Safe browsing

De ce ai folosit un patch daca macul suporta Catalina. Te deranjeaza SIP?

Asta voiam să întreb și eu. Mai sunt și alte chestiuni bizare, de ex. „… I-am pus Lion base clean internet install. Din pacate e cu mult mai limitat decat Leopard PPC, incat Safari nu deschide nici o pagina”

Pe deoparte: Am reflexe din era MacOsX PPC, trebuie sa treaca timp pana ma dezmeticesc in MacOs, si nu vreau sa fac nimic doar pentru ca asa s-a decis la Cupertino.
Pe de alta parte: Sistemul MacOs pus sub lacat in AppStore mi se pare o aberatie, din moment ce sistemul e vandut cu scula, care vine cu drept de Os-upgrade forever (ma rog, pana e compatibila scula).

Considerațiile astea nu prea au legătură cu rezolvarea unor probleme. De vreme ce Apple produce sistemul, utilizatorul trebuie să se conformeze normelor stabilite de producător. Dar, sigur, fiecare este liber să aleagă o altă cale decât cea mai simplă.

Pentru tine cea mai simpla cale e conformarea cu limitarile aberante ale producatorului?! Cu logica aceasta de ex. pe PC-urile vandute pe vremuri la reducere cu licenta Vista, ar fi fost just sa ramana cu cel mai tampit Win, nici macar pe un Linux gratuit (desigur exemplul e exagerant)?

Ei, ce să fac? Așa-s eu, limitat la gândire, nu am atins nivelul tău superior. Fac parte, așadar, din prostimea macuserilor.
Mai ai și alte frământări? Alte probleme?

Nu trebuie sa-mi raspunzi nici afirmativ nici negativ la dilema mea, care se alimenteaza din banuiala ca ai fi angajat Apple sau simpatizant Tim Bucatar(easa)…

@BDA
Cred ca un shrink ti-ar putea rezolva problema.
Asteptam feedback.

Privind subiectul s-a cam intrat la apa cu parerile.

Pai ti s-au oferit multe raspunsuri bune, acum ce sa facem daca tu nu vrei nici cont de iCloud, nici sa folosesti ca toata planeta AppStore-ul…nu inteleg de unde ingrijorarile(sau conspiratii), dar desigur nu ma priveste. Legat de subiect, nu vad ce alt raspuns ai putea primi care sa se incadreze in toate “cerintele” tale.