Recomandare macbook pro second

Bai nene ai nevoie de ochelari, ce nu ai inteles? Am zis buget de aproximativ 3000 ron si ecran de 15, trebuie sa-ti desenez sa poti intelege, am intrebat ca stiu ca unele serii au probleme mari cu placa video sau placa de bază.
Din cercetarile mele Macbook pro 15 din 2015 cu placa video Radeon, sunt raportate cele mai putine probleme.
Imi cer scuze pentru deranj.
Seara frumoasa,

Noi nu suntem obișnuiți aici cu asemenea limbaj, dar probabil așa te simți bine, așa să fie.

1 Like

Salut!

Nu agreez MacIntel deloc, dar am nevoie de improspatarea parcului de scule. La ce mai e potrivit asta:

Sau mai degraba un laptop Hackintosh la acelasi buget?

E o sculă veche de 10 ani, totuși. Altfel, usedproducts sunt serioși.
Nu recomand hackinrosh din principiu, doar dacă ești softist priceput.

Merci. Nu sunt softist priceput, doar chibitar infocat de PowerMac.
Totusi, macar prin hack-uri care e cel mai recent sistem suportat? I se poate monta procesor i7/i9? Este ceva echivalent cu placa video dedicata?

Nu mă pricep la hackintosh, nici nu știu dacă s-a discutat aici vreodată.

M-am referit la hack-uri de instalare MacOs pe scule teoretic incompatibile cu versiunile mai recente.
In MacIntel se pot schimba procesoarele i7 cu i9?

Vezi aici: http://dosdude1.com/

Nu mă pripep la hard și alte fente

Am inteles, nu vreau sa fortez nota.
P.s.: mai e activ si altcineva pe aici?

Linkul pe care l-a recomandat Cattus te ajuta sa intalezi Catalina.
Mai sint si alte patchuri cu care s-ar putea incerca o instalare de BigSur.
Inainte de a schimba procul, poate analizezi un upgrade memorie si instalarea jnui ssd.
Succes.

Merci mult pentru ambii sfatuitori!

Dintre cele 3 din anunturile de mai jos oare care merita mai mult pretul cerut?

olx.ro/d/oferta/macbook-pro-13-inch-2017-16gb-IDgQXQp.html

olx.ro/d/oferta/macbook-pro-17-inch-intel-core-i7-quadcore-8gb-sshd-320gb-garantie-IDgEokz.html

olx.ro/d/oferta/macbook-pro-15-inch-2010-IDgPYpJ.html

Desigur sunt mai multe in Cluj, insa am dat 2 extreme de pret si modele intre care caut varianta optima de cumparare.

Eu personal as merge pe mbp 15" mid 2015.
Cred ca e printre cele mai reusite modele, daca nu chiar cel mai reusit.

LE: Sau un mba m1 sh.
Depinde si de buget.

[quote=“BDA, post:27, topic:4694”]
Linkul din OLX la cel de 14 duce la un MBP de 15 din 2010.

Din cate am auzit, MBP-urile din 2017 au avut probleme la tastaturi - sa ma corecteze vreun coleg daca gresesc.

Eu am un mbp pro de 13 Retina din 2014 si sunt multumit.
In plus ai mai multe porturi (USB) decat cele mult mai noi. Si se poat upgrada si SSD-ul…
Vad ca exista unul de vanzare pe PLX:

Sa inteleg ca esti din Cluj?..

Merci. Sunt din Cluj. Ma descurajeaza sumedenia de modele si subversiuni printre care ma pierd, si mai ales ca printre acestea mai multe au pana si Ram lipite pe placa de baza.

Merci. Bugetul e foarte limitat, in marja exemplelor pe care le-am dat mai sus. Prin ce se defineste “reusita” modelului?

https://www.cultofmac.com/665116/best-apple-laptops-of-all-time/

https://mashable.com/article/rip-2015-15-inch-retina-macbook-pro

L-am avut si eu, m-a tinut 6 ani fara absolut nicio problema. L-am vandut anul trecut in stare perfecta si mergea impecabil.

Merci. Oare procesoarele sunt upgradabile din i5 la i7, si i7 la i9?

Acum am realizat ca la “retina” e lipit si Ram-ul, doar Hard-ul se poate schimba.

Oare bine vad ca cel mai performant pre-retina (adica ce poate fi upgradat) e acesta:

MacBook Pro 15-Inch “Core i7” 2.7 Mid-2012

Respectiv ca si categorie sunt astea 3:

kép

Intrebare: in virtutea celor de mai sus oare isi merita banii asta:
olx.ro/d/oferta/macbook-pro-mid-2012-15-non-retina-i7-hdd-500gb-ro-diacritice-IDgpg4S.html