Reconditionare baterie

Salut,
De o saptamana mi-am imbogatit colectie de macbook, am mai deschis un subiect pt primul, macbook pro a1211. Am pus ultimul so suportat, lion. Inafara de tastatura defecta, bateria (compatibila) dusa, umflata, nu am probleme.
Al 2-lea intrat in familie este macbook pro a1226. L-am completat cu ram, ssd si am instalat de asemenea ultimul so suportat, el capitan. Acesta are bateria originala apple, nu e umflata dar la fel ca prima, e moarta. Bateria are un aspect mult mai ingrijit, pot spune elegant fata de cea compatibila. Dupa cum stiti deja, bateriile pentru macbook pro a1211 si a1226 sunt identice.
Sistemul de operare indica la cea originala ca trebuie inlocuita acum, apar 33 cicluri de incarcare, nu incarca. E ceva dubios aici dar sunt sigur ca e dusa, am incercat diverse metode de calibrare, nimic.
Am desfacut-o relativ usor pe cea compatibila dar dupa cum ma asteptam, nu am cu ce sa inlocuiesc elementele litiu-ion. Sunt 6 elemente, toate sunt umflate.
As incerca sa o repar singur, sa nu mai apelez la service (unde e normal sa mi se ceara bani). Nu doresc sa mai investesc decat munca mea in aceste macbook-uri, mi-a placut sa le resuscitez, de la componente hard, la instalare soft.
Astept eventuale sugestii. Ma intereseaza daca si-a reparat careva singur bateria, cum a procedat.

Nu ai ce să mai repari la o baterie moartă.

Cum spune și Tudor, nu ai ce repara la o baterie veche, este ca și cum ai inventa un perpetuum mobile. Dacă altfel jucăria merge bine, merită să dai 250-300 lei pe o baterie nouă; accentuez, NOUĂ, nu merită s.h., deoarece se poate duce repede la fund. Doar dacă ți-o dă cineva gratuit. Ia una nouă pt jucăria cea mai recentă.