SSD lifetime in iMac

Salutare.
Am un iMac 2014 in care am instalat acum 5-6 ani un SSD SanDisk, inlocuind HDD-ul original.
Merge fara probleme, doar ca astazi am deschis DriveDx si am constatat ca Lifetime Left Indicator este doar 2%.
Ce ar trebui sa fac? Sa ma astept sa “crape”?
Multumesc in avans pentru orice info/sfat.

Screenshot 2022-09-09

Poate crăpa și un SSD nou deși, teoretic, nu ar trebui. De aceea, ca regulă de bază, se face backup, ideal pe alte TREI HDD/SSD-uri pt a nu pierde date. În cazul tău, ar fi recomandat să pui un SSD nou, e mai ușor să faci transferul de date. Și, în orice caz, să faci imediat backup, dacă nu ai deja, cum sper.

Multumesc pentru raspuns. Am facut backup cu Time Machine + manual si am luat un SSD nou pe care l-am clonat si instalat in iMac. So far so good!

Era riscant să-l lași să moară complet. Oricum, chiar cu SSD nou, regula de aur a backup-ului rămâne aceeași.

De backup-uri nu duc lipsa. Am patit-o in urma cu multi ani si de atunci am grija sa fac backup periodic.
Interesant este ca acum 6 ani cand am pus in iMac SSD-ul SanDisk, am pus si intr-un MB Pro (Mid 2010) un SSD Intel. MB-ul a fost folosit mai intens si mai indelungat decat iMac-ul, insa DriveDx indica 99% la Lifetime Indicator. Poate a fost SanDisk-ul mai problematic.

Cert da, nu toate SSD-urile sunt la fel de bune. E de presupus că Intel știe mai bine cum se fac jucăriile astea.