Upgrade mac mini

Salutari tuturor si un an mai bun!Am un MAC MINI mid 2010,si nu mai poate,e cam limitat,de exemplu nu merge bine pe olx si alte pagini.Memorie are instalat maxim,nu mai am ce sa ii fac,parerea mea…As trece la altul tot ieftin dar sa ma mai tina citiva ani.Utilizare e navigare,sa se miste bine,atat.Sugestiile sunt binevenite.

Păi răspunsul e (teoretic) simplu: cu cât este o generație mai nouă, cu atât te va ține mai mult! Depinde acum de buzunar: ce buget ești dispus să aloci? Pe olx vei găsi oferte rezonabile. Părerea mea este să te orientezi spre un mini cu proc M, cele cu intel vor intra nu peste mult timp în zona vintage. Ultimul mini cu intel este generația 2018. Ar fi singura pe care ți-aș sugera-o dacă găsești la un preț bun. Altfel, un mini cu M1 este cea mai bună soluție.
Acel mini îl mai poți folosi ca print server și/sau pt scanare. Eu folosesc la așa ceva un mac mult mai vechi, din 2004.
De ex., așa ceva. Dacă bugetul nu permite, vezi cât cobori în jos.
Atenție: linkurile de mai sus NU sunt o recomandare, nu-i cunosc pe flăcăii ăia, dar configurația pare OK. Poate lasă mai jos, totul se negociază. Configurația cu M1 o am și eu!
Compară configurația acelui M1 cu 16/512 și vezi ce prețuri au cele noi, din magazin. Poate, totuși, iei unul nou în rate. Cele noi au deja procuri M2.

Multam de interventie.Cit despre rezonabil,nu vad mare lucru pe olx,eventual pot intelege rezonabil fata de magazine.Sau am alta idee despre rezonabil.Am o mare curiozitate dar nu stiu daca mi-o voi satisface vreodata,as incerca un dulap,parca g5 ii zice dar o configuratie de nerefuzat si la doi bani.Am un macbook 15 pentru mobilitate ce inca ma satisface,deci fix caut si mic sau mare nu ma deranjeaza.

Sunt mulți vânzători buni și serioși pe olx. Faptul că nu ai văzut mă face să cred că nu ai avut răbdare să cauți. Dacă dorești un Mini s.h., cu siguranță vei găsi câteva oferte, unele tentante.
Sunt și fentoși, e drept, pe olx. Am dat și eu peste ei…

Procesoarele G5 au fost, pt vremea lor, excepționale. Aveau însă o problemă: consumau foarte multă energie și nu s-au putut monta și pe portabile. Oricum, procesoarele PPC sunt pură istorie. Eu am un PowerBook G4 din 2004, este încă funcțional, dar ca nostalgic al acelei perioade. Dacă ai o locuință mare unde poți face o expoziție de mac-uri vechi –da, ar fi o motivație.
Tu ai dorit însă păreri despre un mini mai nou și integral funcțional, care să aibă utilitate practică mulți ani de acum înainte. Dacă asta e problema, ți-am răspuns deja. Altfel, sigur, fiecare știe mai bine ce dorește.

Un Mac cu procesor G5 (sau G4, G3) nu mai poate fi utilizat pentru a accesa Internetul din zilele noastre. Nu te complica cu așa ceva.

Un Mac mini M1 e soluția cea mai bună dacă vrei ceva ieftin și suficient de performant pentru orice activitate uzuală pe computer.

ideea e ca un mac mini de care amintiti voi costa cit un macbook folosit…

Poți fi coerent un pic? Intervin fiindcă ai cerut sfaturi/sugestii. Ce înseamnă „ideea e ca un mac mini de care amintiti voi costa cit un macbook folosit”. Poți da un exemplu? Adică un mini nou va fi mai scump decât un macbook s.h.? Sigur că da, doar că ai deja Mini M1 s.h.
Ce buget ai? Poate reușim să dăm sugestii concrete. Evident, dacă deja știi ce vrei să iei, poate nu ai nevoie de sugestii, de fapt.

Nu am un buget fix.Dar,ceva imi spune ca un mac pro este o alternativa la un M2 dar la un pret mult mai mic.E mai simplu sa recomanzi cuiva sa cumpere un m2,nu-i asa?Si ce posesor de mac pro e aici ca sa se pronunte pro e contra acestui model?

Ți-am răspuns în conformitate cu ce ai întrebat și răspunsul a fost clar: NU cumpăra un mac intel, deoarece nu peste mult timp vor intra în zona vintage. Dacă e să fie mini, atunci ultimul cu Intel, modelul 2018. Dacă nu vrei neapărat mini, atunci un alt mac intel cât mai aproape de anul 2020. Nici nu aș putea recomanda altceva și nu cred că alt macuser ar putea recomanda altceva.
De aceea am întrebat ce buget aloci. Dacă e variabil, atunci repet: un mac cu proc M, așadar nu mai vechi de anul 2020. Deja găsești multe s.h. pe olx, ai de unde alege.
„Ceva imi spune ca un mac pro este o alternativa la un M2 dar la un pret mult mai mic” Dacă vrei un Mac Pro de acum 10-20 de ani, cu siguranță da, mă întreb însă dacă dorești să-l folosești sau să-l pui pe masă ca decor interior.

