Quick time player

Problema este semplice de rezolvat si anume:
Folosit QuickTime pentru realizarea capturilor de ecran, semnalul audio poate fi inregistrat DOAR de la singura sursa existenta si anume microfonul. Este necesara instalarea unui software ce emuleaza o alta “sursa de intrare”. Eu folosesc Boom 3D exista versiunea trial sau poate fi cumparat direct de pe site producator platind aprox. 15 euro.https://www.globaldelight.com/store/?item=boom3d-mac&promo=
daca doresti sa-l cumperi din App store costa aprox 22 euro
2020-11-02_06-55-52
Instalat in system, acest software care emuleaza o alta sursa de intrare audio, iti va permite sa faci captura video audio.
O alta solutie poate fi SNAGIT, un program mai evoluat pentru captura ecran si inregistrare care iti permite si ajustarea capturilor realizate pretul este 50 euro dar exista si versiunea trial
https://www.techsmith.com/store/snagit
Functie de necesitati si de disponibilitatea financiara tu decizi.
Zi buna tuturor. :grinning:

Buna ziua.

Multumesc mult. O sa le testez pe amandoua😊

OK !! “Trimite vorba” dupa ce rezolvi.

Eu am inteles ca vrea sa inregistreze cursurile on-line si pe inregistrare sa se auda doar ce vine din online nu si ce se mai discuta in camera in care este pus laptopul.
Iti trebuie soundflower. Cauta pe google soundflower, instaleaza-l si apoi seteaza ca iesirea audio sa fie pe soundflower(2ch). In setarile de la quicktime screen recording dai ca microfon acelasi soundflower(2ch).
Exista o singura problema aici: nu vei mai putea auzi live ce se vorbeste la curs insa vei putea asculta pe inregistrare.

Deci, recomandat Boom 3D se poate inregistra si reda live.
Zi buna tuturor. :grinning:

Buna ziua. Multumesc mult pentru raspuns - din pacate sunt obligata sa fiu raspund din cand in cand la intrebarile profesorului.
Nu am incercat inca celelalte variante.

Buna seara. Am rezolvat cu 3D boom. Multumesc mult pentru ajutor

Buna seara. Imi spuneti va rog, ce licenta ar trebui sa achizitionez? Atasez poze : imagine imagine imagine

Am dat click pe varianta screen recorder cand am instalat programul.
Multumesc mult

scrie-mi un email pe dcatai@me.com. Iti voi da mai multe detalii