Ventilatoare MacBook Pro 4,1

Am scos HDD-ul dintr-un MacBook Pro 4,1 (early 2008) și-am pus un SSD de 256 Gb. Ce să vezi, ventilatoarele erau numai la 6000 rpm.
Nu mi-am dat seama dacă e vreun senzor pe HDD - se pare că nu?! - și nici cu SMC FanControl n-am reușit să controlez turația. Raporta de fapt eronat și temperatura.

Modelul ăsta are vreun controller pe HDD care comunică direct cu placa de bază și-i spune temperaturile de la HDD?
I-am dat și PRAM reset și tăt nimic.
Am pus vechiul HDD înapoi și totul a revenit la normal.

Fără să fie turate la maximum ventilatoarele oare nu se poate folosi acest model cu un SSD?! :slightly_smiling:

Eu am pus SSD și într-un PwewrBook din 2004, ar trebui să meargă. E ciudat, trebuie să fie un senzor care vede aiurea. Poate te ajută asta.

Pe dinăuntru arată ca-n pasul 11 de aici. Nu pare să aibă vreun senzor atașat de HDD, probabil citește de altundeva temperatura¿

Ai resetat SMC? Atenție: nu e totuna cu PRAM sau NVRAM.

Da, am scos bateria, am stat cu degetul pe butonul de power cel puțin 10 secunde. Nimic.
O fi vreo altă chestie, momentam e montat HDD-ul cu care a venit, ventilatoarele sunt la viteza normală.

Mă gândesc să-l duc la un service, deși nu știu ce i-ar mai putea face. Am căutat și-am mai găsit situații similare pe Internet, unii au instalat programe care să controleze turația, se pare că le-a mers. Cred totuși că are ceva HDD-ul ăla și raportează sistemului.