Am primit un sfat de pe un forum strain de la cineva care CHIAR SE PRICEPE… :sweat_smile:.Apple vrea sa bagam mana in buzunar des ca sa schimbam modelele de pc-uri.Morala-am schimbat browser-ul si problemele au disparut,TOATE.Sper sa fie utila cuiva patania mea.

Da, evident că Apple vrea să vândă cât mai multe produse, numai că ceea ce spui acum, ultima oară, nu are nicio legătură cu primul mesaj.
Înțelegem, desigur, că noi nu prea ne pricepem. OK. Trebuie să știi că nimeni de aici nu este atotștiutor, știe unele, învață altele.
Încheiai primul mesaj prin „Sugestiile sunt binevenite.” Păi asta am făcut, am dat sugestii. Nu-s bune? Posibil. Poate ne spui, totuși, ce probleme („toate”) au dispărut, deoarece până acum nu era decât una singură: ce mini mai nou ar fi recomandat/sugerat.

Ideea e ca m-am adresat unui forum DE SPECIALITATE,si am primit niste vorbe,gen du-te la magazin si olx si cumpara mai nou,vorbe ce le puteam primi de la orice muritor.Forum mac presupune oameni ce SE PRICEP la acest domeniu.In patrie DIN PACATE ideea de forum nu presupune participanti pasionati si priceputi la acel domeniu,ci doar niste indivizi ce isi dau aiurea cu parerea,unii dintre ei mai sunt si platiti pentru gargara asta.Trista constatare,aceeasi zi buna va doresc.

Pretene, ai un stil Facebook inconfundabil. Ți-am răspuns concret la ce ai întrebat. Acuma te-ai sucit și ai impresia că dacă jignești ți-ai mărit rangul intelectual. Dacă știi să scrii și să citești și știi să întrebi, clar și concret, ți se răspunde (în măsura în care știm să răspundem).
Acuma:

  1. Acest site nu este „de specialitate”. Este un site de pasionați de produse Apple și răspundem în măsura în care ne pricepem.
  2. Considerațiile tale filosofice nu cred că interesează pe cineva.
  3. Dacă întrebi numai ca să te afli în treabă ori ca să ne evaluezi nivelul IQ este mai bine să renunți. Acest site nu este pentru asemenea indivizi.
  4. Dacă nu te simți bine aici nu te obligă nimeni să stai. À bon entendeur, salut.
3 Likes

@Ujio
Salut,
O chestie ciudata: poate ca asteptai un raspuns diferit, de asta te-ai ofuscat asa.

Nu stiu de cata vreme lucrezi pe mac, dar prima chestie cand nu merge un browser incerci cu altele: Chrome, Mozilla, Opera, Tor. Probabil ca mai sunt si altele.
E logic ca aceia care actualizeaza platformele nu le testeaza pe browsere ale caror versiuni dateaza de un deceniu…
Si daca doar pentru navigare ai nevoie, puteai sa iei orice (mai bine un iMac 2011 cu High Sierra si un super ecran, caruia ii puneai un SSD, ca sa “fuga” - noi avem 4 la firma)

Un forum de “profesionisti” cum ziceai tu? Prin definitie, forumurile nu sunt “de profesionisti” ci de persoane care impartasesc aceeasi pasiune. Si care nu trebuiesc “taxate” pentru ca raspund greu sau nu neaparat la “subiectul” asteptat de tine.
Daca imi vei spune ca exista forumuri pe site-urile unor firme mari - vezi Orange - asta nu inseamna ca forumistii sunt profesionisti; chiar daca exista mai multi angajati ai Orange care dau raspunsuri/sfaturi.
E posibil ca ti-ai inchipui ca acesta este un asemenea tip de forum…

Si intr-adevar, foarte multi membri din forumuri s-au transformat in consumatori, fara sa-si aduca vreo contributie.

Oricum, eu in locul lui Cattus_Thraex nici macar nu mi-as fi pierdut timpul sa iti raspund la jigniri! Si care, din pacate, se adreseaza TUTUROR membrilor acestui forum, pe care nici macarnu îi cunosti!

“Scarpinatul” degetelor cu tastele nu inseamna ca rezultatul nu ar trebui sa fie controlat de creier sau politete…

P.S. Samuraii aveau o carisma si o educatie de nivel inalt! … Stii la ce ma refer…

2 Likes

iCab este un browser care dă rezultate bune pe sistemele vechi. L-am folosit și eu, la un moment dat. Este o aplicație care are versiuni funcționale și pt macOS clasic.

Cine întreabă așteptând un anume răspuns de fapt nu întreabă, se află-n treabă.
În cazul de față, întrebarea inițială nu are, de fapt, nicio legătură cu comentariul filosofic ulterior! Păi a întrebat de configurație și ce soluții raționale ar fi pe secvența performanțe/preț și dup-aia sare la browser, că i-a spus unu’ mai deștept de nu știu ce browser care îi transformă de-a dreptul miraculos un mac din 2010 într-unul din 2023. Mișto de tot.