Scanare film lat 6 cm

Am vreo 20 de poze vechi pe filme late, 6 x 6. Constat că niciun laborator nu scanează filme late. Am scanner Epson cu ramă pt scanat filme de 35 mm, dar softul aferent pierde funcția negativ/transparency dacă e scos din ce știe el, adică film de 35 mm. Scanarea ca simplu document merge, desigur, dar rezultatul este prost, indiferent de rezoluția aleasă. Așadar:
– știe cineva un laborator, preferabil în București, dar poate fi și în alt oraș, care scanează poze pe film lat de 6 cm?
– există vreo soluție soft, o aplicație care să știe să gestioneze scanarea unor asemenea filme? Este clar că este o chestiune de soft, deoarece filmele late nu au neapărat nevoie de vreo ramă, sunt suficient de mari pt a fi aranjate frumos pe geamul scannerului.
P.S. Da, știu, există scannere pro care scanează filme late, de aceea sunt surprins că nu găsesc un laborator care face asta. Nu are rost să-mi cumpărat așa ceva pt numai 20 de poze, că altele nu voi mai avea.

Mi-am adus aminte ca am si eu ceva de scanat.
La o simpla cautare in goagal “scanare filme” a iesit Digitkon. Din Bucuresti. Nu pot da referinte.

Mersi, le-am trimis mesaj. Prezentarea pare OK. Mie nu mi-au ieșit la căutare pe net!

Da, se pare că la ei vor scana cele vreo 20 de poze pe film lat, mi-au răspuns, pot face asta.