Wi-fi la usb-c adaptor

Am senzația că modulul wi-fi din MBP s-a bulit. Inițial am crezut că routerul e de vină, dar constat că toate aparatele casei merg, doar MPB 14 inci al meu de-abia se mișcă sau nu se mișcă deloc.
Știți vreo soluție de adaptor wi-fi la USB-C? Sau ce altă soluție simplă știți? Sigur, ar fi cu cablu eth la un adaptor eth-USB-C (asta am într-un USB-C hub, are și intrare eth).
P.S. Este posibil ca problema să se datoreze upgrade-ului la Sequoia, după cum citesc pe unele site-uri. Sper să fie așa. Acum mă conectez prin telefon legat de MBP prin cablu, hotspot wi-fi nu merge.
P.S. 2. De ex. aici sau aici etc.

În așteptarea primului update la Sequoia, am rezolvat problema cu un wi-fi extender care are și conexiune eth.
Ca rezervă, caut în continuare un dongle wi-fi la USB-C, habar nu am dacă există așa ceva, presupun că da.

Oare un adaptor USB-C la USB-A și apoi un dongle wi-fi nu merge, sau deja e un cârnaț prea mare?

Naiba știe, cred că ar merge. Deocamdată am găsit soluția acasă, aștept primul update, sunt convins că vor rezolva problema.

De mers ar merge, doar că este un dongle pe un adaptor, ceea ce normal că e un pic mai fragil și incomod pe un laptop. Iar un dongle oferă doar wi-fi. Bluetooth merge? Airdrop și Unity merg doar cu componentele de la Apple.

Am spus că problema este doar la wi-fi în sensul că ba merge, ba mai pică, în general merge la viteză mică. În alte locații merge aparent normal, ceea ce mă face să cred că de vină este un bug pe această primă versiune de Sequoia.

Si eu am aceeasi problema cu Sequoia pe un MBP 16" cu M1Pro.
Nu cade de tot, dar are perioade cand pica si nu isi mai revine decat dupa 1-2 restart-uri.
Eu am trecut prin toate beta-urile, incepand din iunie de la WWDC, si problema a existat mereu. Apropo, acum sunt pe 15.1 beta 5. Pentru AI.

Da, e clar, aceeași secvență și aici. E nasol dacă și în β5 e la fel.
P.S. Dacă tot te-ai înrolat în programul de testare spune-le și de asta. Presupun însă că deja ai făcut-o.

Da, e clar: Sequoia are probleme cu conexiunea wi-fi, este deja analizată problema.
În cazul meu, se pare că situația este mai proastă cu routerele wi-fi de la DIGI, acum sunt la țară unde am routere UPC/Vodafone și totul este OK. Posibil ca unele probleme să fi fost rezolvate prin recentul update .0.1. Mă bucur că nu am o problemă hardware.