Text dispărut în neant

O problemă relativ rar discutată pe forumuri, deși este știută și raportată lui Apple, inclusiv de mine ca Bug Report, se referă la dispariția textelor salvate pe iCloud. Se întâmplă frecvent, să nu zic regulat, cu textele scrise în Pages, azi mi s-a întâmplat cu un text în Mellel. Când l-am deschis în macOS, textul a apărut timp de o secundă, apoi a devenit o frumoasă pagină albă. A redevenit albă și pe iPad, deși inițial textul era OK.
Din fericire, era un text scurt și neesențial, dar mi-a luat 20 de min. să-l refac. Timp pierdut, nervi…
Cei care laudă iPad-urile o fac fiindcă nu le folosesc în lucru real și serios, ci pt chestiuni simple. Pt mine, dacă aș fi avut un text lung, lucrat zile/săptămâni și salvat doar în iCloud, la cheremul lui Apple, aș fi pierdut multe ore de muncă, uneori greu de recuperat. Nici cei care fac teste cu iPad-urile nu știu detaliile astea.
Am raportat bug-ul lui Apple și încă de mult. L-am repetat recent. Să-l repet și azi? Are rost?
Aveți grijă cu ce lucrați pe iPad și care se salvează numai în iCloud, puteți pierde fișiere sau puteți avea fișiere corupte. Evident, Tim nu ne va vorbi despre toate astea la următorul keynote.