Time Machine - Big SUR vs Monterey, studiu de caz

Buna ziua, si bine v-am regasit.
Desi citesc constant forumurile si parerile dvs, de mult nu am mai participat activ, dar uite ca apar situatii pe care nu le poti rezolva decat pe forumuri de specialitate.

Scenariul pe care doresc sa vi-l prezint este urmatorul.

Acasa am o retea wired si wireless construita pe echipamente Apple (router Apple Airport Expess si Apple Extrem Base Station, cumparate acum multi ani) Ele sunt conectate in retea eth de un Router Wired CISCO aflat la intrare in casa.
Aveam montat pe AirPort Extrem un HDD LaCie de 3 Tb, pe care faceam prin Time Machine, back-up ul la Mac-urile de acasa ale familiei.

Mentionez ca am urmatoarele sisteme ce ruleaza pe retea . (Nu tot timpul , ultimile 3 mai rar, cand vin copii mei cu ele acasa)

deci

  • 2x MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014) ce ruleaza Big-Sur.

  • 1x Mac mini (Late 2014) ce ruleaza Monterey

  • 1x Mac Air M1 cu Sonoma

  • 1x Mac Pro M2 cu Sonoma

  • 1x MacBook Pro (13 inchi, mid 2012) cu SSD, ce ruleaza - Catalina parca - folosit doar ca sistem Media de fiul meu).

Toarte sistemele au actualizarile sistemelor de operare si soft-urilor la zi

Toate acestea puteau accesa fara probleme atat cele doua NAS-uri SYNOLOGY (Unul cu fisiere Media ale familiei, mai nou si unul vechi ce tine Arhivele la diverse chestii - adunate in timp) cat si Time-Machine-ul separat, montat pe AirPort Extrem

La un moment dat, calculatoarele nu mai faceau Back-up pe Time Machine, si “sapand” in parte de retea am gsit cauza.

La un moment dat, datorita (zic eu) unor defect pe reteaua electrica - (am alimentare trifazata si aveam tensiuni - ca si valoare - mult diferite pe faze, iar routerele sunt alimentate din diferite faze) si interfata din HDD Extern LaCie montat pe Airport Extrem a inceput sa dea erori - nu mai era recunoscut HDD Time Machine, de nici un Mac din casa (erau 6 Mac-uri).

Am verificat “cutia” HDD, am constatat ca interfata este cea cu “bube”, am cumparat o noua “cutie” in care am plasat HDD-ul cu care venise initial HDD La Cie, care functioneaza perfect.

Totul a fost ok, dar dupa vreo 15 zile, Mac Mini ce rula Monterey, nu mai recunostea discul Time-Machine. Toate celelalte mergeau perfect.
De pe Mac Mini (din Finder) puteam accesa fisierele de Backup-uri din Time Machine, erau ok, dar cand il lasam sa isi faca Back-up, nu recunostea HDD. Am sters din MacMini locatia ptr Time Machine, am reinstalat-o si cateva zile functiona ok. Apoi iara intra in “bălării”

Mentionez ca am “creat” TimeMachine” si pe cele doua NAS-uri, si la fel facea MacMini-ul. Nu mai recunostea HDD ptr Time Machine dupa un timp. (asta inainte de a “repara” HDD Extern, caci nu voiam sa mai arunc o caciula de bani pe brand “LaCie”)

Ca sa repar treaba am trecut MacMini cu Monterey la versiunea anterioara BIG SUR, si de atunci nu mai sunt probleme.

Pot lucra fff bine asa (In general folosesc calculatoarele pentru aplicatii Office (Si Microsoft si Apple), web+mail, Multimedia, dar fara sa procesez “adanc” fisierele. Conversii CD->Flac, Procesare Foto cu PHOTO ul lui Apple, si filmarile cu iMovie).

Am citit mult pe net, am gasit “plangeri” cu aceeasi tema, dar nu erau f. clar definite rezolvarile. Miam zis ca este prbabil, o mica hiba hardware+soft+Apple AirPort Extrem Base+HDD.

Deci va propun acest “Studiu de caz” …… :slight_smile: …. sa stiu ce parere aveti si voi. Ce spuneti?

Stiu ca sunt echipamente vechi dar ff ok d.p.m.d.v.

Va multumesc.

Cu stima, @Espasia.