Safari deschide pagini macOS

Salut,
Am instalat câteva aplicații noi, pe care nu le-am achiziționat din AppStore, ci de pe niște site-uri. Acum când stau pe safari mi se deschid aiurea file noi către MacKeeper, și e destul de enervant.
Există vreo posibilitate să depistez aplicația care face asta (fără să le dezinstalez și instalez pe rând)?

Nebunii precum MacKeeper, din cîte știu, se blochează/dezinstalează destul de greu. Și chiar dacă instalezi aplicațiile respective, e posibil să se fi infiltrat prin alte fișiere de sistem.

Mie mi se deschid tab-uri către MacKeeper cînd deschid unele site-uri de torrente, de exemplu. Iar pentru asta, nu am decît o soluție: să le blochezi în /etc/hosts. Atunci tot se vor deschide ca tab-uri, dar vor fi goale (mai exact, cu eroarea “Cannot Find Server”).

În cazul tău, cred că e o soluție provizorie, dar dacă totuși vei să o urmezi:

  • Deschide Terminalul;
  • Scrie sudo nano /etc/hosts;
  • Derulează din săgeți pînă la ultimul rînd gol și scrie 127.0.0.1 (tab) <site-ul care apare în Safari cînd apare MacKeeper> (pot fi mai multe);

Exemplu la mine:

  • Apasă ctrl + X (și Y dacă te întreabă dacă vrei să salvezi), apoi Enter;
  • Flush DNS Cache: sudo dscacheutil -flushcache și Enter.

Repet, asta doar blochează site-urile, nu le face să dispară.

Mulțumesc pentru îndrumări, și pentru lista de „link-uri” ce trebuie blocate.
(pluginul host modifică documentul sudo nano /etc/hosts într-o interfață foarte ușor de utilizat și dă posibilitatea de a le bifa/debifa :wink:

Acum m-a trimis pe o altă pagină…


am dezinstalat ultima aplicație instalată și sper să se rezolve problema…

1 Like

Care anume a (au) fost aceste aplicatii? Sa stim si noi sa nu ne-o luam.

Prostii, așa pățești dacă instalezi aiurea. Nu cred că vei scăpa de prostiile astea așa ușor.

Eu pariez că a fost ceva cu crack-uri. :smiley:

Aplicația se numește BetterSnapTool 1.7 MAS [TNT].dmg și deși este dezinstalată încă produce efecte:

Am să dau și un restart la și dacă tot nu se întâmplă nimic am să dezinstalez încă o aplicație: PDF Expert, deși am instalat-o acum 5-7 zile și nu am avut probleme până la aplicația nu am instalat și BetterÎțiDeschidFerestreAiurea v1.0.

Aaa și în safari primesc eroarea asta:


Știe cineva ce este?

Cum ziceam, sînt aplicații cu crack și/sau de pe coclauri. :slight_smile:

Așa-ți trebuie, te ții de prostii; ia fă curat și numai furaț. :stuck_out_tongue:

Este extrem de improbabil ca PDF expert să conducă la așa ceva. Dacă vrei să dezinstalezi tot ce aruncă o aplicație prin sistem, folosește ceva gen AppCleaner, gratuită și f. bună. Dacă ai dezinstalat deja aplicații, reinstalează-le și apoi le dezinstalezi cu AppCleaner.
Reține însă că, dacă ceea ce pățești, este rezultatul vreunui hack, este f. posibil să nu se poată dezinstala. Fiind însă pe secvența asta, exploatează și această șansă. Dacă nu și nu, va trebui oricum să instalezi prin formatarea discului, altfel nu cred că scapi de belea, deoarece o reinstalare simplă nu șterge nimic din sistem.

Mulțumesc, am dezinstalat cu AppCleaner, tot tu mi-ai spus despre el acum câțva ani :slight_smile:
Am instalat BitDefender și am primit:

Am șters din finder bubele:

Am dat o rescanare și:

Acum dau un restart și văd ce spune.

Dar am o altă întrebare. Dacă fac formatez tot și apoi îi spun să ia back-up-ul din Time Machine bănui că îl va lua pe ultimul… nu?

Nu știu, nu folosesc TM, nu mi-a plîcut niciodată, deocamdată am rămas la iBackup și, pt sync fișiere, SyncTwoFolders.

Super…
Acum mi se deschide pagina http://dataloading.net/j/pne odată la câteva secunde…

Mai mult dacă încerc să închid pagina cât ea se încarcă, îmi închide și pagina dinaintea ei…

Ai verificat si safari extensions? sa nu se fi adaugat vreo extensie dubioasa pe acolo?

Am verificat, nu aveam nimic, dar preventiv am dezinstalat și AdBlocker-ul… (singura extensie pe care o aveam instalată).

Mai poti inerca si pasii de aici (daca nu ai incercat deja)

Referitor la backup din TM din Recovery Mode, Apple zice:

Select the date and time of the backup you want to restore, then follow the onscreen instructions.

Aparent problema s-a rezolvat.
După pașii de mai sus cu ștergerea fișierelor descoperite de BitDefencer -> restart -> deschidere Safari -> închidere (cmd+q) -> click pe Safari ținând tasta shift apăsată. E posibil să fie chiar de la extensia de AdBlock. Totuși eroarea de la securitate (Safari) persistă.
Cred că voi face o restaurare. Revin cu detalii.

Mulțumesc

Salut,
Am revenit, problema nu a fost rezolvată, încă se manifestă, în plus îmi spună faptul că „safari nu a găsit nici un keychain” sau ceva de acest gen.
M-am hotărât să-i fac un restore de pe time-capsule cu o dată anterioară datei în care am instalat aplicațiile. Sper să fie totul normal.
Revin cu detalii.