Safari 16.5 cu PC mouse

Tudore, eu folosesc de ani buni mauși Logi și nu observ sacadare pe Safari. Mulțumesc însă pt link, poate fi util. În general, evit să instalez utilitare de sistem dacă nu am nevoie de ele.

Rugăminte: poate încerca cineva pe site-ul Olx dacă face ca la mine?
Adică: intri pe orice listă de produse, să zicem telefoane, le ordonezi crescător ca preț, cobori câteva pagini în jos, apoi middle click pe un produs pentru a se deschide în tab nou. Mie mereu pagina de pe care plec se duce sus de tot. Mereu, cu orice mouse.

Nu confirm, pagina inițială stă pe loc unde am lăsat-o. Testat cu Safari și cu Chrome.

Aceeasi problema se repeta si pe alt MacBook Air M1 al unui prieten. Safari fara nici o extensie. Doar pe Olx… Cu orice mouse.

Aveți un pisoi în mac-uri și mausul se teme de el și o ia razna, nu am altă explicație.

Salut! Din ce știu, sunt cel puțin 2 API-uri de mouse scroll pe Mac; probabil mai multe.
Unul merge linie cu linie / pas cu pas, celălalt e mai degrabă bazat pe inerție.
Mouse-urile în general trimit semnal de scroll pas cu pas. Și asta redă si Safari.
Chrome și Firefox au smooth scroll din software, cum a spus și Tudor, dar tot pas cu pas merg.
Trackpad-urile fac scroll pixel cu pixel, plus inerție. E altceva. Iar Magic mouse e un fel de trackpad.

Probabil nu contează dacă mouse-ul e cu BT, cablu sau dongle USB. Eu folosesc dongle și se comportă la fel.
Cred că mai degrabă contează combinația driver mouse + aplicație.
Safari face scroll linie cu linie și la mine, sacadat. Și face scroll și dacă dau foarte încet de rotiță, țăcănit cu țăcănit :slight_smile:
În schimb, ca exemplu, iTerm2 pare a folosi altă metodă. Dacă dau foarte încet nu se mișcă deloc pagina, dar cu cât dau scroll mai grăbit, cu atât se duce mai mult.

Oricum scroll-ul e o vraiște pe Mac. În Mail dacă dau puțin de rotiță zboară peste 3 mail-uri din thread, în Preview abia se mișcă, iTerm și Sublime implementează un fel de inerție și tot așa.

Anecdotic, e o poveste similară cu Home, End, Ctrl+Home, Ctrl+End. Pe Win și Linux combinațiile acestea fac mereu același lucru în editoare text (de orice fel): început / sfârștie de linie, început / sfărșit de pagină.
Pe Mac, zero consecvență. Uneori e Cmd + săgeată stânga, alteori e Fn + săgeată, iar în Finder e Alt + Sus ca să mergi la început de folder. Uneori se duce și cursorul la început de document, alteori nu. Varză :slight_smile:

1 Like