Windows 11 va fi anunțat pe 24 iunie

Păi pot să anunțe, ca primă variantă, Windows 11 pe M1. De altfel rulează emulat cu Parallels mi se pare, care trage din net versiunea Windows ARM, am citit comentarii foarte pozitive, cică se mișcă foarte frumos. Problema este, da, dacă și dezvoltatorii vor crea aplicații pt Windows ARM, aici trebuie un impuls. Om vedea, numai mâine nu-i poimâine.

Aha… deci aplicațiile de Android vor rula în W 11!

Nivelul de vrăjeală din discursul prezentării mi-a depășit orice așteptare. Plin de expresii bombastice pentru modificări estetice sau feature-uri de bun simț, unele într-adevăr utile. E chiar comic.
Anumite lucruri mai și dispar: https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11-specifications

Edit, rezumatul:

Screenshot 2021-06-24 at 19.01.18

1 Like

A trist și amuzant în același timp cum o companie ca Microsoft nu e în stare să aibă niște prezentări decente. A fost groaznic. Se chinuie atât de mult să imite prezentările Apple și eșuează lamentabil. Nu doar că nu le-a mers streamul (eu nu-mi aduc aminte când celor de la Apple nu le-a mers streamul), dar dialogurile erau false, fundalurile pixelate, oamenii se holbau în prompter ceva de speriat. Incredibil.

Problema tocmai aceasta este. Parcă toată lumea vrea să imite stilul Apple, dar într-un mod mecanic. Cei din rezumat parcă erau roboți.

Da, limbajul și stilul folosite au fost copiate după Apple.

Deci, până la urmă, ce aduce nou W 11? Eu nu am mai folosit W de ani de zile…

Încă nu au copiat și "Back to you … "

Am citit acum vreo oră că W 11 va rula pe proc-uri Intel, AMD și ARM. Mi se pare interesant, mai ales că va rula și aplicații Android, presupun că nu pe toate.

Acum, ori AMD și Intel, ori altcineva, dacă acești giganți s-au anchilozat, să înceapă să facă procesoare ARM. Dacă doar Apple și probabil Microsoft, vor avea procesoare ARM pe computerele lor, nu știu dacă majoritatea dezvoltatorilor de soft pentru Windows, vor face efortul să scoată versiuni multiprocesor pentru aplicațiile lor, probabil doar cei mari Adobe, Microsoft etc. Vedem ce rezervă viitorul.

Nu cred că ai dreptate. Într-un timp foarte scurt, chiar dezvoltatori mici, „artizanali” – cum li se spune, au reușit să scoată rapid versiuni bi-procesor sau dedicate pt fiecare procesor în cazul macOS, nu văd de ce nu ar face și ceilalți. Multe companii mici au deja Universal binaries pt macOS și versiuni de Windows, unele și de Android. Dacă MS că un impuls în acest sens, nu am dubiu că dezvoltatorii îl vor urma, nu au încotro. E mai greu, evident, deoarece relația Windows-PC este altfel decât în cazul macOS-mac-uri.

S-ar putea să nu am și chiar mi-aș dori să nu am. Doar că încercam să deduc un procentaj de utilizatori de aplicații Windows, câți folosesc Windows pe Mac sau pe Surface. Sper ca asta să impulsioneze fabricanții de procesoare să meargă pe procesoare ARM și pentru PC-uri.

Păi aici e problema. În clipa în care producătorii de PC-uri vor vinde jucăriile lor cu proc-uri ARM + Windows la bord, este evident că și producătorii de soft vor trece la treabă. Problema va fi doar la început, pînă se încălzește lumea. Da, dar dacă faza de tranziție durează mult asta înseamnă pierderi importante. Cred că aici e problema și, presupun, MS discută în spatele ușilor închise cu producătorii importanți de PC-uri și cu dezvoltatorii. Aplicațiile MS sunt deja portate pt ARM și rulează pe „jucăriile” produse de MS, doar că MS nu este jucător major pe piața PC-urilor.