Upgrade Memorie iMac 2012

salutare…vreau sa mi fac un upgrade de memorie la un iMac 2012…vreau sa ma duc in max. cat suporta de 32G…nu stiu ce memorii sa mi cumpar…ce stiu e doar ca ar trebui sa cumpar DDR3…si nu stiu daca trebuie sa iau 4x8g neaparat sau se poate si 2x16g sau 1x32g…atasat e poza cu ce am acum in el…
imi dati si mie niste variante…un link catre ce memorii sa cumpar…merci

Eu pe Mactracker văd așa:

  1. iMac late 2012, 21.5 inci: 204-pin PC3-12800 (1600 MHz) DDR3 SO-DIMM (Non user-accessible)
  2. iMac late 2012, 27 inci: 4 - 204-pin PC3-12800 (1600 MHz) DDR3 SO-DIMM
    Ce model ai? Dacă #1, nu știu cum faci, cere sfatul unui service. Trebuie să fie compatibile Apple.

Ai aici detalii despre cum se face, dacă este corectă descrierea modelului.
Este un iMac mai vechi de 10 ani, după părerea mea nu mai merită niciun upgrade pe acea generație, dar – sigur – poate consideri că merită, nu știu.

fizic stiu cum sa fac treaba…
ce as vrea sa stiu…de unde iau RAM
iar legat de vechime
sa fim seriosi
am 2 iMac uri din late 2012 de 27" unul cu 32gb si unul cu 16gb…ambele quad core i7 ce era max. atunci
cel de 32gb zbarnaie…merge perfect si super rapid la ce fac eu grafica…cel de 16gb zic eu ca ii mai trebe nitzel RAM

PS:
sa nu exageram cu febra gen iPhone…ne luam anual noul model de orice scoate Apple :grin::grin::grin: eu mai am acu in folosinta si G5 :grin:

Dacă ești mulțumit și cauți doar RAM pt generația aia, vezi la pcgarage, într-o vreme menționau în mod expres care sunt compatibile Apple, acuma văd că la niciuna nu mai face mențiunea asta. Vezi ce link-uri dă ifixit.com. Mi-am făcut și eu upgrade RAM în vremurile alea.
Să nu discutăm în extreme: nu am sugerat că aș fi între cei care cumpără ultimul model de iPhone numai ca să vadă lumea că e la zi.
P.S. În linkul dat ai și destul de clar ce tip de memorie trebuie, ar trebui să găsești și aici. Linkul dat de ei duce la un magazin din SUA, evident. Poate te ajută cineva cu un link concret la un magazin din RO. Eu am luat, la vremea sa, de la pcgarage, întreabă-i, poate e un flăcău priceput acolo care te va ajuta să iei ce trebuie.

Am intrat în dialog cu un flăcău de la pcgarage și, se pare, vei găsi ce cauți:
https://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/filtre/general-tip-ddr3-sodimm/general-frecventa-1600/general-kit-2x-8192/general-kit-1x-8192/general-tensiune-alimentare-135/
https://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/filtre/general-tip-ddr3-sodimm/general-frecventa-1600/general-kit-2x-8192/general-kit-1x-8192/general-tensiune-alimentare-15/
Uite și ce zice Crucial: Apple iMac (27-inch, Late 2012) iMac13,2 | Memory RAM & SSD Upgrades | Crucial.com
Baftă

multumesc de informatii…si de link uri
asta m am si apucat de facut
am comandat cate 1 buc de 8gb din fiecare
testez si care merge completez pana la 32gb
ce nu merge…fac retur
:+1:

Da, cam așa. Eu cred că vor merge, sunt pentru jucăriile Apple. Problema este să le găsești, devin tot mai rare.

gata…rezolvat

Kingfast 8GB SODIMM DDR3, 1.35V, 1600Mhz

merge fara probleme

traiasca politica de retur…:grin::grin::grin:

:+1::+1: