Site-ul macforum.ro

Salut,

De cateva zile (n-as putea sa precizez exact, nu ma uit zilnic), site-ul macforum.ro in safari prezinta o superba pagina goala (alba). Safari-ul este 11.1.2, instalat pe Imac 2011, High Sierra.
Oare si la voi este la fel?
Sursa paginii de plecare este full de tot felul de chestii (nu ma pricep), dar displayerea este alba.
Pe Firefox totul este OK.
Problema se manifesta pe toate IMac-urile care le avem aici…
Sa aveti un weekend placut!

Evident că nu este așa, pe alte browsere face la fel?

Incearca sa stergi cookie de la macforum.
Mergi in Safari la Preferences>Privacy>Manage website data. Apoi cauti macforum, stergi cookie-urile si incerci din nou sa te conectezi cu restart la Safari.
Parca asa mi-am rezolvat eu o problema cu alt site care nu mergea cu Safari.

Ce extensii ai active în Safari? Unele fac probleme. Ca prim pas dezactivează-le pe toate, fă o curățenie de sistem cu Onyx (atenție la versiune, trebuie să fie cea pt High Sierra, nu alta!), restart.

Evident ca nu face asa pe Mozilla.
Buna ideea cu dezactivare extensii. O incerc acum!

Cu stima,
Andrei Mahalnischi
Marketing Manager


Travel agency
PAN TRAVEL ROMANIA
Str. Traian Grozavescu 13
CLUJ-NAPOCA 400305
Tel/Fax: 00 40 264 420 516
GSM: 00 40 722 513 100
Email: office@pantravel.ro
Website: www.pantravel.ro

(Attachment PastedGraphic-1.tiff is missing)

Am dezactivat Polyglot-ul (nu aveam alta extensie in Safari) dar e tot asa. De asta scriu prin « reply ».

Cu stima,
Andrei Mahalnischi
Marketing Manager


Travel agency
PAN TRAVEL ROMANIA
Str. Traian Grozavescu 13
CLUJ-NAPOCA 400305
Tel/Fax: 00 40 264 420 516
GSM: 00 40 722 513 100
Email: office@pantravel.ro
Website: www.pantravel.ro

(Attachment PastedGraphic-1.tiff is missing)

Rulează Onyx (repet: versiunea pt macOS-ul tău). Vrei să spui că numai acest site se afișează alb/blank în Safari? Orice alt site este OK?
Ai rulat Onyx?
Ai făcut testul cu un user nou?

Am raspuns depecompul “bolnav”. da, numai site-ul acesta se afiseaza blank si doar in high Sierra.Pe un IMac slim merge OK. Nu i-am mai dat cu Onyx, ca e ciudat ca face la toate Imac-urile 2011 pe care le avem la fel…

Interesting… Seems a bug… dar nu cred că se mai chinuie să-l repare pt High Sierra, deși nu e un OS chiar vechi. Eu aș raporta, totuși, la stăpînire…

Mda, nu imi mai bat capul.
Din fericire exista si alte browsere disponibile pe HS.

Multam pentru pareri!

De-abia acum m-am uitat la raspunsuri mai vechi. Tot nimic, adica la fel dupa stergerea cookie-urilor…
Multam pentru raspuns!

Dar o curățenie cu Onyx ai făcut? Uneori nu rezolvă problema, alteori da. Sigur că există multe alte alternative, totuși… Safari a browserul de referință al lui Apple.

In general eu fac destul de des curatenie cu Onyx - evident cel dedicat lui HS. E ciudat sa fi aparut chestia asta la TOATE!
Voi mai incerca zilele acestea sa fac la un singur computer - daca nu iese, asta e!

Fiind la toate, trebuie să fie o hibă comună la toate. Nu am auzit ca Safari pe H.S. să se comporte astfel, deci pare – totuși – ceva local.

Ciudat, le-am izolat total (ma leg doar cu unul din ele pe un hotspot facut pe mobil - deci am parasit vechea retea si totusi…).
Deocamdata le las asa, e o ocazie de a (re) descoperi features-ele lui Firefox…
Singura chestie comuna la ele e ca toate au instalat Libre Office.

Adică LO să interfereze cu sistemul și să bulească Safari? Hm… nu prea cred. Dezinstalează-l pe unul dintre ele cu AppCleaner sau altă aplicație care rade și toate fișierele pitite prin sistem.

Vorbeste cu Tudor poate stie el ceva mai multe fiind legat de macforum doar. Credeam ca cu stergerea cookie-urilor va merge.

Aceeasi problema: in Safari am pagina alba, in FF situl este afisat corect.
Safari 11.1.2, El Capitan, macbook aluminium late 2008.
Nu prea folosesc Safari din motive de secu. Acum am un motiv in plus.

Ce vrei să zici?

Probabil crede că Safari nu e suficient de bine protejat la intruși, de fapt e cam invers.