Worm VB 89

I-am dat unui prieten un stick USB sa imi puna un fisier doc. Pe stick-ul respectiv mai aveam foldere, mp3, pdf si zip-uri. Cand l-am primit inapoi si am deschis stick-ul cu Finder am vazut ca folderele erau inlocuite cu un fisier cu aceieasi denumire dar terminatia .scr . Am rulat Clamxav si a gasit infectia din titlu la mai multe foldere. Le-am selectat si le-am sters.
Problema acum e ca spatiul de pe stick e aceleasi ca inainte dar nu ami vad folderele (vad doar zip, pdf, mp3 ce erau in afara folderelor nu si cele din interiorul lor). Ca si cum as avea folderele ascunse. Cum o dreg?

Ai activat vizualizarea fișierelor ascunse în OS X?
Ce format era stickul? Bănuiesc că FAT, nu?
E infectat rău de tot calculatorul prietenului tău.

Nu am activat. Nu stiam de unde. Ultima data cand am vrut sa vad fisiere ascunse am facut-o cu Onyx.
FAT32.
Cam da si abia acum am aflat :frowning:

Folosește Onyx pentru a vedea fișierele ascunse… deși stick-ul fiind FAT nu cred că mai ajută chestia asta.

Eu am rezolvat o problemă asemănătoare din windows, folosind Total Commander. Am setat în TC să văd folderele ascunse, le-am selectat apoi pe cele de care aveam nevoie, apoi le-am setat pe vizibil, folosind o funcție din meniurile TC.

Nu am decat macOS ca sistem de operare.
Am facut folderele vizibile cu Onyx ,dar nu pot fi deschise si culoarea lor e mai stearsa. Nu imi dau seama cum as putea sa le fac vizibile (probabil atunci ar fi putea fi si accesate)

Am reusit cu Onyx, dar a trebuit sa iau fiecare folder la rand.

Deci nu ai pierdut fișierele?

Nu. Stiam ca sunt acolo deoarece spatiul ocupat era prea mare pt cat era vizibil si cand am incercat sa schimb denumirea unui scr zicea ca exista deja fisierul. Oricum la scanarea fisierelor ascunse am mai dat peste 154 de viermi.
Acum sper ca am restabilit controlul.