici cum face Logitech de ceva timp cu maușii lor multidevice. Am și eu acest model, M590, mărtutiresc că nu am încercat system flow, cum zic ei, dar găsesc excelentă ideea de multidevice. Am două tastaturi Logi multidevice (permit 3 device-uri) și 2 mauși M590 (eu și fi-mea), ăștia permit 2 device-uri.
Asta apropo de marile inovații ale lui Apple, pe care le-au făcut alții și ei le preiau și, eventual, le mai bibilesc. Tastaturile și maușii multi-device sunt iarăși ceva foarte, foarte util, lucru de care Apple pare să-și dea seama abia acuma. Tehnic vorbind, tastaturile Apple sunt cele mai bune, dar faptul că nu sunt multi-device m-a făcut să nu mai iau decât asemenea tastaturi cum face Logi. Am un K480 și un K380, asta din urmă este silențioasă, K480 este fantă pentru tabletă și/sau telefon, dar este mai zgomotoasă, cam așa cum erau tastaturile albe din era iMac-urilor albe.

Aici aflăm că ar fi și niște chestii ascunse în viitorul iOS/iPad OS despre care pe 7 iunie nu ni s-a spus nimic, de ex. „extended display support” pt iPad-uri, adică să pui monitor nu doar ca simplu mirroring, ci ca monitor suplimentar. Cum chestia asta o gestionează și placa grafică, presupun că Apple face o fentă din soft, independent cumva de placa grafică. Adică sper că nu va fi doar pt ultimul model de iPad Pro cu M1, ci și pt iPad Air 4 și iPad 8, de ex. (măcar pt astea).