Thunderbolt Ethernet connector RJ-45

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu o solutie la problema mea?
Am un mac mini 2014. Am internet de la digi la 1000 M. Am luat azi adaptor thunderbolt ethernet pentru ca aveam viteza de download de cca 90 M. Am chemat pe cei de la Digi si au verificat viteza, era de cca 700-800 M. Am verificat pe un laptorp cu windows si viteza era de cca 500-600 M. Am verificat pa macbook pro si am viteza de 7-800M.
La mac-ul meu incepe de la 250 si scade rapid la 80-90 download si la upload este de 400 M.
Ce credeti ca as putea face sa rezolv problema?
Multumesc

Iar asta bănuiesc că era viteza obținută folosind conexiunea Ethernet de la Mac mini? (nu prin adaptor)

Ce hard disc ai în mac Mini? dacă e unul dintr-ăla lent, de 5400 rpm, ar putea influența testele de viteză.

Și nu uita să dezactivezi Wi-Fi (n-ar trebui să încurce, dar nu se știe…).

Uite mai jos niște informații care te-ar putea ajuta:

Tocmai mi-am luat și eu un adaptor dintr-ăsta pentru MacBook Pro 2013, la mine merge bine (>800 Mbps).

Dacă mini are HDD, nu SSD, este nenorocire. Saltul de viteză este incredibil. Faptul că Apple, până în toamna trecută, mai vindea min-uri cu HDD a fost o idioțenie. Sistemele de operare, inclusiv macOS, sunt de ani optimizate pt SSD-uri, nu pt HDD-uri, astfel că a pune HDD-uri în calculatoare noi este o imbecilitate. Eu mi-am pus, la un moment dat disperat, un SSD într-un mini încă în garanție, saltul de performanță este colosal.

1 Like