Un linux pt un iMac 2006-2007

Am un Imac de 24 inci din 2007, cred, suportă maxim Lion. Nu prea îl mai pot folosi, Safari nu se poate conecta la mai nimic, afișează tot felul de erori etc. Ar exista un linux viabil pt așa ceva? Să mai pot folosi jucăria și pe net și la filme, eventual? Un linux nu prea rpetențios, dar funcțional.

Debian, de exemplu.

Dar vezi că trebuie să-i modifici bootloader-ul cu ceva gen rEFInd.

iCab ai încercat? Ultima versiune ar trebui să funcționeze de la Mac OS X 10.7 în sus.

Da, dar toate au aceeași problemă. I-am scris și autorului…

Debian e cam prea pro pt mine, nu?

Cred că nu, pentru că are și managerul de pachete cel mai popular, care se folosește în Ubuntu, de exemplu, apt.

Și e cunoscut pentru stabilitate și pentru că nu face update-uri cutting-edge.

Ar mai fi Linux Mint, foarte prietenos, ar trebui să meargă dacă iei o versiune mai veche.

Dacă nu, vezi din listele de pe aici sau aici, să zicem, dar n-am testat nimic.

Tocmai l-am retestat. Probleme majore am numai cu aplicațiile care se conectează la un server. Nu știe two-factor authentication, cum am pe unele, inclusiv pe iCloud. Altfel, merge frumos, i-am pus SSD acum ceva ani, boot foarte rapid etc. Un linux aș pune și din curiozitate, acum mulți ani le testasem mai pe toate uzuale. O să descarc un linux să văd ce poate. Cred că un boot loader pune chiar acel linux, nu? Eu așa țin minte că făcea sau mă înșel?

Nu, din cîte îmi amintesc (am testat odată Ubuntu pe MacBook), instalezi rEFInd mai întîi, apoi Linuxul, ca să ți-l vadă la dual boot pentru orice restart.

Dacă vrei să razi Mac OS și să ai doar Linux, nu știu. Dacă poți boota de pe stick, dacă-l vede la boot cu alt, ar trebui să fie OK, dar nu sînt sigur.

Nu prea vreau să rad macOS, aș vrea să testez mai întâi, poate cu ceva Linux care rulează din stick ori din cd/dvd.

Eu îmi amintesc așa (destul de sigur că asta a fost secvența pe care am urmat-o pentru Ubuntu pe MBP):

  • poți face stick bootabil cu Linux pe care-l vede direct la boot cu alt;
  • de acolo, bootezi în el și poți testa versiunea live sau poți instala;
  • dacă vrei să-l vadă ca opțiune de dual boot, e musai să instalezi rEFInd sau ceva asemănător, înainte sau după instalarea Linuxului.

da, cred că așa ceva voi face, sunt curios dacă din Linux pot deveni funcționale chestiile astea… În rest, totul e OK, SSD-ul îi dă viteză, de scris poți scrie etc. Browserele Rocca și iCab, care suportă versiuni vechi de macOS, inclusiv PPC, nu merge bine, asta cred că se datorează felului cum serverele detectează OS-ul, primesc prin e-mail avertizări de logare dintr-un calculator bla-bla…
Păi să descarc un linux bootabil din stick ori din cd, probabil Ubuntu, nu? Ar fi altul mai relevant?

Ubuntu a băgat destule zorzoane în ultima vreme, probabil ar trebui o versiune mai veche (cu măcar 3-4 numere în urmă). Doar că nu mai are suport oficial și e posibil să nu mai meargă chestii, de cînd au trecut la Gnome, nu știu, sincer.

De-aia am zis Debian — ar putea să meargă chiar ultima versiune a ăstuia, cred. Sau Linux Mint.