Red.: Cumpar MacBookPro QuadCore i7 Mid 2012

Cumpar MBP din gama asta (tot preferabil in cutia originala):

Red.: Ma reorientez catre MBP QuadCore-i7, dGPU 2012 mid, cum am eu.
Am primit mai multe atentionari contra atat pentru iMac 27" 2011 cu GPU AMD-Radeon schimbabil, cat si pentru iMac 27" 2012 cu GPU Nvidia-GForce neschimbabil.

E greu de spus care sint avantajele si mai ales dezavantajele daca nu stiu ce inseamna utilizare medie.
Daca folosesti software din 2012, probabil ambele se vor comporta foarte bine, mai ales del cu i7. Cel putin asta reiese din descrierea facuta in limba engleza. I7 are 8 threads, va face fata mai bine unui program “greu”, sau mai multor prog in paralel.
In linkurile tale poti gasi scorurile geekbench. La prima vedere i7 e cu ~30% mai puternic.
Nu m-am apropiat niciodata de un iMac dar cred ca la varsta lor, ar avea nevoie de curatenie si pasta.
Si eu caut un macbook vechi pt macox/linux dar folosind macos foarte rar, ma gandesc sa cumpar altceva.
Sper sa gasesti ceva ce te va multumi.

Un mac vechi pt mine ar trebui sa fie:

  • upgradable
  • easy repairable
  • minim sata3

Sa nu fie cu tastatura butterfly sau din seria celor cu probleme de gpu.
Dupa cum vezi, lista se restringe foarte mult.

Am primit o lamurire pe un forum din Ungaria, conform caruia as putea cumpara Mac-ul acesta. Va rog sa-mi confirmati sau infirmati daca-i asa:
“Pe MacIntel (pre T2 si ARM) trebuie vazut doar sa nu fie cu FirmWare password, deoarece numai pe Mac-urile T2 si ARM poate fi Activation Lock si FindMy, care sa-ti faca probleme. Daca MacIntel nu are FirmWare password poti instala sistem nou si scapi de AppleID si iCloud.”

Ai deschis mai multe discutii cu aproximativ acelasi subiect. Daca ai fi fost atent, ai fi vazut ceva in legatura cu t2.
In ce priveste firmware password, mergi pe mina vinzatorului. Daca el spune ca nu are…
Daca as fi eu vinzatorul, as pune parola inainte de livrare si ti-as mai cere niste bani. Taxa de stress.

Multumesc. Faina atitudine, n-am ce zice. Ai vazut ca vanzatoare nu se pricepe nici atat.
Subiectul asemanator de anul trecut nu mai e activ ca sa pot continua in acela, iar cel cu iMac27" e acesta, doar ca i-am schimbat titlul.

Am verificat, trebuie sa recunosc cu multumire ca ai dreptate privind subiectele deschise. Insa doar in parte, deoarece am incurcat eu topic-urile, cum arata si ultimul meu comentariu de aici, pe care voi incerca sa-l trec dincolo. Insa referitor la T2 nu am identificat nimic la ceea ce ai facut referire.

Acest subiect a fost închis automat după 28 de zile. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.