Upgrade de piese pe un macbook pro 2011

Salutare. versiunea cea mai recenta pe care imi functioneaza Mac ul cu configuratia actuala este high sierra 10.13.6 si am nevoie sa i fac upgrade de componente sa pot rula o versiune mai noua de Os minim Mojave pentru un program pe care am nevoie sa l folosesc. Imi recomandati pe cineva ? Am mai fost o data la un service si am plecat fara suruburi la el…

  • Specificatii actual procesor 2Ghz intel core i7 memorie 8Gb 1333 Mhz DDR3 , startup disk SSD

Multumesc

Salut, nu trebuie sa faci upgrade de componente pentru a rula o versiune mai noua de macOS.
Ai aici un patcher care iti permite sa rulezi macOS Catalina pe modelul tau: macOS Catalina Patcher
Si aici ai un tutorial de folosire facut de creatorul patcher-ului: How to Install macOS 10.15 Catalina on an Unsupported Mac - YouTube
Specificatiile tale actuale sunt mai mult decat suficiente pentru a rula macOS Catalina.

Comfirm, am instalat și eu pe un MBP mai vechi. Totuși, să citească atent limitele, mai ales problema referitoare la placa grafică. În mod uzual însă, ar trebui să se instaleze fără probleme dacă urmează pașii de acolo.
P.S. De altfel, la mac-uri nu prea ai ce upgrade să faci. La modelele din ultimii ani, nu mai este posibil niciun upgrade hard, la cele ceva mai vechi doar HDD/SSD-ul, eventual și RAM-ul, dacă e un model upgradabil.

Multumesc mult ! O sa fac un back up clar inainte :v:

Ma gandeam sa i pun 16gb ram cam atat… :pray:t2:

Pune-i după ce faci upgrade-ul, dacă iese bine. Dacă ai aplicații care cer resurse înalte, s-ar putea să nu meargă foarte bine cu această mică fentă, căci o fentă este. La mine a mers OK, dar eu nu am nevoie de aplicații care cer resurse, doar procesoare de text, dicționare, procesări simple de poze…

Imi trebuie pentru proiectare 3D intr un program gen autocad

Hm… s-ar putea să gâfâie pe o asemenea secvență, dar vei putea vedea ce și cum. Cred că a venit timpul să-ți înnoiești recuzita.

Fiica mea, studentă la arhitectură, folosește asemenea aplicații pe un MBA cu proc M1, merg foarte bine, mai ales cele optimizate pt Apple Silicon. După părerea mea, dacă ești legat de aplicații din zona CAD-Adobe, soluția cu fentele la gleznă nu vor ține. Sunt aplicații care cer resurse la nivel superior. Dar încercarea moarte n-are, în fond descarci, instalezi și vezi cum stă treaba, în circa o lună te vei dumiri.
Sau folosești versiuni mai vechi ale aplicațiilor. Reține însă că, la un moment dat, aplicațiile vechi nu vor mai fi actualizate, deci…

Atenție. Dacă folosești aplicațiile de la Apple (Pages, Numbers, Keynote) și Macul tău este cu placă video nVidia, degeaba instalezi High Sierra. Aplicațiile respective, versiunea pentru HS nu vor merge. Vor detecta placa video nesuportata si vor crashui.
Iar versiunile anterioare, nu vor merge pe HS.

Eu zic să-l lași să încerce, o să vadă el dacă îl aranjează sau nu.