SSD stricat la instalarea Sierra?

Buna ziua,
Mi-am cumparat un ssd acum cateva saptamani am instlat El Capitan pe el, am activat Trim, iar ieri am facut upgrade la Sierra. In timpul instalarii mi-a ramas asa cu sigla apple vreo 2 ore, am zis ca nu e normal asa ceva si l-am inchis si deschis din nou, dar ramane tot asa. Am incercat instalarea pe curat de pe stick dar nu mi vede ssd, am incercat si in recovery mode dar tot asa nu-mi vede ssd, l-am pus intr-un rack extern si am incercat sa-l formatez cand il bag in calculator disk utility nu se deschide… am incercat sa-i dau clean cu diskpart in windows sa sterg totul, l-am redenumit formatat in exfat si tot degeaba.
Intrebare e stricat sau e din cauza Trim-ului ? cand il bag in Mac revine la cum l-am scos adica e GPT si se numeste Elcapitan cum l-am facut initial.
Multumesc

Dacă nu poți accesa acel SSD deloc, nici în rack-ul extern, atunci cred că a murit din cauze naturale. Nu e de la Sierra și nici de la trim, pur și simplu ai avut ghinion.

revin scuze am gresit nici in windows nu functioneaza … am sa-l duc la garantie …

Pare stricat. Cum ai activat Trim în Căpitan? Prin command line sau cum?

in terminal l-am activat nu stiu ce a putut sa se intample, dar nu-i bai il duc la garantie

Poate fi stricat de nou, se mai întîmplă, este chiar situația tipică.