Tastaturi pt iPad

Nu știu câți dintre voi folosesc iPad-ul cu tastatură, eu de la bun început, adică de vreo doi ani jumate. Actualmente am un iPad Pro 2015, prima generație, și o tastatură-husă Logitech, conexiune smart. Există deja o suită de shortcut-uri pe tastatură care apar afișate ca widgets dacă apeși tasta Command, astea permit o comutare relativ ușoară între aplicațiile active. Evident, un maus completează suita: am un maus Logitech M590 multidevice, comut ușor între două aparate, mac-ul și iPad-ul.
Deși, una peste alta, iPadOS nu e dus la capăt, se poate lucra relativ comod. Probabil că vom asista la o unificare a celor două platforme odată cu apariția unui notebook Apple cu touch screen, se tot zvonește despre asta și, odată cu M1, mi se pare inevitabil. Deocamdată, iPadul meu a devenit o jucărie mult mai folosită. Se citește și se adnotează mult mult mai ușor pe iPad decât pe notebook. Probabil o apreciere în plus o au cei care fac și grafică pe touch screen cu Apple Pencil (nu e cazul meu). Din păcate, are niște limitări enervante cu stocarea fișierelor, dar e deja poveste veche.